Budi dio naše mreže

Navodeći primjere licemjerja na radnom mjestu i u politici, Sveti se Otac osvrnuo i na Crkvu. “Licemjerje u Crkvi posebno je ružno; a nažalost, u Crkvi postoji licemjerje i ima mnogo licemjernih kršćana i službenika”, kaže papa Franjo.

/ mk

Svoje razmišljanje povezuje s događajem u Novom zavjetu kada sveti Pavao ispravlja svetog Petra.

Židovski zakon zabranjivao je dijeljenje obroka s nežidovima. Ipak, Petar je u Cezareji ušao u kuću stotnika Kornelija i večerao s njim. Petar je opravdavao svoje postupke pred onima koji su ga grdili (Dj 11,16-17), jer je Duh Sveti ušao u Kornelijev dom dok su jeli.

Kasnije u Antiohiji, kada su Petra ponovno kritizirali obrezani kršćani, pojašnjava Sveti Otac, on je prestao jesti s nežidovskim kršćanima. “U svom prijekoru”, kaže papa Franjo, “Pavao koristi izraz koji nam omogućuje da sagledamo opravdanost njegove reakcije: licemjerje (usp. Gal 2,13).”

To je kao da našminkate dušu

“Licemjerje se može se definirati kao strah od istine”, ili neka vrsta pretvaranja, precizirao je Sveti Otac. “To je kao da našminkate dušu”, kaže papa Franjo, “kao da šminkate svoje ponašanje, svoje postupke: to nije istina.”

Pretvaranje je samo pola istine, ustvrdio je Papa. “Pretvaranje guši hrabrost da se otvoreno kaže istina.”

Biblija nam daje primjere onih koji se bore protiv licemjerja. Sveti Otac podsjeća na Eleazara iz knjige o Makabejcima koji se nije htio pretvarati da jede meso ponuđeno idolima, čak ni kako bi spasio vlastiti život!

Pretvaranje guši hrabrost da se otvoreno kaže istina

I u Novom zavjetu ima mnogo primjera u Evanđelju gdje Isus prekorava licemjere. “Ako danas imate malo vremena”, potiče Sveti Otac, “uzmite dvadeset treće poglavlje Matejeva evanđelja i pogledajte koliko puta Isus kaže: ‘licemjeri, licemjeri, licemjeri’.”

“Licemjeri su ljudi koji se pretvaraju, laskaju i varaju jer žive s maskom na licu i nemaju hrabrosti suočiti se s istinom”. Nemaju snage otkriti vlastita srca, stoga ne znaju ljubiti, kaže Papa.

Licemjerje u Crkvi posebno je ružno

Navodeći primjere licemjerja na radnom mjestu i u politici, Sveti se Otac na kraju osvrnuo i na Crkvu. “Licemjerje u Crkvi posebno je ružno; a nažalost, u Crkvi postoji licemjerje i ima mnogo licemjernih kršćana i službenika”, kaže papa Franjo.

“Ne bojmo se biti iskreni, govoriti istinu, čuti istinu, suobličavati se s istinom, kako bismo mogli ljubiti”, zaključuje Papa.

Pitanje za razmišljanjeJe li vrijeme maškara cijelu godinu, cijeli život?

Izvor: Mreže riječi

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja