Na današnji dan, 27. prosinca 1994. godine, predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman otvorio je obnovljeno osječko Hrvatsko narodno kazalište. Te večeri ono je bilo tijesno za sve koji su došli na svečanost njegova otvorenja. Donedavna je ruševina zasjala punim sjajem u raskoši kardinalskih crvenih tonova i blistavih kristalnih lustera. Pozornicu je krasio svečani zastor kojega je grad naručio davne 1916. od Bele Čikoša Sesije, a po čijoj ga je skici konačno izradio slikar Rudi Lapaš.
Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku izgrađeno je davne 1866. Preživjelo je dva svjetska rata, da bi ga u Domovinskom ratu 16. studenog 1991., srpsko topništvo iz pravca Baranje, gotovo potpuno uništilo gađajući fosfornim zapaljivim granatama. Požar su uz pomoć građana, ugasili hrabri vatrogasci, no šteta je bila golema. Krov se urušio u gledalište koje je bilo potpuno poplavljeno, a u njegovu središtu uništen je ležao svečani kristalni luster. Pozornica na koju je bila spuštena željezna zavjesa preživjela je požar, što je bilo dovoljno da kazališni djelatnici brzo nastave s radom.
Iako su mnogi članovi ansambla napustili grad, duh kazališta nije se ugasio, upravo suprotno. Mnogobrojna publika je tijekom predstava, koje su se održavale i za vrijeme najžešćih napada na grad, sjedila na pozornici, a ruševine su poslužile kao kulisa dramama inspiriranima ratnim strahotama. Zvuči gotovo nevjerojatno da su hrabri osječki kazalištarci imali 3 ratne premijere. Glazbeni i dramski program izvodili su diljem zemlje pritom skupljajući novac za obnovu kazališta. Radovi su počeli u siječnju 1993. godine, a u obnovi osječkog kazališta sudjelovala je cijela Hrvatska.
Napokon na današnji dan 1994. kazalište je svečano otvoreno. Prigodnu dobrodošlicu gostima su zaželjeli osječko – baranjski župan Branimir Glavaš te intendant HNK-a Željko Čagalj. Počasnicom se prisutnima obratio tadašnji ministar kulture glumac Zlatko Vitez. Program je predstavljen svečanom izvedbom glazbeno – scenske slike Slavonski preporod, simfonijsko – koreografskim torzom Inter arma narrant musae i završnim quodlibetom Domovini i ljubavi, izvedbom skladbi iz hrvatskoga reprezentativnog opernog repertoara.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.