Budi dio naše mreže

Na Cvjetnicu ulazimo u vrhunac liturgijske godine, Veliki tjedan Muke Gospodina našega Isusa Krista. U subotu koja joj prethodi, tj. na dan posebno posvećen Gospi, saznajte kako Gospu časte istočni kršćani, čija je liturgija osobito bogata pjevanjem.

/ hjb

Grčka riječ “akathistos” (“Ἀκάθιστος Ὕμνος”) znači “hvalospjev koji se pjeva stojeći” (na nogama, uspravno). Najstariji i ujedno izvorni akatist jest onaj presvetoj Bogorodici koji vrlo bogatim poetskim izričajima opjevava anđelovo navještenje Bogorodici i Kristovo utjelovljenje, a nastao je u Carigradu. Pjevao se osobito u vrijeme najezde osvajača na Carigrad, pa i na bedemima grada u vrijeme opsada. U njemu neprestano odjekuje anđeoski pozdrav Bogorodici: χαῖρε (Raduj se!).

Akatist je drevna molitva koja je nastala na kršćanskom Istoku, točnije u Bizantskoj Crkvi u 6. st., u vremenu vrlo plodnog stvaralaštva na području kršćanske teologije, liturgije i književnosti, stoji u objavi na stranicama Križevačke eparhije.

Akatist se sastoji od rukoveta kondaka i ikosa. Kondak (grč. κοντάκιον) je kratka nerimovana i nestrofirana liturgijska pjesma dogmatskog, otajstvenog, biblijskog ili slavljeničkog sadržaja, koji najčešće završava poklikom (npr. Aliluja! ili: Gospode, slava tebi!). Pjeva se na Božanskoj liturgiji ili časovima te s troparom tvori središnju liturgijsku pjesmu dana. Kondak redovito ima i svoj ikos (grč. οἶκος) koji razvija temu kondaka, a ima svoj uvodni dio i više zaziva te završava najčešće istim poklikom kao i kondak.

Ikona / Facebook

Prema Akatistu presvetoj Bogorodici, po istom su obliku nastajali i drugi akatisti, posvećeni Kristu, svecima i blagdanima. Među najpoznatijima je onaj slavenski Akatist Kristu Čovjekoljupcu. Struktura je uvijek ista: 12 kondaka s pratećim ikosima te završna molitva. Na početku se mole Uvodne molitve, a na kraju se dodaje Usrdna ektenija (usrdna molbenica).

U bogoslužju Crkava bizantskog obreda akatist se pjeva kao zasebna molitva, ili u sklopu molitvenog bogoslužja molebena ili kao dio Malog povečerja. U Velikom postu ili Četrdesetnici Akatist presvetoj Bogorodici pjeva se u subotu Četvrte nedjelje posta koja se naziva i “Akatistova subota”.

Mnogi kršćani na Istoku svakodnevno mole akatist kao svoju dnevnu molitvu. Posebnost je akatista izvanredan spoj biblijskih i dogmatsko-teoloških sadržaja s osobnom molitvom pojedinca, obična čovjeka, grješnika, povezano u naramak poetičnih pjesama, što ga čini prikladnim kako za tihu meditaciju, tako i za zajedničko bogoslužje.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja