Budi dio naše mreže

Narcistički poremećaj ličnosti – (ne)izlječiva bolest i kako je podnositi bila je tema HKR-ove emisije "S druge strane ogledala" u srijedu 12. lipnja u kojoj je govorila dr. sc. Anita Dučkić Sertić, logoterapeut i duhovni terapeut, voditeljica Centra za promicanje dobrobiti ranjivih osoba HKS-a.

/ im

Je li narcizam zaista ljubav prema sebi, zaljubljenost u sebe? Što je zdrava briga za sebe i ispravan odnos prema sebi. Do koje se mjere trebamo voljeti? Kako prepoznati narcisa u obitelji, na poslu, u prijateljstvu? Koje životne situacije i okolnosti dovode do narcističkog poremećaja ličnosti? Samo su neka pitanja na koje je emisiji odgovarala dr. sc. Anita Dučkić Sertić.

Na početku emisije istaknula je da narcisi ne vole ni sebe, preziru sebe, nesretni su i zaljubljeni su u idealnu sliku sebe i to je najveći problem u narcisoidnom poremećaju. “U suštini sebe niti poznaju sebe, niti vole sebe, niti su zaljubljeni u sebe”, dodala je.

Posebno je naglasila da narcizam nije istinska prava ljubav prema sebi, priznanje svojih vrlina i mana kao i zdravo postavljanje granica.

Naša gošća otkrila je kako prepoznati narcisoidnu osobu: “Potrebno je imati barem pet simptoma da bi se moglo govoriti o narcisoidnom poremećaju. ima previsoka očekivanja, nema nimalo empatije prema druge, osobe koje su poprilično arogantne i vrlo su osjetljive na kritiku. Valja spomenuti da im ljudi služe kao sredstvo za ostvarivanje ciljeva i želja, sredstvo koje ja mogu samo iskoristiti. Trebamo razumjeti da postoji nekoliko podtipova grandiozni – puno teži jer osoba ne prihvaća da ima ikakvih poteškoća i nije svjesna, dok ranjivi tip duboko u sebi pati. Za ovaj tip terapija može biti učinkovito sredstvo”.

“Za te osobe je važna manipulacija, kontrola, agresija, emocionalno, fizičko i mentalno zlostavljanje osobe. Često imaju metode zastrašivanja druge osobe. Nerijetko narcisoidne osobe biraju empate jer one žele čuti drugu osobu i razumjeti i opravdati. Cijedim tu drugu osobu koliko god mogu”, dodala je.

Posebno je istaknula da te osobe mogu biti dobri šarmeri i imaju itekako puno talenta i sposobnosti. Nadalje, govorila je i o važnosti uloge roditelja u odgoju kako se ne bi razvile ove narcisoidne crte ličnosti.

Istaknula je da nam društvene mreže hrane narcističku sliku posebno među mladima. “Lako možemo skrenuti u razvoju u ono što nisam u odnosu na ono što jesam”, rekla je.

Nažalost, narcisoidna osoba o sebi misli da se ne mora mijenjati.

U emisiji je otkrila da se u zadnje vrijeme jako susreće s osobama s ovim poremećajima. “Nažalost, narcisoidna osoba o sebi misli da se ne mora mijenjati. Osoba koja je grandiozna nema pomoći jedino ranjivom narcisu ima pomoći i on takav će potražiti pomoć i možemo se pomoći barem u funkcionalnom dijelu”, istaknula je govoreći o narcisoidnim osobama.

Važno je naučiti mehanizme koje će nam pomoći da možemo postavljati zdrave granice i da ta agresija i manipulacija ne mogu nas dotaknuti kazala je i dodala da imamo narcise koji su žrtve koji misle da ih nitko ne voli, da ih nitko ne treba i da se oni jedino brine za druge.

“Kod narcisoidnih osoba u adolescenciji dolazi najviše do izražaja. I tu roditelji trebaju pomoći djetetu da se ne razvije narcisoidni poremećaj”, napomenula je Dučkić Sertić.

Nerijetko i takvi mladi kasnije odu i razviju različite ovisnosti.

Dotaknula se i pogrešaka roditelja koji su narcisoidnog ponašanja i rekla da su oni svjesni toga. “Roditelj narcis svoga sina ili kćer doživljava kao projekt koji mora dovršiti, postavlja nerealna očekivanja i visoke ciljeve prema djeci. Hvaleći svoje dijete zapravo hvale sebe, ali mogu biti ljubomorni na vlastitu djecu. Počinju stvarati nesigurnost osobi, anksioznost, depresije i PTSP. Nerijetko i takvi mladi kasnije odu i razviju različite ovisnosti”, istaknula je.

Ono što je naglasila jest da je mnogima teško priznati da je djeci teško priznati da im otac ili majka imaju narcističkih problema, a potom im je teško priznati da su žrtva jer su nas na nekoj emocionalnoj razini zarobili.

Važno je stvarati ispravnu sliku o sebi i voljeti sebe. Narcis će uvijek pokušati s onim što on misli da je njegova jača strana jer to znači da te tim može držati u kontroli.

A govoreći o zaštiti od narcisoidnih osoba rekla je da je važno prvo postaviti granice, a potom konfrontirati osobu reći da se s nekim stvarima slažem, a s nekim ne slažem. “Pitanje je nas samih koliko možemo jačati sebe i ono što stvarno jesmo. Bog ne želi da budemo žrtva manipulativne i narcističke osobe. Važno je stvarati ispravnu sliku o sebi i voljeti sebe. Narcis će uvijek pokušati s onim što on misli da je njegova jača strana jer to znači da te tim može držati u kontroli”, pojasnila je.

Na pitanje o postavljanju granica rekla je da je postavljanje granica znak da volimo i sebe i drugu osobu. Napomenula je da je puno lakše prevenirati nego kasnije liječiti i važno je prekinuti odnos s narcisoidnom osobu.

Dr. sc. Dučkić Sertić rekla je da nije teško imati narcisa na poslu sve dok mu se povlađuje i dodala: “Važno je ne dopuštati previše narcisu kontrolu nad svojim životom. Oni znaju biti veliki šarmeri, vrlo rječiti, vrlo topli i nama to godi i mislimo da je čovjek sasvim u redu, ali kasnije se vidi ta grandioznost. Važno je reći ono što mislimo”.

Emisiju S druge strane ogledala možete poslušati ovdje:

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja