Budi dio naše mreže

Veliki korak u produbljivanju našeg nasljedovanja Isusa je priznanje, u svoj poniznosti, da nam Bog daje sve. Sve što imamo i što jesmo je zbog Božje milostive velikodušnosti.

/ dz

Veliki korak u produbljivanju našeg nasljedovanja Isusa je priznanje, u svoj poniznosti, da nam Bog daje sve. Sve što imamo i što jesmo je zbog Božje milostive velikodušnosti. Biblija nas uči ovoj istini u 1. Knjizi Ljetopisa 29,11-14 i u Djelu 17,25. Kada to prihvatimo, kada vjerujemo Bogu na njegovu riječ, ne možemo, a da ne budemo preplavljeni zahvalnošću. Zadivljeni smo Njegovom raskošnom velikodušnošću. Kao učenici, trebali bismo ga nastojati oponašati. Pitamo se kako bismo trebali odgovoriti na sve te blagoslove. Psalam 116,12 postavlja pitanje za nas: “Kako da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?”

Na sreću, Crkva nam daje predložak kako odgovoriti. Ona nam daje tri stupa kako provodimo svoju vjeru i svoje upravljanje u praksi: molitvu, post i milostinju. Naglašavamo ih tijekom korizme, ali su namijenjene za svakodnevnu upotrebu.

Catholic.net u članku Radost korizme, liturgijski ciklus C daje sjajno objašnjenje ovih praksi.

Molitva pročišćava naše nakane i sve što činimo povezuje s Bogom.

Post nas odvaja od nas samih i naših zona udobnosti.

Milostinja je davanje za potrebe siromašnih i odražava naše bratstvo/sestrinstvo s njima. Ona oponaša Isusovu velikodušnost i podsjeća nas da naše bogatstvo nije u stvarima, nego u ljubavi Božjoj. Evo nekoliko biblijskih stihova o davanju milostinje:

“Dajte radije ono, što je unutra, kao milostinju, onda vam je sve čisto.” (Luka 11,41)
“Sada sam, dakle, donio prvine od plodova zemlje koje si mi ti, Jahve, dao.” Postavi ih pred Jahvom, svojim Bogom, i klanjaj se pred Jahvom, svojim Bogom. (Ponovljeni zakon 26,10)
“Ne budi nestrpljiv u molitvi i ne zanemaruj milostinju.” (Sirah 7,10)
“Tko daje milostinju, prinosi žrtvu hvale.” (Sirah 35,4)

Mi obično razumijemo milostinju u smislu davanja novca. Dakle, u tom smislu, upravljanje se odnosi na novac. Kao što bi trebalo i biti. Razmislite o tome – možete li izdržati jedan dan bez upotrebe novca? Možda ne koristite kreditnu karticu, ali svaki dan koristite resurse koji vas koštaju novca. Ne bi li nešto tako sveprisutno kao što je novac u našim životima trebalo biti dio našeg duhovnog života, dio našeg učeništva?

Da, naravno da treba. Ali čini se da imamo veliku nepovezanost između našeg života u vjeri i našeg financijskog života. Kao da mi učenici kažemo nešto poput: „Gospodine, ti budi prvi u mom životu, u svakom području mog života. Oh – ali ne u financijskom dijelu, Gospode. .”

Božjom milošću, sinulo mi je da trebam biti iskren prema sebi i priznam kako sam došao do mnogih blagoslova, poslova i stvari. Kako sam zaradio ono što sam zaradio. Trebao bih biti iskren o tome koliko Bog blagoslivlja mene i moju obitelj.

Podaci govore drugu priču. Toliko ljudi ima dugova potrošačkih i kreditnih kartica koje treba pokriti. Financijski stres navodi se kao vodeći uzrok razvoda. Način na koji smo rješavali svoje financije ne funkcionira previše dobro. Nešto treba promijeniti.

Stavite Boga na prvo mjesto

Ono što se treba promijeniti je da trebamo uključiti Boga u svoj financijski život. Moramo staviti Boga na prvo mjesto u svakom području našeg života – uključujući novac. Kada sam konačno prihvatio ovu istinu, moj se život promijenio. Radio sam ono što se čini da svi rade, kupovao sam stvari za koje sam mislio da će me usrećiti i izgledati uspješno. Nabavka najnovijeg telefona, kupnja većeg televizora, leasing luksuznih automobila – sve je to učinilo da se izvana osjećam dobro. Ali iznutra, zahtjevi za plaćanjem su me maksimalno opterećivali. I nešto me izgrizlo. Znao sam da ne dajem ono što bih trebao dati u crkvi. Tih 10 ili 20 dolara koje sam slučajno imao u džepu u nedjelju bila je sitnica u usporedbi s onim što sam plaćao za stvari za koje sam znao da nemaju trajnu vrijednost.

Tih 10 ili 20 dolara koje sam slučajno imao u džepu u nedjelju bila je sitnica u usporedbi s onim što sam plaćao za stvari za koje sam znao da nemaju trajnu vrijednost.

Božjom milošću, sinulo mi je da trebam biti iskren prema sebi kako sam mogao učiniti ono što sam učinio i zaraditi ono što sam zaradio. Trebao bih biti iskren o tome koliko Bog blagoslivlja mene i moju obitelj. Trebao bih se vratiti Bogu koji iskreno odražava koliko sam blagoslovljen.

Kad sam napravio taj korak vjere, stavio Boga na prvo mjesto u svom proračunu i počeo davati desetinu, što se dogodilo? Jesmo li propustili neke obroke? Jesu li neki računi ostali neplaćeni? Ne. Ono što se dogodilo je da sam stekao osjećaj mira koji ne mogu objasniti. To je mir Božji koji nadilazi razum. To je mir koji svijet i stvari ne donose. Samo nam Bog daje takav mir.

Ako imate financijski stres u svom životu, potičem vas da pogledate svoje davanje. Je li Bog na prvom mjestu u vašem planu potrošnje? Dajete li mu iznos koji odražava koliko ste zahvalni za sve blagoslove i dobrobiti koje vam daje? Razmislite o tome, kad bismo svi dali ono što Bog traži da damo, koliko bi više bilo novca da nahranimo gladne, oblačimo gole, udomimo beskućnike, školujemo djecu, pomognemo samohranim majkama zadržati svoje bebe? Naši bi životi imali više smisla ako bismo podržavali službe koje čine ta djela milosrđa. Naše bi zajednice bile bolje za to. I kao rezultat toga, promijenili bismo svijet.

Stavite Boga na prvo mjesto u svojim financijama. Dajte u zamjenu za Njegove blagoslove. Steknite mir koji tražite. Promijeniti svijet.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja