Budi dio naše mreže

Projekt pjevanih litanija sv. Anti u čast nastao je u povodu osamstote obljetnice prvog javnog nastupa sv. Ante i njegove prve propovijedi u Forliju (Italija) 1222. godine. Tada potpuno nepoznati svećenik iz Portugala, zaintrigirao je mnoge svojim izvrsnim poznavanjem Svetoga pisma, elokventnošću i spontanim nastupom bez unaprijed pripremljenih govora, i osvojio je mnoga srca.

/ dz

Projekt pjevanih litanija sv. Anti u čast nastao je u povodu osamstote obljetnice prvog javnog nastupa sv. Ante i njegove prve propovijedi u Forliju (Italija) 1222. godine. Tada potpuno nepoznati svećenik iz Portugala, zaintrigirao je mnoge svojim izvrsnim poznavanjem Svetoga pisma, elokventnošću i spontanim nastupom bez unaprijed pripremljenih govora, i osvojio je mnoga srca, piše na mrežnoj stranici  Hrvatskog nacionalnog svetišta Sv. Nikole Tavelića. Ta ljubav i poveznica traje do dana današnjega a proširila se po cijelome svijetu. Od prvoga litanijskoga zaziva koji glasi: „Sveti Ante Padovanski“ koji sveca smješta u njegovu Padovu, pa sve do posljednjega koji se širi daleko izvan granica ovoga grada: „Sveti Ante, sveče čitavoga svijeta“, sv. Antu slavimo kao sveca i prijatelja svih ljudi. On je taj koji nas dovodi k Isusu i sakramentalno obnavlja i krijepi. On je prijatelj čovjeka, osobito obespravljenih i siromašnih, nemoćnih i bolesnih. Zato se ta veza između malenih i sv. Ante lako prepoznaje i uspostavlja.

Litanije možete čuti OVDJE.

Ovim zazivima sv. Anti, koji u formi litanija, doslovno poziva u pomoć, vjernik izriče svoje povjerenje i moli za pomoć. Nepoznat je datum nastanka litanija sv. Anti, ali se sa sigurnošću može reći da se vjernici utječu u zagovor ovome svecu od samih početaka. Možda je prvi službeno ozakonio formu litanija sv. Anti bio sv. Bonaventura. On je naime u ulozi generalnog ministra franjevačkog reda, 14. veljače 1263. godine, prigodom prve rekognicije ili pregled tijela sv. Ante nakon njegove smrti, i premještanje na novu lokaciju unutar novosagrađene velebne bazilike sv. Ante u Padovi, uočivši neraspadnut svečev jezik uskliknuo: „O, jeziče blagoslovljeni, koji si uvijek blagoslivljao Gospodina, i druge si blagoslivljati učio. Sad je očito kakve te zasluge uzvisiše pred Bogom.“ Nakon toga, vjernici su dodavali i druga svoja iskustva duhovne povezanosti sa sv. Antom. Tako su nastale litanije sv. Ante koje ovom prigodom predstavljamo u pjevanom obliku.

Ovaj projekt ostvarili su samostan sv. Frane u Šibeniku i ansambl Kolbe iz Zagreba. Nalazeći svoje nadahnuće u talijanskoj melodiji Litanija svih svetih, vokalne aranžmane priredila je Matea Bardun, a instrumentalne aranžmane Iva Bardun. Glazbeni producent je Branko Bardun. Izvode članovi ansambla Kolbe: Petra Rigo, Matej Benčić, te Sanja, Matea, Maks i Branko Bardun, a vokal zaziva litanija pjeva fra Ivan Bradarić.

U pripremi je također i video spot za ovu vokalnu izvedbu, a biti će realiziran u produkciji samostana sv. Frane u Šibeniku koji je nositelj cijeloga projekta.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja