Došašće nas često zaskoči, uvijek se čini kao da nismo spremno dočekali prosinac prepun različitih aktivnosti materijalne prirode, od pripreme ugođaja, čišćenja, kupovine... Sve je to lijepo za upotpuniti doživljaj... onaj u nutrini... koji bi trebao biti nježni susret s našim novorođenim Kraljem. Župnik zagrebačke župe sv. Josipa Radnika vlč. Tomislav Šagud u razgovoru za HKM podsjeća na mogućnost dobre priprave srca za dan svetkovine Božića.
Za kvalitetan duhovni život općenito je potrebna disciplina duha! Što bi to trebalo značiti za svakog vjernika u vrijeme došašća?
Jedna od velikih zamki duhovnog života je misliti kako je dovoljno to što volimo Boga i želimo uvijek činiti dobro. Istina je da smo mi nesposobni biti dobri. Svi smo se puno puta našli u situaciji u kojoj nismo htjeli povrijediti, iznevjeriti, raniti drugoga, a ipak smo to učinili. Sam sv. Pavao, apostol koji je evangelizirao pola Europe, javno se žali kako nije sposoban činiti dobro (usp. Rim 7,14-8,12). Ključ uspjeha da postanemo dobri ljudi, da izrastemo u svece, jest pustiti Bogu da djeluje kroz nas, a to činimo kroz duhovnu disciplinu tj. redovitu molitvu, primanje sakramenata i čitanje Svetoga pisma. Vremena kao došašće ili korizma su odlična prigoda za stati malo sa svakodnevnim jurcanjem, vidjeti u kakvom je stanju moja duša i krenuti raditi na sebi. Ne možemo pustiti da se stvari odvijaju same od sebe, jer tako najčešće nikada ne molimo, nego moramo imati čvrsti duhovni raspored, kao što imamo i za sve velike stvari u životu.
Koji biblijski tekstovi nam mogu pomoći u toj pripravi duha? Kako s Djevicom Marijom intenzivnije doživjeti došašće?
Biblija je uvijek odličan početak duhovne pripreme za bilo što, a kada govorimo o došašću, o pripremi za Isusov dolazak, najbolji primjer imamo u Blaženoj Djevici Mariji. Nakon što joj je anđeo navijestio da će roditi, Marija je pohitila u gorje svojoj rođakinji Elizabeti. Možemo samo misliti koliko je Marija imala razloga za brigu oko vlastite sudbine, jer se našla trudna izvan braka, s pričom u koju nitko neće povjerovati. No, Marija ni na tren ne misli na sebe, trči kako bi služila svojoj rođakinji, Elizabeti za koju saznaje da je također trudna, što je u staračkoj dobi vrlo teško i opasno, pored toga što je nemoguće. Marija juri da joj pomogne!
Drugi razlog zašto Marija ide jest da bi slavila Boga s nekim tko ju razumije. Elizabeta je doživjela čudo vrlo slično Marijinom, stoga trči k njoj kako bi zajedno izrekle zahvalu Bogu. Treće, Marija ide jer je htjela na svoje oči vidjeti Božje čudo o kojem joj je anđeo govorio. Čudesa jačaju našu vjeru, daju nam polet i snagu za ustrajnost u teškim vremenima koji Mariju tek očekuju.
Ova tri razloga Marijina odlaska Elizabeti su tri poticaja i načina kako se trebamo pripremati za Isusov dolazak: služenjem drugima, slavljenjem Boga u zajednici i rastom u vjeri. Upravo je to ono na što nas Crkva poziva u ovom vremenu došašća kroz razne karitativne akcije, dolazak na zornice, ispovijedi, duhovne obnove…
Kako se u svojoj obitelji, u svom domu, pripraviti za Isusovo rođenje?
Najmanje važna priprema za božićne blagdane jest ona materijalna. Čini mi se da se tu najviše potrošimo, a najviše pretjeruju prebrižne domaćice. Sezonska čišćenja, priprema sto vrsta kolača, slanje čestitki, kupovina darova, ukrasa, borova itd. su sve sporedne stvari. Krist želi da u prvom redu uredimo dušu, a ne kuću. Stoga svima preporučam da ovaj Božić obave sezonsko čišćenje duše jednom dobrom ispovijedi, da prozrače svoje domove tako što će pustiti svježinu Duha Svetoga u svoj život, da operu zastore na svom srcu, uklonivši sve brige i tjeskobe, a prazne površine u dnevnom boravku ukrase nadom i radošću. Najbolji pokloni za one koje volimo su strpljivost i brižno slušanje, sve ostalo si mogu sami kupiti. Nema većeg dara za djecu od dara vjere, pričajte im o svojem obraćenju i koliko vama Bog znači u životu. Naravno, da biste u svemu tome uspjeli, potrebna je disciplina duha i sve ono što smo već rekli: molitva, post, sakramenti i Sveto Pismo.
Crkva nas uči da se za velike svetkovine pripravljamo sakramentom pokore i pomirenja. Da ne bismo samo slijedili upute, želimo znati što to točno znači za našu dušu i kako se kvalitetnije suočiti sa svojim slabostima?
Sa slabostima treba točno to, suočite se, pogledati ih i najprije si priznati da sam slab i nemoćan, ali usprkos tome Bog me prihvaća, ljubi i poziva da nešto učinim. Jedno je lijepi i idealni “ja” kakav želim postati, a drugo je moja realnost: “ja” slomljen, grešan, jadan i nikakav. Zato se ne zatvaram u vrtlog jadikovanja i očaja nego mogu živjeti s mirom, jer moja vrijednost ne ovisi o mojim uspjesima nego o Božjem prihvaćanju.
Ključ uspjeha da postanemo dobri ljudi, da izrastemo u svece, jest pustiti Bogu da djeluje kroz nas, a to činimo kroz duhovnu disciplinu tj. redovitu molitvu, primanje sakramenata i čitanje Svetoga pisma.
Ispovijed nije sređivanje računa s nekim mrkim nebeskim vladarom, nego susret u kojem doživljavam Njegovo milosrđe, ljubav i praštanje. Taj susret me ozdravlja, podiže kako bih ovim svijetom hodio uzdignute glave. Iako sam i dalje grešan, živim radosno jer znam da me Isus opravdava.
U vremenu došašća Isus nas poziva na budnost, na bdijenje, što to konkretno znači u došašću i kako to primijeniti kroz život?
Biti budan ne znači zaspati i živjeti u nekom svijetu snova već širom otvoriti oči i gledati svijet oko sebe u ispravnom, Božjem, svjetlu. Kako se sve više družimo s Bogom putem svoje duhovne discipline, tako nam se polako oči otvaraju i počinjemo uočavati neke stvari koje prije nismo viđali, a mnoge sanje i iluzije se polako raspršuju. Postaje nam sve jasnije što je to u mom životu što me od Boga odvlači, kojim putem trebam ići, na koji način riješiti problem koji imam itd. Snove ne možemo kontrolirati nego njima kontroliraju naši strahovi, čežnje i sjećanja, ali kada se probudimo, počinjemo razlikovati istinu od laži, uzimamo nazad kontrolu nad svojim životom i predajemo ga Bogu, jer ipak On zna najbolje.