Emisiju „Blago socijalnog nauka Crkve“ na valovima HKR-a emitiramo srijedom u 16:30 u suradnji s Centrom za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije. Emisiju je pripremila Tihana Mojsinović, izvršna je direktorica Zaklade Rhema kao i Udruge za očuvanje planeta „I stvori Bog zemlju“.
Mjesec rujan razdoblje je „Vremena stvorenoga“, ekumenske inicijative koja ujedinjuje 2,2 milijarde kršćana diljem svijeta u molitvi i djelovanju za zaštitu i očuvanje našeg zajedničkog doma. „Vrijeme stvorenoga“ počinje 1. rujna, na Svjetski dan molitve za skrb o stvorenome te završava 4. listopada na blagdan sv. Franje Asiškog, zaštitnika ekologije i omiljenog sveca mnogim denominacijama.
Svjetski dan molitve za skrb o stvorenome svijetu pravoslavni kršćani slave od 1989. godine, a Ekumensko vijeće crkvi (Svjetski savez crkve – WCC) slavlje je produljilo do 4. listopada te se to razdoblje naziva „Vremenom stvorenoga“. Nakon objave enciklike “Laudato si‘ – O brizi za zajednički dom” na Duhove 2015. godine, papa Franjo je iste godine ustanovio i Svjetski dan molitve za skrb o stvorenome u Katoličkoj crkvi.
Svake godine Ekumenski upravni odbor izabire temu „Vremena stvorenoga“, a ove godine ona glasi: „Nek‘ poteku pravda i mir“, nadahnute riječima proroka Amosa (5,24). Simbol je moćna rijeka kojoj smo i mi pozvani pridružiti se zauzimanjem za klimatsku i ekološku pravdu kao i za zajednice koje su najviše pogođene klimatskom nepravdom i gubitkom biološke raznolikosti, kako se
naziva izumiranje čitavih vrsta. Sprega klimatskih promjena i gubitka biološke raznolikosti već danas ugrožavaju one najsiromašnije, koji su za njih najmanje odgovorni ali ugrožavaju i budućnost mladih.
Unatoč obvezama preuzetim Pariškim sporazumom o smanjenju emisija stakleničkih plinova odgovornih za porast Zemljine temperature, one i dalje rastu. Pariški sporazum postignut je na 21. zasjedanju stranaka Konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (COP21) koje je održano 2015. godine u Parizu. Sporazum su potpisale 194 države članice čime su se obvezale
na smanjivanje emisija stakleničkih plinova kako bi se porast globalne temperature zaustavio ispod 2 Celzijeva stupnja. Upravo uoči te konferencije papa Franjo objavio je encikliku „Laudato si‘ – O brizi za zajednički dom“ kojom je uputio apel svim ljudima za očuvanje našeg planeta – da odgovore na vapaj Zemlje i vapaj siromašnih. Razdoblje „Vremena stvorenoga“ je prigoda za obnovu našeg odnosa sa Stvoriteljem i cjelokupnim stvorenjem kroz slavlje, osobno duhovno obraćenje i zajedničko odgovorno djelovanje. Kršćani su pozvani na „ekološko obraćenje“ s obzirom na to da je poziv da budu „čuvari Božjeg djela“ bitna sastavnica kreposnog života, a ne tek neobavezna ili uzgredna (usp. Laudato si‘ 217).
Odgovor na taj poziv očituje se u promjeni životnog stila te usvajanjem novih svakodnevnih navika koje su odgovorne prema okolišu, poput smanjenja količine otpada, štedljivijeg korištenje dobara kao i izbora proizvoda i usluga koje su ekološki i društveno odgovorni. Pomoć na tome putu može biti Platforma Laudato si‘ – akcijski plan kako tu encikliku provesti u svakodnevni život. Dikasterij za promociju cjelovitog ljudskog razvoja pokrenuo ju je 2021. godine, na završetku Posebne godine Laudato si‘. Riječ je o sedmogodišnjem operativnom putu koji će, među ostalim, voditi obitelji, župe, pokrete, organizacije kao i redovničke ustanove u prihvaćanju održivog načina života. Početak te preobrazbe počinje preobrazbom srca, jer od preobrazbe našeg srca počinje preobrazba naših odnosa s Bogom, ljudima i prirodom.
Mrežna stranica Platforme Laudato si‘ https://laudatosiactionplatform.org/
Tihana Mojsinović je diplomirala na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove (Fakultet filozofije i religijskih znanosti), izvršna je direktorica Zaklade Rhema kao i Udruge za očuvanje planeta „I stvori Bog zemlju“. Od 2008. godine redovito piše o zaštiti okoliša i održivom razvoju u Prilici, mjesečnom magazinu Glasa Koncila. Povjerenica je za ekološka pitanja pri Centru za promicanje socijalnog nauka Crkve.