Poziv na pripremu za Gospodinov dolazak nikada ne možemo "previše" puta čuti.
Evanđelje
Današnje nas evanđelje podsjeća da su plodovi obraćenja koji proizlaze iz promijenjenog života ključni za našu pripremu za Gospodinov dolazak. Ivan Krstitelj ispunio je Izaijino drevno proročanstvo da će “glas vikati u pustinji” i “pripraviti put Gospodinu” (Iz 40,3). Priprema se sastojala od jedne riječi: “Pokajte se!” Ljudi su hrlili da čuju Ivana Krstitelja — iz “Jeruzalema, cijele Judeje i cijelog kraja oko Jordana”. Kad su čuli njegovo žestoko propovijedanje, “priznali su svoje grijehe” i krstili se. Sveti Matej nam govori da su “mnogi farizeji i saduceji” došli na njegovo krštenje. To su bile vjerske elite među svećenstvom i službenicima Hrama (saduceji), kao i laici (farizeji), u Jeruzalemu, piše Gayle Somers.
Krstitelj je povikao: “Leglo zmijsko! Tko vas je upozorio da bježite od nadolazećeg gnjeva?” Zašto je Ivan bio toliko isprovociran njihovim pojavljivanjem na rijeci? Znamo, iz ostatka evanđeoske priče, da su te vjerske elite bile Isusovi najoštriji kritičari. Također su bili vrlo sumnjičavi prema Ivanu tvrdoglavo se opirući priznanju da je on prorok poslan od Boga. Kako su postali ovakvi? Oni su tako izopačili vjeru svojih otaca licemjerstvom i utjecajem te su njihova srca otvrdnjela. Isus im je također slično rekao jednom prilikom: “Zmije, leglo gujino, kako ćete izbjeći osudu?” (Mt 23,33) Ivan im je rekao da će Onaj za kojega se pripremao, Onaj koji dolazi nakon njega, krstiti “Duhom Svetim i ognjem”. Vatru Božje ljubavi, Duha Svetoga, Isus će osloboditi na zemlji. Za pokajnike, On je vatra pročišćenja i, konačno, slava. Za one tvrda srca, On je vatra koja spaljuje pljevu i uništava je. Vrijedno je napomenuti da, iako su vjerske elite bile u velikoj opasnosti gubitka svoje duše, Ivan nije mislio da su izvan spasenja, ali im je trebao snažan lijek njegovih alarmantnih riječi. (Mt 3,1-12)
Je li ovo doista poruka koju danas trebamo čuti? Je li Ivanov poziv Židovima njegova vremena na istinsko pokajanje, s dobrim plodovima koje donosi, još uvijek relevantan za nas? Došašće podsjeća cijelu Crkvu da još uvijek čekamo drugi Isusov dolazak. Njegovo je prvo došašće zapisano u Svetom pismu za nas kako bismo znali što ćemo sa sobom dok iščekujemo Njegovo drugo došašće. Oni od nas koji ozbiljno shvaćaju svoj život, i svećenici i laici, trebali bi biti vrlo pažljivi prema jedinstvenim iskušenjima s kojima se suočavamo u ovom vremenu iščekivanja: licemjerjem, moći, preuzetnosti. Nikada “previše” ne možemo čuti poziv da se pripremimo za Gospodinov dolazak.
Izvor: Catholic Exchange