Raspoloženja i Marije i Josipa podsjećaju nas na najvažnije odnose koje imamo. Podsjećaju nas da naši duhovni životi i životi naših obitelji napreduju kada dajemo prednost Gospodinu i našoj djeci.
Blagdan Svete Obitelji proslavili smo 30. prosinca. Jedan španjolski umjetnik u baroknom razdoblju, Bartolomé Esteban Murillo, tijekom svoje umjetničke karijere izradio je nekoliko prekrasnih slika Svete Obitelji. Naime, godine 1650. naslikao je dva djela koja nas uvode duboko u život i duhovnost Svete obitelji. Gledanje i razmišljanje o ovim djelima prekrasne sakralne umjetnosti može nam pomoći da naučimo neke od dinamike njihova života i opremiti nas da ove stvarnosti prenesemo u naš svijet dvadeset prvog stoljeća, piše Derek Rotty s portala Catholic Exchange.
Trebamo moliti za milost, osobito po Marijinu zagovoru, da uvijek imamo spokoj i nadu u svojim mislima i srcima, bez obzira na naše okolnosti.
Prvo umjetničko djelo je Bijeg u Egipat. Na ovoj slici Marija jaše na leđima magarca, gledajući malog Isusa u svom naručju. Donju polovicu njezina tijela prekriva zeleni plašt kojim je umjetnik vjerojatno označavao nadu. Nada koju je Marija nosila u svom umu i srcu omogućila joj je da putuje s vedrinom, što Murillo lijepo prikazuje na njezinu licu. Trebamo moliti za milost, osobito po Marijinu zagovoru, da uvijek imamo spokoj i nadu u svojim mislima i srcima, bez obzira na okolnosti u kojima se nalazimo. Oni među nama koji marljivo nastoje podizati svete obitelji usred suvremene kulture sigurno znaju potrebu i dobrobit te molitve.
Josip hoda uz Djetešce i Mariju, vodeći tovarnu životinju. Nosi smeđi ogrtač, koji se koristi kao simbol njegove ljudskosti i njegove vrline. Primjećujemo i da drugu torbu nosi preko jednog ramena. Možda to treba simbolizirati ono malo što je ova obitelj imala. Možda to također simbolizira veliku težinu koju Josip nosi kao otac, vođa i zaštitnik ove obitelji. I očevi i majke mogu se povezati sa stvarnošću suočavanja s oskudicom i osjećajem opterećenja. Prečesto se susrećemo s potrebom da krenemo naprijed unatoč nedostatku resursa ili kada osjećamo veliku težinu životnih situacija. Njegovanje evanđeoske kreposti siromaštva, kao što je Sveta Obitelj zasigurno činila, odličan je način da se pomaknemo dalje od ovih osjećaja koji nam kradu radost i mir.
Bez obzira na naše obiteljsko stanje ili teške stresove koji dolaze u naše živote, trebamo se osloniti na našu povezanost s Bogom Ocem, koja će nam pomoći da nađemo izdržljivost da nastavimo hodočašće obiteljskog života.
Ne bismo trebali nastaviti s gledanjem Josipa, a da ne primijetimo njegovo lice. Izgleda prilično umorno i oči su mu uprte u Nebo. Možemo zamisliti da bi dugotrajno putovanje od Betlehema do Egipta uzelo danak na njegovu tijelu i umu. Ipak, vjerujemo da su mu njegova pravednost i vjernost donijele marljivu snagu, čak i usred mentalnog i fizičkog umora. Bez obzira na naše obiteljsko stanje ili teške stresove koji dolaze u naše živote, trebamo se osloniti na našu povezanost s Bogom Ocem, koja će nam pomoći da nađemo izdržljivost da nastavimo hodočašće obiteljskog života. Dakle, obje figure na ovoj slici pokazuju nam kako reagirati i odnositi se prema Gospodinu, čak i usred života koji neprestano baca krivulje i podiže prepreke.
Druga Murillova slika je Sveta obitelj s ptičicom. Ova slika pruža gledateljima veličanstvenu priliku da razmišljaju o nekim uobičajenim pojavama obiteljskog života. Točnije, podsjeća nas na važnost obiteljskog slobodnog vremena, vremena provedenog u međusobnom društvu i odmoru, čak i ako ima puno posla.
Marija sjedi sa strane, radi na vretenu i pokraj košare s tkaninom. Ipak, ona okreće svoje oči prema Isusu i očito je u trenutku razmišljanja o stvarima u svom srcu, kao što nam Evanđelje govori da je činila (usp. Lk 2,19). To nam pomaže podsjetiti svakoga od nas da se možemo povezati s Gospodinom čak i tijekom našeg užurbanog posla. Možemo postati kontemplativci na djelu.
Zatim primjećujemo da se Josip odmara od rada za svojim stolarskim stolom, koji je u pozadini s desne strane. Otac provodi vrijeme s malim Isusom, podržavajući Dijete dok se igra i, možda, dok uči hodati. Josip je u ovom trenutku potpuno usredotočen na Isusa, a na licu ima izraz spokojnog zadovoljstva. Ovdje nas raspoloženja i Marije i Josipa podsjećaju na najvažnije odnose koje imamo. Podsjećaju nas da naši duhovni životi i životi naših obitelji napreduju kada dajemo prednost Gospodinu i našoj djeci.
U središtu slike Isus drži pticu dok se igra s obiteljskim psom. Točnije, ptica je češljugar, koja nagovještava Isusovu muku. Patnja je uvijek bila dio zajedničkog života Svete obitelji, od bijega u Egipat, preko smrti svetog Josipa, do muke i smrti našeg Blaženog Gospodina. Ipak, čak i usred patnje, ovo troje živjelo je u spokojnoj radosti jer su znali da žive svoj poziv; da su prenijeli Božji plan za spasenje svijeta. Usred fizičke i emocionalne patnje, svatko od nas treba zamoliti Isusa za Njegovu milost da dobro patimo dok nastavljamo marljivo ići prema svojoj određenoj svrsi. I, možemo zamoliti Mariju i Josipa da podijele obilje milosti koje su primili u svom trudu.
Dakle, dok slavimo blagdan Svete Obitelji, prisjetimo se Murillovih slika i pouka sadržanih u njima. Zazovimo Gospodina i zamolimo ga da bude u središtu naše dokolice i našeg stresa. Zazovimo zagovor dvoje koji su odgojili Dijete Isusa. Nikada ne oklijevajmo uzeti kratku pauzu od posla, samo za molitvu i igru. Prisjetimo se da nas sve ovo vodi do blagoslova koje je Bog spremio za nas, počevši od ovog života.