Na današnji dan, 11. srpnja 1992., tijekom oslobodilačkih akcija na hrvatskom jugu poginuo je heroj Domovinskog rata, "Tigar" Božidar Filkas.
Božidar je rođen 18. prosinca 1970. u Pakracu. Odrastao je u obližnjem selu Toranj, u obitelji Slavka i Ane (rođene Schmidt) zajedno sa starijim bratom Damirom i starijom sestrom Katicom. Kao dijete bio je dobar i miran. Niže razrede osnovne škole pohađao je u Tornju, a više u Pakracu. Hobi su mu bili strojevi i motori, a osobito je volio popravljati automobile. Bio je vrlo bistar i vrlo je brzo, već s 12 godina, susjedima popravljao aute i strojeve.
Profesor povijesti Branko Križan zabilježio sjećanje njegove obitelji kako je susjedima radio “generalke” na “peglicama”, te kako je jednom prilikom susjedu, inače automehaničaru, popravio auto za minutu. Ipak, kada se u Daruvaru počeo školovati za automehaničara, napustio je prvi razred srednje škole. Radio je u privatnoj firmi te se kod kuće bavio poljoprivredom i svinjogojstvom. Sadio je duhan, a u jednom trenutku hranio je šestotinjak svinja.
Pred rat odradio je redovni vojni rok u JNA služeći ga u Bitoli u Makedoniji. Po povratku iz vojske oženio se Snježanom (rođenom Martinelli), a 1991. rodio im se sin Leonardo. Pred sam rat obitelj se preselila u Zagreb gdje se Božidar priključio djelatnom sastavu MUP-a, a kasnije i 1. A brigadi Zbora narodne garde. U kolovozu 1991. njegov šogor Marijan Petrovečki zarobljen je i odveden u logor Bijela odakle mu se izgubio svaki trag.
Božidar je teško podnosio bolne vijesti o stradanju njegove obitelji i njegovog kraja pa se u listopadu 1991. priključio dragovoljcima koji su iz Zagreba pošli braniti pakračko i lipičko područje. Nakon sudjelovanja u obrambenim i oslobodilačkim akcijama u tom dijelu Hrvatske, zajedno sa suborcima, kao pripadnik “Tigrova”, otišao je početkom 1992. na zadarsko bojište, a odatle na dubrovačko.
Suborci su ga upamtili po hrabrosti i požrtvovnosti te po događaju kada je sam odbio neprijateljski napad štiteći odstupnicu svojim suborcima i tako ih spasio. Poginuo je na dubrovačkom bojištu kraj Zavale iznad Slanog pri ophodnji od minobacačke granate. Pokopan je na mjesnom groblju u Turnju, a posmrtno je odlikovan Redom Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana te Spomenicom Domovinskog rata 1990.-1992.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.