Nekadašnja prijestolnica Rimskog Carstva riznica je zapanjujućih mozaika, uključujući izvanredne kršćanske primjere iz bizantskog doba.
San Vitale ili Bazilika svetog Vitalea u Ravenni, bizantska crkva posvećena svetom Vitaleu (rimski rob i kršćanski mučenik čiji je kult ojačao krajem 4. stoljeća) najznačajniji je spomenik bizantske arhitekture u zapadnoj Europi i jedan od najznačajnijih spomenika bizantske umjetnosti uopće.
Izgrađena je u 6. stoljeću za vladavine cara Justinijana, posvetio ju je biskup Maksmijan Ravenski, a kasnije je postala dijelom benediktinskog samostana. U sklopu bazilike danas se nalazi i muzej. Prostor crkve potpuno je ispunjen sjajem žutog svjetla zbog mnoštva zlatnih dekoracija u što se i sami možete uvjeriti razgledajući predivne mozaike bazilike San Vitale.
Zbog vrhunskog umijeća mozaične umjetnosti kao i zbog presudnog svjedočanstva o umjetničkim i vjerskim vezama i dodirima u važnom razdoblju europske kulturne povijesti bazilika je 1996. godine dodana na UNESCO-v popis svjetske baštine.
Kada dođete u San Vitale, kako piše portal Ravennamosaici.it, ne posjećujete je samo, ona vas potpuno zanese. Udišete ju, gledate ju, slušate ju – ova antička bazilika opija promatrače, a izlazak iz nje nije poput izlaska iz zgrade crkve, već poput izlaska iz majčine utrobe.
Nije slučajno da je i veliki Gustav Klimt, nakon posjeta Ravenne, započeo svoj period slikanja aureus. Nakon divljenja nepolatonski zlatnoj na mozaicima Klimt je i sam nadahnut te tako započinje nova era njegova stvaranja.