Budi dio naše mreže

Korizmeno vrijeme poziva sve da prigrle duh jednostavnosti i usredotočenost na duhovni i moralni rast. 

/ mk

Dok su tradicionalne korizmene prakse često usredotočene na post od hrane ili drugih užitaka, druge transformativne vježbe usmjerene su na prihvaćanje minimalizma kroz namjerno odricanje od materijalnih dobara.

Kada se gleda iz izrazito duhovne perspektive, minimalizam je daleko od puke deprivacije. Umjesto toga, to može biti putovanje prema slobodi – put da se oslobodimo tereta pretjeranog izobilja koje pritišće naše umove, srca i domove.

Tijekom korizme, čin raspremanja i pospremanja imovine može evocirati Kristove dane u pustinji, otvarajući prostor u našim životima za istinsku vezu s Bogom i obnovljenu predanost životu koji nam On nudi.

Pažljivim pregledom svojih stvari i odabirom odvajanja od predmeta koji više ne služe svrsi, ne samo da pojednostavljujemo svoj fizički prostor, već i čistimo svoju unutrašnjost.

Osnove minimalizma uče nas da je “manje više”. Pažljivim pregledom svojih stvari i odabirom odvajanja od predmeta koji više ne služe svrsi, ne samo da pojednostavljujemo svoj fizički prostor, već i čistimo svoju unutrašnjost.

Zapravo, ova nam praksa pomaže vidjeti vlastite navike u drugačijem svjetlu. To je proces razlučivanja koji potiče zahvalnost za ono što imamo i otkriva često zanemareno obilje u našim životima.

 To je proces razlučivanja koji potiče zahvalnost za ono što imamo i otkriva često zanemareno obilje u našim životima.

Otpuštanje može biti izazovno, da. Materijalna imovina često postaje isprepletena s našim osjećajem identiteta i sigurnosti. Ipak, praksa namjernog oslobađanja pomaže nam prepoznati da naša vrijednost ne leži u onome što posjedujemo. Dok se rasterećujemo, otvaramo prostor za primanje istinskih darova života: ljubavi, mira i svijesti o sadašnjem trenutku.

Minimalizam se ne odnosi na lišavanje imovine. Umjesto toga, radi se o usklađivanju naših stvari s našim vrijednostima i svrhom.

Radi se o usklađivanju naših stvari s našim vrijednostima i svrhom.

Također se radi o korištenju fizičkog prostora kao metafore za unutarnju transformaciju – nešto što su redovnici i redovnice oduvijek shvaćali ozbiljno.

Tijekom ovog korizmenog vremena razmislite kako minimalizam može utrti put duhovnom rastu i pozvati vas na život ispunjen jasnoćom, namjernošću i dubljom vezom s vašom vjerom. Neka ovo putovanje bude podsjetnik da se pravo bogatstvo ne nalazi u onome što nakupljamo, već u onome što odlučimo osloboditi i dostupnosti koju stvaramo umjesto toga.

Izvor: Aleteia

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja