Glazba u Crkvi je mjesto susreta te su svi pozvani sudjelovati jednakim žarom, jedan je od zaključaka emisije „Pričaj mi“, gdje je gostovala Dubravka Knežević, voditeljica Nadbiskupijskog zbora mladih Zagrebačke nadbiskupije.
Kako izgleda svijet zborova i glazbenika u Crkvi? U emisiji HKR-a „Pričaj mi“ govorilo se o tome kako mladi danas gledaju na liturgijsku glazbu te što očekuju od nje? Kako je davati se u službu glazbe u Crkvi?
U razgovoru s mladim voditeljima Ivanom Markić, Paulom Knežević i Matijom Đudarićem o tim je pitanjima promišljala Dubravka Knežević, voditeljica Nadbiskupijskog zbora mladih Zagrebačke nadbiskupije i studentica teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu.
Glazba kao mjesto susreta
Glazba, podsjetila je, važan je dio života Crkve, ono je mjesto susreta i prilika gdje svi imaju priliku sudjelovati. Na misi su „svi pozvani sudjelovati jednakim žarom“, ističe Dubravka, bez obzira bili članovi „službenog zbora“ ili ne. Glazba u Crkvi se na taj način razlikuje, dodala je, navodeći primjer kako je na koncertima istaknut jedan izvođač, dok crkveni zbor ima zadaću „birati pjesme koje su dostupne svima, da se svatko može uključiti“.
Našla sam puno veću slobodu u liturgijskoj glazbi
Dubravka je svjedočila kako, prije nego što je počela voditi Nadbiskupijski zbor mladih, bila aktivna u glazbenoj školi i svirala violončelo. Među ostalim, istaknula je kako je ta sredina bila vrlo kompetitivna – „sve postaje natjecanje“. „Puno veću slobodu sam našla ondje gdje ima najviše pravila, odnosno u liturgijskoj glazbi“, svjedoči.
Pjevanje u crkvenom zboru, kaže, posebno je i po višestoljetnoj tradiciji. „Koliko god neki tekst bio tužan, i dalje se osjeti nada, potpuno je drugačije ozračje, a pritom i pristup onoga koji tu pjesmu izvodi“.
Što treba paziti pri izboru pjesama za misu?
Dubravka je istaknula je kako vidi napredak u radu zborova koji nastoje da se na nepromjenjivim dijelovima mise ne umeću promjenjivi dijelovi i neprikladne pjesme. Nepromjenjivi dijelovi mise, odnosno najvažniji dijelovi mise su: Gospodine smiluj se, Slava, Vjerovanje, Svet i Jaganjče Božji.
Što se tiče samog izbora pjesama, Dubravka je poručila: „Moj najbolji savjet je da se gledaju čitanja dana“ te je predložila među ostalim mrežnu stranicu „Crkvena glazba“ Varaždinske biskupije gdje su naznačeni prijedlozi za pjevanje. Naglasila je važnost i savjetovanja s provjerenim izvorima glede izbora pjesama.
Važnost teksta
Dok treba voditi računa o glazbenom izričaju, voditeljica NZM-a je naglasila kako se treba osvrnuti prije svega na tekst pjesme. „Općenito vidimo u povijesti Crkve i razvoju sakralne glazbe da se nikada tekstovi koji su bili prihvaćeni nisu ‘izmišljali’ – uvijek su izvučeni iz Svetog pisma, imali su podlogu“. Čovjek, podsjeća, nije tu da „poboljša liturgiju, nego da sebe doprinese žrtvi“.