Budi dio naše mreže

"Post" kako biste dobili atraktivnu figuru za sezonu na plaži zapravo nije post: to je dijeta. Post treba biti radostan. Kada sebi uskraćujemo svjetovna zadovoljstva za više, nebesko dobro, činimo da se stvarnost Trojstva očituje u našim životima.

/ dz

„Ali sada“, govori Gospodin, „vratite se k meni svim srcem svojim, postom, plačem i tugom; i razderite svoja srca, a ne haljine svoje” (Joel 2,12–13).

Drevna praksa

Post nisu izmislili kršćani (ili Židovi, kad smo već kod toga), već je to univerzalna ljudska praksa koju su Gospodin i Njegova Crkva posvetili. Periodična, samonametnuta ograničenja na hranu posvjedočena su u gotovo svakoj kulturi kao sredstvo za molitvu ili smirivanje ljutih bogova. Vidimo to čak i u današnjoj sekularnoj kulturi, ali bogovi su oni zdravlja i dobrobiti, a ne vjetra i kiše, piše Scott Hann na mrežnoj stranici katoličkog portala Catholic Exchange.

Dug je to koji nikada ne možemo otplatiti, ali ga možemo približiti nudeći mu najbolje od sebe. Jedan od načina na koji to činimo je da se odreknemo nečega što visoko cijenimo, poput naše udobnosti i oslobođenja od gladi, i ponudimo to Gospodinu.

Kao i kod mnogih (iako zasigurno ne svih) poganskih običaja, u ovim ritualima vidimo tračke prave religije. Post poboljšava naš odnos s božanskim, ali mi moramo posvetiti svoje žrtve ljubaznom, Trojedinom Bogu iz Biblije, a ne mrzovoljnim, ljudskim stvorenim bogovima drevnih vremena, ili čak bogovima fitnesa.

To je, u konačnici, ono što je post: žrtva. A žrtva je neophodna za bogoslužje, što je, pak, vrhunska dužnost kreposti religije. Pod “religijom” mislimo na pravdu koju dugujemo Bogu kao našem Stvoritelju, Održavatelju i Otkupitelju – dug koji nikada ne možemo otplatiti, ali ga možemo približiti nudeći mu najbolje od sebe. Jedan od načina na koji to činimo je da se odreknemo nečega što visoko cijenimo, poput naše udobnosti i oslobođenja od gladi, i ponudimo to Gospodinu.

Post, kao duhovna disciplina, puno se više odnosi na srce nego na želudac.

Evo kako Dag Tessore, autor prekrasne male knjige o postu, opisuje žrtvu u Svetom pismu: “Bog je zapovjedio . . . žrtve da se vidi vjeruje li čovjek u Njega ili je sposoban učiniti nešto što ima smisla samo ako Bog postoji.” Ovo, kao što ćemo vidjeti, razlikuje post od zdrave prehrane ili dijeta: Jesmo li to uistinu žrtvovanje i prinos Bogu? Ima li smisla to činiti samo radi Njega?

To je ono što vidimo u gore navedenom citatu iz knjige proroka Joela. Post je bio dio skupa pokora koje bi Izraelci preuzeli na sebe kako bi okajali grijehe ili izmolili uslugu ili oprost od Gospodina. Post, koji umanjuje naš apetit za hranom, pojavljuje se uz kostrijet (umanjujući naš apetit za utjehom) i pepeo (umanjujući apetit za divljenjem) nekoliko puta u Starom zavjetu. Zajedno, oni predstavljaju odricanje od privremenih dobara ovoga svijeta u korist vječnog dobra svijeta koji dolazi.

Zato Gospod govori svom proroku: “Razderite svoja srca, a ne haljine svoje.” Post, kao duhovna disciplina, puno se više odnosi na srce nego na želudac.

I tako čitamo u Joninoj knjizi da se grad Niniva pokajao nakon što je prorok iznio Božju presudu. Kralj je najavio: “Neka ništa ne okuse ni čovjek ni zvijer, stado ni stado; neka se ne hrane i ne piju vode, nego neka se čovjek i životinja pokriju kostrijetom i neka silno vape k Bogu” (Jona 3,7–8). Prizivanje imena Gospodnjeg je bitan čin vjernosti u Starom zavjetu, a uveličan je i zapečaćen žrtvom hrane i utjehe koju su dali građani grada.

A u knjizi Ezrinoj, taj prorok piše:

Tada sam proglasio post tamo, na rijeci Ahavi, da se ponizimo pred svojim Bogom, da tražimo od njega pravi put za sebe, svoju djecu i sva naša dobra. Jer me bilo sram tražiti od kralja četu vojnika i konjanika da nas štite od neprijatelja na našem putu; budući da smo rekli kralju: “Ruka našeg Boga na dobro je na sve koji ga traže, a sila gnjeva njegova je na sve koji ga napuštaju.” Zato smo postili i molili Boga za to, a on je poslušao našu molbu. (Ezra 8,21–23)

U to je vrijeme Ezra vodio Izraelce kući u Jeruzalem iz njihovog progonstva u Babilonu. Post je pokazao svom narodu da fizičko oslobođenje iz zarobljeništva nije dovoljno; trebalo ih je dodatno pročistiti, duhovno, kako bi bili spremni ponovno preuzeti dužnosti Božjeg naroda u Jeruzalemu. Nadalje, ponovno vidimo kako post povećava učinkovitost molitve spajajući je sa žrtvom koja je fizički čin vjere u Gospodina. U tom kontekstu, u kojem se post shvaćao kao molitvena i duhovno pročišćavajuća žrtva Gospodinu, prvi su kršćani preuzeli praksu.

Razlozi za post

Koja je svrha biti blijed u postu ako tada postaješ bijesan od gorčine i zavisti? Koja je svrha ne piti vino, ako se onda opijaš otrovom bijesa? Koja je svrha suzdržavati se od mesa koje je stvoreno da se jede, dok svoju braću zlobom i klevetom kidate ud s udova? Maksim Turinski, Propovijedi, 18, citirano u Tessore, Post, 58.

U konačnici, trebali bismo postiti iz istog razloga zbog kojeg bismo trebali činiti bilo što drugo: Gospodu ugoditi. Naše žrtve, sve dok su podnesene za Njega, daju Mu slavu pokazujući da svoje živote organiziramo oko stvarnosti Trojedinog Boga, a ne bogova užitka i moći i svjetovnog zadovoljstva. A post, kao što smo vidjeli, bio je vodeći među žrtvama koje su kršćani prakticirali i koje je Crkva provodila od samog početka.

Promišljenost o nečemu tako osnovnom kao što je hrana dobar je trening za promišljenost o drugim aspektima našeg života.

Ali post, kao i svako dobro djelo, ima i druge prednosti. Kao što su najbolji mislioci shvatili barem od Aristotela, vrlina se razvija stvaranjem dobrih navika – i odbacivanjem loših navika. I mnoge naše najukorijenjenije navike uključuju radnje koje su bitne za život, posebno jelo i piće. U određeno vrijeme naviknemo se na određenu hranu i piće i može biti vrlo teško zamisliti stvaranje navika drugačijih od onih na koje smo navikli.

Činjenica da ispravan post može imati nuspojave za naše zdravlje pokazuje koliko su stvari koje Bog želi za nas dobre za nas, tijelo i dušu.

Ove navike, kao i sve, mogu biti dobre ili loše. Post, osobito na tjednoj bazi, pa čak i vrlo lagan, može biti način stvaranja dobrih navika i slabljenja loših. Određivanje dana za ograničavanje naše konzumacije na određenu hranu u određeno vrijeme tjera nas da budemo promišljeni (i uz molitvu) o tome što jedemo. A promišljenost o nečemu tako osnovnom kao što je hrana dobar je trening za promišljenost o drugim aspektima našeg života. Kada se pitamo slave li Boga naše navike u hrani i piću, možemo se podsjetiti da pitamo slave li ga i naše druge navike.

“Post” kako biste dobili atraktivnu figuru za sezonu na plaži zapravo nije post: to je dijeta.

Post, dakle, može i trenirati volju. Malo je osjećaja koji su iskonskiji od želje za jelom kada smo gladni. (Postoji razlog zašto Crkva koristi “apetit” kao sinonim za “želju”.) Uvježbavanje sebe da podnosimo te porive radi višeg dobra – naime, Boga – uči nas da ih smjestimo na njihovo pravo mjesto – naime, pod kontrolu našeg razuma. To daje plodove u drugim aspektima našeg života kada naši apetiti pokušavaju preuzeti uzde, posebno seksualnost.

Koji su loši razlozi za post?

Ranije smo ih nagovijestili, ali svi oni uključuju post za postizanje svjetovnih dobara, a ne duhovnih. “Post” kako biste dobili atraktivnu figuru za sezonu na plaži zapravo nije post: to je dijeta. Činjenica da ispravan post može imati nuspojave za naše zdravlje pokazuje koliko su stvari koje Bog želi za nas dobre za nas, tijelo i dušu. Ali gubitak težine nije dobar primarni razlog za post petkom; častiti Gospodina obilježavanjem Njegove muke i smrti to jest!

Također, kako sveti Maksim Ispovjednik ističe gore, ako postanemo jadni i okrutni dok jedemo manje hrane, zapravo uopće ne postimo. Pravi post uključuje okretanje Bogu i udaljavanje od naših apetita, uključujući apetite za ljutnjom, zavišću i tako dalje. Ako post od hrane rezultira duhovnim borbama negdje drugdje, moramo se suočiti s tim borbama – i možda prilagoditi svoj post od hrane tako da ne uzrokuje više štete nego koristi, nama i onima oko nas.

Uostalom, kao što smo rekli na samom početku, post treba biti radostan. Kada sebi uskraćujemo svjetovna zadovoljstva za više, nebesko dobro, činimo da se stvarnost Trojstva očituje u našim životima.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja