Švicarski autor knjiga za mlade, teolog Stephan Sigg, svojim je djelima osvojio golemu publiku. Za novi broj kršćanske obiteljske revije Kana otkrio je kako svojim jednostavnim i pristupačnim stilom koji mladi razumiju osvaja njihovu pozornost i potiče ih na rast u vjeri.
U razgovoru za Kanu Sigg je istaknuo da je najvažnije imati zanimanje za mlade: „Što ih zaokuplja? Koja su njihova pitanja? I koje ideje imaju? Mnogo radim s mladima – na radionicama, predavanjima itd. Tamo uvijek iznova primjećujem što im je važno i što im treba. Na radionicama sam već dobio mnogo ideja za svoje knjige. Ali jedno je također važno: uvijek pokušavam biti iskren i mladima reći i to da ne znam sve odgovore“, ističe Sigg.
Dodao je da za njega evanđelje ima mnogo toga povezanog sa životom i konkretnom svakidašnjicom te da to pokušava pokazati mladima. „Najviše im to objašnjavam situacijama iz svakidašnjice – na primjer, iz evanđelja možemo izvući i savjete kako se odnositi prema svojemu pametnom telefonu.“
Sigg je vrlo aktivan i na društvenim mrežama pa je na pitanje vidi li ih kao svojevrstan kanal digitalne evangelizacije dodao da društvene mreže smatra izvrsnim kanalom za povezati se s mladima, vidjeti što žele, što ih zanima pa s pomoću toga dobiva i ideje za pisanje.
„Mladima se o vjeri mora ispravno govoriti. Mora im se pokazati da se vjera tiče svakodnevice. Tada će ona biti zanimljiva i mladima“, naglasio je.
Osvrnuo se i na predrasude o kršćanima koje postoje na Zapadu.
„U zemljama njemačkoga govornog područja danas doista postoje predrasude o kršćankama i kršćanima. Danas ima sve više ljudi koji su odrasli bez religije i Crkve i ne znaju ništa o kršćanstvu. Stoga je važno da otvoreno prilazimo tim ljudima i da nas mogu upoznati. Crkva mora također još više pokazati što sve radi: zauzimanje za ljude u potrebi, zauzimanje za mir, zauzimanje za ekologiju… Vjerujem da svi mogu pomoći u rušenju predrasuda kad se ponašaju kršćanski i kad su pozitivni uzori“, rekao je Stephan Sigg koji pozitivan stav prožima u svim sferama svojega djelovanja.
Razgovor u cijelosti pročitajte u tiskanom broju revija Kana.