Budi dio naše mreže

Nakon niza godina, 12. travnja 2017. godine, napokon su identificirani posmrtni ostaci trojice hrvatskih branitelja nestalih 1991. godine na području zapadne Slavonije - Vlade Nikla, Marijana Raužana i Drage Rukavine. Njihova tijela razmijenjena su još tijekom rata te sahranjena na novogradiškom groblju kao nepoznate osobe. Nažalost zbog propusta Komisija za zatočene i nestale tek 26 godina nakon njihova nestanka otkriveno je da ti posmrtni ostaci pripadaju upravo njima.

/ Borna Marinić

Vlado Nikl rođen je 17. travnja 1965. u Samoboru, a odrastao je u obližnjem mjestu Rude. Završio je srednju strukovnu školu i stekao zvanje strojobravara. U Domovinski rat uključio se dragovoljno, kao pripadnik 1. gardijske brigade „Tigrovi“. Zajedno sa svojom 6. bojnom „Orao“ sudjelovao je u borbama na zapadnoslavonskom ratištu gdje je nedaleko Okučana u mjestu Dubovac 18. rujna 1991. zarobljen te mu se od tada gubio svaki trag. U travnju 2017. njegova majka Mira i ostatak obitelji, rodbine, prijatelja i suboraca ispratio je stožernog narednika Vladu Nikla na vječni počinak na mjesnom groblju u Rudama.

Marijan Raužan rođen je 20. svibnja 1952. u Cvitoviću kraj Slunja. U obranu domovine uključio se kao pripadnik pričuvnog sastava MUP-a. Kada je padao slunjski kraj zajedno s obitelji povukao se prema Bosni i Hercegovini gdje je 18. studenog 1991. zarobljen i odveden u logor Stara Gradiška. Nakon dva dana zlostavljanja od strane stražara Tendžerić Ljube i Tatomirovića pronađen je mrtav u svojoj ćeliji. „Živjeli smo mirnim i lijepim životom u Cvitoviću, radili u tvornicama RIZ i Kordun. A onda je došao rat i Marijan je nestao. Ostala sam sama s dvoje male djece, tražila ga i obilazila institucije. U tih mjesec dana od kada sam saznala da su ga zgrabili četnici, ja sam smršavjela 15 kilograma, ljudi me nisu prepoznavali na cesti. Moje kćeri bile su školarke i, iako su sve znale, nikad im nisam rekla da tata neće doći kući“, spomenula se njegova supruga Marija u serijalu „Nestali“ u izdanju 24 sata. Napokon u travnju 2017. na mjesnom groblju u Cvitoviću sahranila je svog supruga Marijana Raužana.

Drago Rukavina rođen je 7. travnja 1967. u Novskoj. Kao pripadnik 62. bojne ZNG-a Novska zarobljen je 22. studenog 1991. zajedno sa 17 suboraca na položaju Crkvište iznad Starog Grabovca i odveden u logor Stara Gradiška. I dok je preostalih 17 hrvatskih vojnika uskoro razmijenjeno Dragi Rukavini izgubio se svaki trag. Vlado Radošić u svojoj knjizi, “Pakao srpskog logora Stara Gradiška 1991. godine”, prenio je izjave zarobljenih logoraša prema kojima je Drago Rukavina ubijen odmah po dovođenju u logor Stara Gradiška, a navodno, zbog posjedovanja noža u vojnoj čizmi koji je pronađen prilikom pretresa. Napokon, nakon identifikacije u proljeće 2017. njegovi posmrtni ostaci dostojno su sahranjeni na mjesnom groblju u Brestači kraj Novske.

Identifikacija posmrtnih ostataka ove trojice hrvatskih branitelja malen je korak prema rasvjetljavanju sudbina nestalih osoba u Domovinskom ratu kojih je i dalje više od 1800.

Borna Marinić – HKR – Hrvatski katolički radio/Foto: Josip Ninković

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja