Budi dio naše mreže

U prijepodnevnim satima 25. studenog 1991. godine na aerodrom Pleso kraj Zagreba sletio je posebni vojni zrakoplov JNA u kojem se nalazilo 27 osoba koje su tog dana razmijenjene za 28 oficira JNA.

/ Borna Marinić

Među zarobljenicima koje je oslobodila hrvatska strana svakako je najzvučnije ime bio general Milan Aksentijević kojeg su u rujnu 1991. kod Lučkog zarobili pripadnici Antiterorističke jedinice Lučko. Pored njega tu su se nalazili i oficiri Kontraobavještajne službe JNA kao i drugi zarobljenici poput pilota koji su se u hrvatskim rukama našli nakon što su oboreni njihovi zrakoplovi. 

Od osoba koji su dovedeni na razmjenu od strane JNA najzvučnija imena bili su Anton Kikaš, Ivan Medvedović, Vlado Šabarić i Franjo Kovač. Anton Kikaš, kanadski poduzetnik hrvatskog podrijetla, bio je, na istom mjestu gdje je dočekao slobodu, uhićen 31. kolovoza 1991. jer je u Boeingu 707 Uganda Airlinesa za obranu Hrvatske pokušao dostaviti 18 tona pješačkog i protuoklopnog naoružanja prijekopotrebnog hrvatskim snagama. Ivan Medvedović bio je oficir JNA koji je nakon „Krvavog Uskrsa“ na Plitvicama javnost upozorio na zločinačke namjere koje JNA ima u Hrvatskoj. I on i Kikaš bili su utamničeni u Beogradu, dok su se ostali oslobođeni nalazili u BiH. Vlado Šabarić i Franjo Kovač bili su dio poznate „virovitičke grupe“ koja je osuđena da je sudjelovala u provođenju “globalnog plana oružane pobune u Hrvatskoj”, a jer su bili aktivne vojne osobe u JNA nisu bili pušteni kao ostatak skupine u svibnju ’91.

Osim spomenutih slobodu su dočekala i četvorica Splićana koje je Vojni sud u Sarajevu osudio zbog sudjelovanja u splitskim demonstracijama u svibnju 1991. godine – Ivan Begonja, Mate Sabljić, Branko Glavinović i Roland Zvonarić. Najveću grupu oslobođenih svakako je činila skupina gardista koji su bili u JNA iz koje su prebjegli u Zbor narodne garde te su zarobljeni padom Hrvatske Kostajnice i odvedeni u logor Manjača. Kao dio te skupine slobodu je dočekao i doktor Zlatko Tomašić. Većina oslobođenih opet se dragovoljno stavila na raspolaganje hrvatskim snagama.

Borna Marinić

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja