Nakon što 13. studenog nije uspio posljednji pokušaj proboja za Vukovar JNA je s velikim snagama započela završni pohod na grad. Posljednje organizirane skupine hrvatskih snaga pružale su očajnički otpor. Iscrpljeni i bez streljiva, branitelji Vukovara su krajnjim naporom sprječavali pad grada. Nevjerojatno zvuči podatak kako je u širem prostoru oko Vukovara bilo je razmješteno barem 500 tenkova JNA.
Doktorica Vesna Bosanac, 14. studenog 1991. godine poslala je novi poziv u svijet, za spas ranjenika iz vukovarske bolnice koja trpi svakodnevna granatiranja. U skloništu bolnice bilo je 44 djece za koju se tražila žurna evakuacija i spas, jednako kao i za ostalu bolesnu, neuhranjenu i preplašenu djecu u civilnim skloništima i podrumima u gradu. Zanimljivo je kako je taj dan izgledao iz pera srbijanskog novinara Jovana Dulovića:
“Noćas su iz vedra neba pale dve bombe stotinjak metara dalje od kuće u kojoj boravimo. Jutro smo dočekali u podrumu. Šljivančanin kaže da su hrvatski poljoprivredni avioni bacili dva bojlera napunjena eksplozijom, što zvuči neubedljivo, jer sam bio sve vreme budan i sem hrkanja Tome Peterneka ništa se drugo nije čulo. Kasnije nam je jedan raketaš objasnio da su naši nevešto gađali Vukovar raketama zemlja-zemlja. Potpuno su mi nejasni sastavi nekih jedinica, ne znam ko su im komandanti, ko koga mora da sluša, šta je čije zaduženje… Sve je, izgleda, stvar dogovora. U jednoj četi, na primer, ima najmanje vojnika JNA a najviše dobrovoljaca, teritorijalaca, šešeljevaca, raznog drugog ološa. E, sad, ko može, na primer, bilo šta da naredi grupi pripitih dobrovoljaca zakrvavljenih očiju i s metkom u cevi automatske puške? Gledao sam pre neki dan kako maltretiraju dvojicu oficira JNA. Malo je trebalo da ih iz čista mira pobiju. Ovde se za ubistvo ne odgovara, a u pohod, odnosno napad, ide se samo kad se svi slože. Obavezno sa nekom flašom rakije. Više je nego izvesno, bar kada je reč o jedinicama smeštenim u Ulici novoj, da je jedini i osnovni motiv njihovog nazovi ratovanja najobičnija pljačka. Više puta se događalo da se pri podeli plena međusobno poubijaju.“
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.