Dolly Rebecca Parton odrasla je u teškom siromaštvu, ali nitko od "slavnih" nije učinio više za obrazovanje siromašnih od nje.
Country pjevačica Dolly Parton iste je noći napisala pjesme “I Will Always Love You” i “Jolene”. Kada je 1974. prva pjesma bila na vrhu top ljestvica, Elvis Presley poželio je snimiti vlastitu verziju pjesme. Dolly je bila zainteresirana sve dok Elvisov menadžer Tom Parker nije rekao da je standardna procedura da kada Kralj rock’n’rolla obradi pjesmu – pola prava na tu pjesmu ubuduće pripada njemu. Ona je to odbila.
“Rekla sam ‘Stvarno, jako mi je žao’ i plakala cijelu noć. Bilo mi je strašno! S jedne strane, to je Elvis. Ljudi su mi govorili: ‘Ti si luda! To je Elvis Presley…’, ali jednostavno nisam mogla to učiniti. Nešto mi je u srcu govorilo da to ne učinim – i nisam. Znam da bi Elvis ‘razvalio’ s tom pjesmom. Ali nisam mogla. A onda je došla Whitney Houston sa svojom verzijom i ja sam od tantijema zaradila dovoljno da bih kupila Dollywood.”
Dolly je učinila puno za obrazovanje siromašnih
Godine 1990. postotak učenika koji nisu završili srednju školu u njenom rodnom gradu iznosio je više od 30%. Uvela je “Buddy program” u kojem su svi maturanti – nakon mature – dobili lijep iznos. Dolly je svakome osobno došla i objasnila koncept: svatko treba naći prijatelja, a tko ne uspije, naći će mu ga ona. Svatko je morao potpisati da će diplomirati i učiniti sve što je u njegovoj moći da i njegov prijatelj diplomira.
Dolly je poučila mlade prijateljstvu i pomaganju. Broj ispisanih iz škole pao je ispod 6% i takav je do danas.
Kada je 900 obitelji u požarima 2016. izgubilo svoje domove, svakoj je obitelji uplatila po 1000 dolara za sljedećih pet mjeseci. Kad je došla u banku dovršiti proceduru, svakoj je obitelji darovala još po 5000 dolara – ukupno darujući devet milijuna dolara!
Program Biblioteka mašte
Biblioteka mašte, program iz 1995. godine, nadahnut je njezinom spoznajom da mladi u ruralnim područjima i siromašnim obiteljima zaostaju već pri polasku u školu i da ih to onemogućuje u daljnjem školovanju.
Cilj programa bio je da svako dijete u njezinu okrugu dobije jednu knjigu, jednom mjesečno, od rođenja do polaska u školu, potpuno besplatno i bez ikakvih uvjeta.
Kršćanski umjetnici često gaje posebnu naklonost prema vjernicima, a Dolly je uvijek otvoreno govorila o svojim snažnim kršćanskim korijenima, podsjeća se u članku.
Njezin je djed bio pentekostalni propovjednik pa joj, tijekom odrastanja, Evanđelje nije bilo strano i redovito je posjećivala crkvu. U jednoj seriji Dolly se prisjetila kako joj je starija žena u crkvi rekla da ju je Bog pomazao. Bilo je to proroštvo za koje kaže da je “probudilo vjeru u njoj” i nagnalo je da služi Bogu u svojoj glazbi. Međutim, kao odrasla osoba prestala je ići u crkvu.
U svojoj biografiji “Dolly Parton, Songteller: My Life in Lyrics” objašnjava: “Nisam previše religiozna, ali mi je važna duhovnost. Odrasla sam u vrlo religioznom okruženju, uz biblijsku pozadinu, i drago mi je da jesam. Poznam svoje biblijske temelje.”
Sedamdesetsedmogodišnja glumica, poduzetnica, dobrotvorka, multiinstrumentalistica i članica Kuće slavnih tekstopisaca definitivno daje sve od sebe da živi svoju vjeru. Vodi više dobrotvornih organizacija, uključujući Imagination Library, koja djeluje globalno kako bi knjige dospjela u ruke djece, u nadi da će u njima “zapaliti trajnu ljubav prema čitanju”. Ta organizacija je dosad, u brojnim zemljama svijeta, podijelila više od 120 milijuna knjiga.