Budi dio naše mreže

Priče imaju način da privuku zadivljenu pažnju i pouče nas stvarima koje ne možemo naučiti ni na koji drugi način. Moram napraviti plan čitanja. Čips je tako dobrog okusa, a Netflix jednostavno zna što želim gledati. Internet će uvijek biti ukusnija poslastica, ali nikada neće zadovoljiti kao dublje čitanje. I mislim da većina nas može iz iskustva potvrditi ono što znanost predlaže: da bismo bolje molili, potrebno nam je više čitanja u našim životima.

/ dz

Potpuno je prihvaćeno da nezdrava hrana ima dobar okus, ali nije dobra. Njeni tjelesni učinci mogu se pretvoriti u nemoral kada uzmemo u obzir kako šteti našem zdravlju i kako očuvanje zdravlja za dobrobit drugih nije mala stvar. Pretili očevi (a ni ja ovdje nisam “perce”) nose se s onom mučnom spoznajom da, ako bi se suočili sa smrću zbog prekomjerne težine, to ne bi bilo lako na njihovu savjest – pogotovo ako su mogli jednostavno izbaciti smeće i živjeti dulje.

Biblioteka/ Foto: cristina_gottard/Unsplash

Što kada bi se naše navike čitanja odmjerile na sličan način?

Mozak je mišić

Kao i drugi dijelovi tijela, naš mozak je mišić koji se fizički mijenja ovisno o tome kako se koristi – ili ne. Um je nematerijalan – to je moć duše – ali djeluje na fizičku stvarnost mozga. Pogrešno mislimo da se mozak ne razvija nakon djetinjstva, ali sastav mozga je okretniji nego što mislimo. Znanstvenici ovu agilnost nazivaju “neuroplastičnost”, što znači da se mozak fizički mijenja kako bi se prilagodio onome što se od njega traži. Različiti dijelovi mozga reguliraju i omogućuju različite oblike misli, pa čak i djelovanja. Kao što mišić može rasti u snazi ​​ili slabosti na temelju onoga što se od njega traži – otpora ili lakoće – tako i dijelovi mozga rastu u snazi ​​i slabosti, piše Jason Craig s Catholic Exchange.

Različite snage

Steven Johnson, autor knjige Sve loše je dobro za vas, tvrdi da je pojačana stimulacija mozga korištenjem interneta dobra za vas. Ističe da je mozak korisnika računala i korisnika knjiga vrlo različit, pri čemu prvi aktivira mnoge različite dijelove mozga kako bi primio sve što se prezentira. Korištenje interneta srodno je pojačanim osjetilima lovca ili ratnika – stalno skeniranje horizonta i obrada informacija u potrazi za opasnostima i prilikama. “[Čitanje] knjiga,” zaključuje Johnson, “kronično potstimulira osjetila.”

Nicholas Carr se ne slaže s tim, a svatko tko misli da je važna i molitvena meditacija,

Pisanje/ Driusz Sankowski/Unsplash

Lectio divina, krunica itd. U svojoj knjizi The Shallows: What the Internet is Doing to Our Brains (Što internet čini našem mozgu), Carr osporava Johnsonovo tumačenje podataka. Činjenica je da je mozak smireniji dok čitate. “Dopuštajući nam da filtriramo distrakcije, da utišamo funkcije rješavanja problema prednjih režnjeva, duboko čitanje postaje oblik dubokog razmišljanja”, kaže Carr. “Um iskusnog čitatelja knjiga je miran um, a ne zujanje…”

Čitanje i usredotočena misao (zamislite nekoga tko čita u naslonjaču ili nekoga kako moli krunicu) blokira odvraćanje pažnje radi dubine i sjedinjavanja sa samom istinom. Profesor UCLA Gary Small otkrio je da je potrebno vrlo kratko vrijeme da se mozak promijeni na načine koji otežavaju duboko čitanje. On je zapravo izmjerio “pretvorbu” korisnika knjiga u korisnike interneta: “Nakon samo pet dana vježbanja, potpuno isti neuronski sklop [koji je bio prisutan kod korisnika interneta] u prednjem dijelu mozga postao je aktivan na internetu -naivni subjekti [kod kojih nije bio aktivan prije korištenja interneta].“ Drugim riječima, samo sat dnevno za jedan radni tjedan ponovno je ožičio mozak tih arhaičnih knjižnih crva.

Slabo ožičen za molitvu

Kada je naš mozak “ožičen” za redovito korištenje zaslona, ​​neizbježan rezultat je da smo manje sposobni duboko čitati. Ovdje govorim iz svjesnog iskustva. Moj posao i život me često tjeraju na ekran i osjećam – a to je fizički – da mi postaje teže koncentrirati se na knjigu nakon radnog vremena na internetu.

Sva monaška pravila pretpostavljaju sposobnost čitanja ili spremnost za učenjem. Čak i “prirodno otkrivenje” iz samog stvaranja sveci često nazivaju “knjigom prirode”.

To je alarmantno jer kolektivna mudrost katoličke kulture neprestano ukazuje na našu upotrebu knjiga za učenje, razmatranje i molitvu. Kad se Bog utjelovio, Riječ je postala tijelom. Naši rituali i ceremonije imaju rubrike za kretanje i korištenje knjiga. Naša su imena zapisana u knjizi života. Za naše samostane se kaže da su sačuvali klasičnu učenost i iznjedrili čitavu kulturu nakon sloma Rima upravo u čuvanju knjiga i učenja. Sva monaška pravila pretpostavljaju sposobnost čitanja ili spremnost za učenjem. Čak i “prirodno otkrivenje” iz samog stvaranja sveci često nazivaju “knjigom prirode”. Naši najcjenjeniji i najpreporučljiviji oblici molitve su u onim metodama koje umiruju um i odbacuju smetnje iz naše prisutnosti. Sveto pismo, naše blago i beskrajni izvor kontemplacije, nepogrešiva ​​je Knjiga.

Matias North/Foto: Unsplash

Sada, znamo da molitva skače sa stranica u kontemplaciju – idemo dalje od knjige. Ali knjiga je temelj za razmišljanje. Ako, poput mene, proživite sušu u svojoj molitvi, mistici poput svete Terezije Avilske podsjećaju nas na veliku vrijednost knjiga koje nas drže prizemljenima i na pravom putu u molitvi. Zapravo, ako se nađemo raspršeni i nesposobni sami ući u duboku molitvu, trebali bismo se podsjetiti da je čitanje vrlo korisno za prisjećanje i služi kao nužna zamjena – iako se malo može čitati – za svakoga tko nije u stanju prakticirati mentalnu molitvu… Svih tih godina, osim vremena nakon pričesti, nikada se nisam usudio započeti molitvu bez knjiga… [Bez knjige] moja je duša bila zbunjena i misli su mi podivljale. S knjigom sam ih počeo skupljati, a dušu mi je privuklo prisjećanje.

Internet će uvijek biti ukusnija poslastica, ali nikada neće zadovoljiti kao čitanje.

Kao što Sveto pismo kaže, Bog je u tihom, nježnom šaptu. Čini se da se mišići našeg mozga mogu istrenirati kako bi mogli čuti ovaj mali glas ili se mogu preopteretiti i stimulirati da oteža slušanje tog glasa. Za razliku od stimulacije ekrana, čitanje ne samo da pomaže smirivanju uma i tihih ometanja, već nam na taj način pomaže da se uzdignemo od čitanja do kontemplacije, od zemlje do neba.

Što ako čitanje nije navika?

Ako je to točno, onda o našim svakodnevnim navikama čitanja možemo razmišljati kao o vježbanju u teretani. Ako sjedenje za stolom može atrofirati mišiće i zahtijevati protutežu vježbanju u teretani, tako i “trening” uma na ekranu čini potrebnijim treniranje uma za molitvu čitanjem. Ako je Sveta Terezija smatrala potrebnim knjigom “srediti” um, zamislite koliko nam je više potrebna u našem svijetu pretjerane stimulacije! Možda intuitivno znamo da je to istina, ali razmišljanje o fizičkom mišiću mozga trebalo bi nam ga učiniti manje eteričnim i hitnijim.

To je dio razloga zašto smo pokrenuli uslugu knjiga i tiska časopisa Sword&Spade. Časopisi koji su intelektualno poticajni i jednostavnog izgleda (tj. nisu zasićeni oglasima i vizualnim kaosom) mogu biti svojevrsni “most” od hiperaktivnosti web stranice i hiperfokusa knjige. Časopisi često imaju recenzije knjiga i kraće prezentacije ideja koje su poticajne, a ne zahtijevaju ono što se čini kao pretjerano ulaganje vremena. Časopisi također imaju neke od “brzih obroka” za koje bismo mogli misliti da ih internetski članak može pružiti, ali oni također imaju kraj, vrijeme da ga se odloži i kreni dalje.

Priče imaju način da privuku zadivljenu pažnju i pouče nas stvarima koje ne možemo naučiti ni na koji drugi način.

Još jedna taktika za treniranje mozga, pogotovo ako ste mlohavi u području čitanja, je da počnete s literaturom umjesto nefikcijom. Često nas internet tjera na “činjenice” i “podatke” o nečemu, zbog čega se život čini kao da se može ukuhati u cilj istine i na taj način najbolje apsorbirati. Mi muškarci često iskosa gledamo na književnost jer, znate, nefikcija vam daje nešto korisno i istinito. Međutim, postoji razlog zašto je CS Lewis praktički odustao od argumentiranih eseja i počeo pisati knjige poput Kronika iz Narnije – priča može kultivirati plemenitu misao i senzibilitet na načine koji izbjegavaju naš ponosni zahtjev za stvarnošću da ona, kako je to rekao stari Dragnet show , “samo činjenice, gospođo.” Često žalimo zbog činjenice da arhitekti toliko modernih pogrešaka “posjeduju narativ” onoga što se događa u svijetu. Možda zato što bolje razumiju snagu priče.

Spas je priča. Isus je poučavao u prispodobama. Nacije su izgrađene na njihovim pričama. Obitelji nas vežu svojim pričama. Priče imaju način da privuku zadivljenu pažnju i pouče nas stvarima koje ne možemo naučiti ni na koji drugi način. Dobro književno djelo također može obuzdati lutajući um na način na koji ne-fikcija ne može, pa ako je cilj dobro vježbati, počnite s dobrom pričom.

Kada je vaš trening?

Prepoznao sam da me kombinacija fenomena Covida i vlastitog nedostatka discipline udaljila od mojih prijašnjih navika čitanja. Svjestan sam da će, kao što je bezvrijedna hrana uvijek, ovo na kraju dostići moju sposobnost da budem zdrav. Kao kršćanin razumijem da to znači da će moj raspršeni um imati teže vrijeme s molitvom. Stoga moram napraviti plan vježbanja. Čips je tako dobrog okusa, a Netflix jednostavno zna što želim gledati. Internet će uvijek biti ukusnija poslastica, ali nikada neće zadovoljiti kao dublje čitanje. I mislim da većina nas može iz iskustva potvrditi ono što znanost predlaže: da bismo bolje molili, potrebno nam je više čitanja u našim životima.

Kao i sve što vrijedi učiniti, teže je, ali bolje trenirati i kretati se prema onome što je dobro, čak i ako se čini da su kemijski napravljeni “prirodni okusi” boljeg okusa. Sveto pismo kaže da se pronađe ono što je dobro i “razmišljaj o tim stvarima”. To je u Filipljanima, četvrto poglavlje.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja