Drugom polovicom kolovoza 1991. godine snage pobunjenih Srba uz pomoć Jugoslavenske narodne armije sve su jače stezale obruč oko Topuskog. U jednom od topničkih napada na to selo, na samoj granici između Korduna i Banovine, na današnji dan, 23. kolovoza 1991. godine, poginuo je heroj Domovinskog rata Božidar Jagatić.
Božidar je rođen 3. studenog 1963. godine u Zagrebu. Bio je sin jedinac oca Stjepana i majke Barbare. Osnovnu i srednju školu završio je u rodnom gradu. Bio je radnik i radio je u firmi „INA – OKI“. Pamte ga kao veselog, društvenog i hrabrog mladića koji je volio motore i Dinamo. Bio je oženjen Davorkom s kojom je imao dvojicu sinova, živjeli su u Botincu. U trenutku očeve pogibije Alen je imao pet godina, dok je Dean imao tek četiri godine kada je ostao bez oca.
U Domovinski rat uključio se dragovoljno. Najprije kroz Civilnu zaštitu, a osnutkom Zbora narodne garde, u lipnju ’91. postaje pripadnik Samostalne satnije „Cobre“. Ova satnija bila je popunjena isključivo dragovoljcima s područja Novog Zagreba. Božidar je bio njezin pripadnik od samog osnutka postrojbe. Nakon obuke na Sljemenu i opremanja, uslijedio je prvi teren – Topusko. Krenuli su s lovačkim oružjem te 50-ak automatskih pušaka. Do Topuskog, koje je bilo u okruženju, probili su se preko Gređana.
„Do Gređana, slobodne zone, morali smo se probijati kroz šume, vinograde i poljske ceste. Susretali smo pustoš i prazninu, a u Topuskom nismo zatekli ni jednog civila“, prisjetio se Darko Mateša, jedan od zapovjednika u „Cobrama“. Na tom, prvom terenu, imali su i prvu žrtvu. Kiki, kako su suborci zvali Božidara Jagatića, stradao je od granate ispaljene sa srpskih položaja. Put do bolnice bio je mukotrpan i Božidar ga nije uspio preživjeti, rane su bili preteške. Pokopan je 28. kolovoza 1991. na zagrebačkom groblju Miroševac.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.