Budi dio naše mreže

Sv. Hilarije, biskup i naučitelj Crkve rodio se oko 315. godine u Poitiersu u Galiji. Tijekom filozofskih studija obratio se na kršćanstvo, vratio se u zavičaj i započeo novi život. Bio je vrlo učen, dubok mislilac, teolog i poznavatelj Svetog pisma pa se ga zvali „Atanazijem Zapada“. Za biskupa rodnoga grada izabrali su ga 350. godine aklamacijom.

/ Matija Maša Vekić

Borio se je protiv arijevskog krivovjerja. Oklevetali su ga pred carem Konstancijem pa ga je on prognao u Malu Aziju. Taj dekret o Hilarijevu progonstvu nije uključivao i svrgnuće s biskupske stolice, pa je on čitavo vrijeme progona, mogao ostati u tijesnoj vezi sa svojom crkvom u Poitiersu i s ostalim pravovjernim biskupima galskih provincija, što mu je činilo veliko zadovoljstvo i ponos.

Ja sam biskup, i ostajem, unatoč svojem progonu, i stalno u zajedništvu sa svim crkvama i biskupima galskim.

Hilarije je 359. godine iz progonstva napisao pismo caru Konstanciju koje glasi: „Ja sam biskup, i ostajem, unatoč svojem progonu, i stalno u zajedništvu (in communione) sa svim crkvama i biskupima galskim; i još, po rukama svojih prezbitera, dijelim pričest (communionem) svojoj crkvi. Ako se pak nalazim u progonstvu, nije to zbog krivnje nego zbog strančarstva: zato što su me, na osnovi krivih izvještaja sa Sinode (u Béziersu), bezbožni ljudi prijavili tebi, čestitom Caru – a ne zato što bih bio svjestan nekih svojih prestupaka.“ [Hilarije iz Poitiersa, Rasprava o starozavjetnim otajstvima, preveo Martin Kirigin, OSB, Zadar 1969., str. 15.]

Za vrijeme četverogodišnjeg progonstva na Istoku upoznao je vrijednost himana i prenio ih na latinsko crkveno tlo.

Sv. Hilarije je bio prvi crkveni pjesnik Zapada. Za vrijeme četverogodišnjeg progonstva na Istoku upoznao je vrijednost himana i prenio ih na latinsko crkveno tlo. Ostavio je iza sebe vrijedan teološki opus. Napisao je veličastveno dogmatsko djelo O Presvetom Trojstvu (De Trinitate) u 12 knjiga i djelo O sinodama ili o vjeri Istočnjaka, zatim povijesna djela, egzegetska djela i himne.

Hilarije je umro je 368. godine. Blaženi papa Pio IX. proglasio ga je 1851. godine naučiteljem Crkve. O. Ivon Ćuk o sv. Hilariju piše: „Originalan i dubok mislilac, pošten borac, do u srž čovjek duha Božjega. Divna je oznaka njegovih spisa: iz izlaganja spontano prelazi u molitvu“. [Ivon Ćuk, Zvijezde koje ne zalaze, Dvadeset velikana Crkve, II. izd., HKD sv. Jeronima, Zagreb, 2002., str. 95. – 104.]

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja