Na Staru godinu prisjećamo se kako je izgledao 31. prosinca 1991. Cijelom duljinom hrvatske bojišnice bilo je nemirno tako da ni vojnici bojovnici ni civilno stanovništvo nije moglo na miru dočekati novu godinu. Pregledom stanja na bojišnice stječemo uvid kako je neprijatelj bio aktivan od istočne i zapadne Slavonije, preko središnje Hrvatske oko Karlovca, Like, središnje Dalmacije i dubrovačkog kraja.
U Osijeku u toku dana i noći ispaljeno je oko 100 granata i raketa. Neprijateljski zrakoplovi raketirali su željezničku prugu Osijek – Virovitica. Najviše je stradala postaja u selu Duga Međa kod Orahovice. Materijalna šteta bila je velika, ali nije bilo ozlijeđenih. Na cijeloj vinkovačkoj bojišnici povremeno je otvarana vatra. Agresor je najčešće napadao minobacačima i dalekometnim topovima i to sjevernu obrambenu crtu.
Na grad Daruvar su bačene dvije aviobombe zvane “krmače” i dvije rakete. Pogođeni su civilni objekti u samom središtu grada. U Kutini su vojni zrakoplovi ispalili dvije rakete na postrojenja “INA- Petrokemija”. Tom prilikom oštećen je industrijski kolosijek. Posebno žestoko na staru godinu bilo je na karlovačkom području. Topništvo je utihnulo tek oko 2 sata iza ponoći. Agresor je razarao Mostanje, Turanj i Švarču ali i gradska naselja. Pucalo se i na dijelu bojišta uz Kupu i Koranu, od Rečice do Šišljevića i Perjasice.
Grad Otočac i okolna mjesta pretrpjela su topnički napad, a tijekom prijepodneva na širem području općine i oko Brinja borbeno su djelovali neprijateljski zrakoplovi. Tijekom noći raketirana je tvornica “Cosmochemia”, a pogođeno je i više obiteljskih kuća. Teške borbe hrvatske snage vodile su za sela Podum i Glavace.
Posebno izražena napadna aktivnost bila je na zadarskom području gdje je neprijatelj u ranim jutarnjim satima krenuo u ofenzivnu operaciju poznatu pod nazivom „Udar 91“. Nakon topničke pripreme započeo je tenkovsko pješački napad glavnim smjerom Smilčić – Paljuv pri čemu je odsječen Paljuv od Pridrage. Zauzećem Paljuva neprijatelj je nastavio prema Novigradu. Istovremeno je napadnuta Pridraga drugim smjerom napada iz Debelog brda sa 6 tenkova i oklopnim transporterom. Na smjeru Zeleni hrast – Jurjevac neprijatelj je zaustavljen, a hrvatski branitelji uspjeli su zaustaviti i napad na smjeru Kašić – Podgradina. Civili se izvlače iz Novigrada u Pridragu koja je pod napadom cijelo to vrijeme.
Osim iz Paljuva hrvatske snage povukle su se i iz naselja Viduke, Čuline, Pedići, Buterini, Barabe, Boždarići i drugih. Oko 19 sati radi olakšanja situacije donesena je odluka o napadu Samostalne gradske bojne s položaja obrane grada Zadra. Napad je počeo oko 22 sata te je došlo do vrlo bliske borbe u kojoj su branitelji uspjeli na pravcu prema Crnom ući u mjesto, uz neprekidnu borbu, ali tada je neprijatelju pristiglo ojačanje iz Zrakoplovne baze Zemunik, pa je došlo do povlačenja. Bio je to uvod u operaciju osmišljenu i naređenu iz generalštaba JNA koja je za cilj imala skraćivanje fronta, kvalitetnije povezivanje i zaokruživanje okupiranog teritorija, a ako se ukaže prilika i osvajanje Zadra.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.