Budi dio naše mreže

Na današnji dan, 3. veljače 1993. godine, na blagdan svetog Blaža, odnosno svetog Vlahe, zaštitnika Dubrovnika, potpisana je Povelja o prijateljstvu gradova Dubrovnika i Vukovara. Potpisali su je gradonačelnik Dubrovnika Petar Poljanić te Povjerenik Vlade Republike Hrvatske za Općinu Vukovar Marin Vidić – Bili.

/ Borna Marinić

Na njezinu početku istaknuta je odluka Skupštine Općine Dubrovnik o sklapanju povelje:

„VUKOVAR i DUBROVNIK, dva grada čija sadašnjost podudarna po mjeri stradanja, snazi otpora i volji za slobodom, uzajamnim svijetlom obasjava njihovu prošlost, različitu po svojim tokovima, sličnu po osloncu na iste temelje na zajedničkoj zemlji, kamenu, voljom vlastite svijesti o pripadnosti istoj Domovini Hrvatskoj, otvaraju jedan za drugoga vrata svoga života, prostor svojega duha, sjedinjuju polet svoje težnje da kao dva grada u jednom, budu mjesto mira, sklada, čovječnosti i blagostanja za svakog svog stanovnika i svakog koji tamo, u oba kao u jedan grad, s takvom nakanom dođe i prenese svoj plemeniti obol. U skladu s tom nakanom, Skupština Općine Dubrovnika, na sjednici od 28. 01. 1993. donijela je odluku o prijateljstvu s Vukovarom, o čemu trajno svjedoči ova POVELJA objelodanjena uoči dana svetog Vlaha 2. veljače 1993.“

Nastavno na uvod stoji misao poznatog dubrovačkog književnika Luka Paljetka:

“Na šahovskoj ploči hrvatske zemlje Dubrovnik s Minčetom najslavnija je kula pred kojom stoji pješak Vukovar, onaj bez čije se žrtve ne može steći kraljica pobjeda u zajedničkoj borbi na istom polju, u ime iste odanosti slobodi koja ih pokreće, osmišlja ih, koje bez njih nema. Zidine Dubrovnika nek budu zidine Vukovara! Šumarci Vukovara neka su Dubrava!”

Zatim slijedi i odluka o sklapanju prijateljstva s Dubrovnikom od strane Odbora za povratak i obnovu Općine Vukovar:

Dubrovnik i Vukovar dva su hrvatska grada različite prošlosti, ali i slične sadašnjosti, primjeri su kako se bori za slobodu i neovisnost Republike Hrvatske. Nakon svih žrtava nalaze snage i volje udružiti se u obnovi kulturnog, znanstvenog i gospodarskog života, za sreću i mir budućih naraštaja. U svezi s tim Odbor za povratak i obnovu Općine Vukovar, na sjednici održanoj 24. studenog 1992. donio je odluku o sklapanju prijateljstva s Gradom Dubrovnikom, o tome svjedoči ova Povelja.

Na koncu Povelje našle su se zatim rijeli vukovarskog pisca Pavla Pavličića:

“Ako Hrvatska na zemljovidu nalikuje šestaru, onda su Vukovar i Dubrovnik dva vrha toga šestara. On opisuje krug u svijetu oko sebe, ono što Hrvatska jest i što znači. Njegovi vrhovi imaju različite uloge: jedan od njih stoji nepomično, a drugi se kreće i crta. Tako je Vukovar svagda vezan uz zemlju, i ujedno je bio jedno od najanonimnijih mjesta; Dubrovnik je, naprotiv, utemeljen na kretanju, i zato je uvijek bio i jeste jedna od svjetski najpoznatijih hrvatskih činjenica. Ni bez jednog od krakova šestar ne može crtati; pogotovo ne može ako krakovi nisu svjesni jedan drugoga. Vukovar i Dubrovnik upoznali su se i povezali u ovom ratu. Vukovar je postao poznat u svijetu kao Dubrovnik, Dubrovnik je postao vezan za zemlju kao Vukovar. A što je još važnije, sudbina je dvaju gradova ista: tek sada šestar može crtati kako valja, jer Dubrovnik i Vukovar znaju se i vole. U znak toga poznavanja i ljubavi, kao zalog njezine trajnosti, Vukovar izdaje Dubrovniku ovu Povelju na dan Svetog Vlaha 3. veljače 1993. (…) Stari su Dubrovčani rekli: stavi prst u more, pa si povezan sa cijelim svijetom. Isto vrijedi i za Dunav. Ali, u svijetu ima gradova do kojih nam je osobito stalo. Vukovar i Dubrovnik sudbina je zbratimila u njihovoj borbi za opstanak, pa su zato oni jedan drugome važni. Daljina ne znači ništa: zamočimo prst jedni u more, drugi u Dunav i bit ćemo opet skupa.”

Nakon mirne reintegracije Hrvatskog Podunavlja i grada Vukovara u Republiku Hrvatsku potpisana je  i potvrda povelje o prijateljstvu. Naime, 3. svibnja 2001. godine u Vukovaru potvrdu su potpisali, u ime grada Dubrovnika gradonačelnik Vido Bogdanović i u ime grada Vukovara gradonačelnik Vladimir Štengl.

Borna Marinić

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja