Budi dio naše mreže

U Domovinskom ratu značajan doprinos dala je postrojba pod nazivom 280. vod bespilotnih letjelica Hrvatske vojske. Njezini su pripadnici uglavnom sudjelovali u izvidničkim, ali i drugim djelatnostima te bili važan kotačić u oslobađanju okupiranih krajeva Republike Hrvatske. Ova postrojba osnovana je na današnji dan, 11. ožujka 1993. godine.

/ Borna Marinić

Tog dana formirana je prva desetina u Slavonskom Brodu, zatim se formira desetina u Zagreb, a kasnije je bila formirana i treća desetina u Sinju. U Zagrebu je naknadno formirana i četvrta desetinu namijenjena za obradu foto i video snimaka, interpretaciju i distribuciju tih istih snimaka, kao i arhiva.

280. vod bespilotnih letjelica je po mnogočemu bio jedinstven. Na ovim prostorima u to vrijeme nije bilo oružanih snaga koje su u svojem sastavu imale besposadne sustave u svrhu prikupljanja obavještajnih podataka iz zraka. Još veća posebnost voda, i to čak na globalnom nivou, je što je sam sustav razvijen i proizveden u samoj postrojbi. 

Prednost sustava za prikupljanje obavještajnih podataka iz zraka, uz „pokrivanje“ relativno velikog teritorija u kratkom vremenu, je i taj što se u svrhu prikupljanja podataka ne šalje živa sila na protivnički teritorij i time se štedi ono najvrjednije, a to su ljudski životi. Isto tako, podaci se prenose i vremenu bliskom stvarnom, vod se lako prebacuje sa pozicije na poziciju, te je vrlo agilna i moćna platforma za prikupljanje obavještajnih podataka. 

280. vod bespilotnih letjelica, sa svojim desetinama je pokrio sve dijelove Republike Hrvatske, tako da su sve akcije i operacije počevši od “Maslenice” na dalje pokrivene izviđanjem besposadnim sustavima. Radilo se na pripremama akcija prikupljanjem podataka o protivničkim snagama na njihovoj strani bojišnice, praćenju razmještanja istih pa do navođenja topničke vatre prilikom izvođenja samih vojnih akcija. Čak je nakon priprema “Oluje” naglasak bio stavljen na Slavoniju, pa je tako snimljena slavonska linija razdvajanja od granice sa Mađarskom, do granice BiH. 

Među akcijama ističe se svakako i ona koja je opisana i u dokumentarnom filmu „Oči oluje“ kada je vod nad paradom „Vojske RSK“ ispustio gomilu letaka s hrvatskim grbom i datumom tog događaja – 28. lipnja 1995. godine Nažalost, umjesto da se stečeno znanje i iskustvo iskoristi u miru, besposadni sustavi ubrzo nakon Domovinskog rata su ugašeni.

Borna Marinić

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja