Budi dio naše mreže

Nakon što je, u studenom 1991. godine, okupiran, slunjski kraj postao je poprište niza zločina. Mnogi od njih počinjeni su sa svrhom etničkog čišćenja. U samom Slunju ostala je živjeti nekolicina Hrvata, mahom starije dobi, koji su se nadali da im dojučerašnji susjedi neće napakostiti. Većina ih je bila obuhvaćena radnom obavezom, a dio utamničen.

/ Borna Marinić

Prijetnje i maltretiranja su postale svakodnevica i za Milana Kovačevića, zvanog Macan, te njegovu suprugu Anu. Milan je prije rata radio u poduzeću „Saobraćaj“ iz Slunja dok je Ana bila domaćica. Kao vrijedni ljudi, bavili su se i poljoprivredom. Imali su troje djece koja su živjela izvan Slunja.

Usprkos zlostavljanjima oni nisu htjeli napustiti sve što su godinama gradili. Kuće Hrvata po Slunju i selima svakodnevno je gutao plamen, a Milan je bio svjestan da će se to dogoditi i s njegovom ako je napusti. Slunj nisu htjeli napustiti čak ni kada je po njih došla skupina izvidnika Hrvatske vojske predvođena Lukom Jurčićem. Naime, Jurčićeva skupina se već 20. studenog probila do Slunja kako bi stupili u vezu s Hrvatima zatočenima u gradu. Sin Milana i Ane, koji je s Jurčićem bio u Zagrebu, zamolio ga je da izvuče njegove roditelje iz okupiranog grada. Ipak, Kovačevići su odbili otići.

Jednom prilikom, Kovačevići su se zatekli u kući susjeda Sime Brdara kada je ondje navratio Milan Ćaćić, zvani Braco. Isti je nasrnuo na Milana te ga počeo fizički zlostavljati, vrijeđati i šamarati. Brdar je Ćaćića istjerao iz kuće, a niti taj događaj nije Kovačevićima bio znak da trebaju napustiti svoj dom. 

„Govorio sam Macanu da se manje kreće, jer među tim pijancima nikada ne znaša kada će poželjeti da te ubije. On je mislio drugačije pa su ga našli jednog dana ubijena. Ženu su mu zaklali. Pogotovo je bilo opasno ako su nanjušili da netko ima novaca. Vjerojatno je zbog toga stradao Macan, a i dr. Krušić.“

Kazao je kasnije policiji Pavle Kovačević. Njihova tijela pronađena su 23. siječnja 1992. godine, a zapisnik o očevidu upotpunjuje detalje o ovom strašnom zločinu:

“Na ženskom lešu i to u predjelu vrata nalazi se povreda prouzrokovana ubodom oštrim predmetom, dok su na lešu muške osobe vidljivi ubodi noža i to u predjelu desne podlaktice, a rasjekotina je dužine 5 cm, te je vidljiv ubod oštrim predmetom u stomak s desne strane ispod rebara u visini jetre. Lijevo od hodnika nalazi se leš ženske osobe, obučena u spavačicu. Leš je u ležećem položaju, okrenut leđima na pod. Ruke su u svezanom položaju svezane antenskim kablom. Desno od ulaznih vrata kuće, na udaljenosti od 16 metara, pored žičane ograde uz orahovo stablo, nalazi se leš muške osobe obučen u smeđu vunenu vestu, košulju i sive zimske hlače.”

Borna Marinić

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja