Budi dio naše mreže

Jedan od najraširenijih mitova kada je u pitanju politika Franje Tuđmana je mit o podjeli Bosne i Hercegovine. Njegove korijene teško je uhvatiti, no nakon što ga je u eter pustio hrvatski tjednik „Globus“, već u ožujku 1992. godine, kada je u BiH i počeo rat, taj se mit našao u uglednom britanskom listu „The Guardian“. Upravo na današnji dan, 9. ožujka 1992. godine izišao je tekst novinara Martina Woollacotta čije je teze uskoro pobio rat koji se rasplamsao u toj državi.

/ Borna Marinić

“Ludost južnih Slavena zatvorila je krug vraćajući ih stotinu godina unatrag u vremena kada je Bosna bila borbena linija između suparničkih hrvatskih i srpskih nacionalista“, stoji u uvodu članka. Ovaj novinar piše dalje o izbijanju rata u BiH i njenoj podjeli uz podsjećanje na neke događaje iz povijesti, zaključivši da se “zapravo ništa ne mijenja”.

Potom dodaje:

“1939. Bosna i Hercegovina je rascjepkana ovisno o tome, jesu li na određenom području bili brojniji Hrvati ili Srbi. Muslimane se jednostavno nije brojalo”. Woollacott dalje piše “I Srbi i Hrvati su sada nagovoreni na podjelu. Sto se tiče Hrvata teško je shvatiti razloge s obzirom na to da bi im sigurno više odgovarala tampon zona između njih i Srba, nego da se izravno dodiruju s proširenom Srbijom. Međutim, već se više od godinu dana potajno sastaju kako bi pregovarali o mirnoj podjeli Bosne. U međuvremenu i jedni i drugi – osobito Srbi – pripremaju se da je, bude li potrebno, podjele u ratu”. 

U ratu koji se uskoro rasplamsao Velika Britanija vodila je politiku jednake krivnje svih strana, a isti stav zauzeli su i vodeći mediji. Kada su velike sile predlagale slanje vojske u BiH da zaustavi sukob Britanci su uložili veto. Praktički do kraja rata u Bosni i Hercegovini Velika Britanija će se žestoko protiviti svakoj sličnoj akciji, poput ukidanja embarga na oružje ili zračnih napada, u korist vlade Bosne i Hercegovine koristeći kao objašnjenje razloge kako nije vrijeme za akciju ili kako akcija neće pomoći u razvoju situacije.

Borna Marinić / Foto: HKM

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja