Ivan Pavao II. bio je ljubitelj poljskog folklora, posebno gorštačkog, stoga su u programu bila i djela nadahnuta gorštačkom glazbom koja se posebno izvodi u poljskim Tatrama. Papa je, također, bio veliko nadahnuće filmskim redateljima te su o njegovom životu snimljeni igrani filmovi, zbog čega su na koncertu bili uvršteni dijelovi filmskih zvučnih zapisa. Koncert čiji je naziv bio nadahnut pjesmom Cypriana Kamila Norwida "Upravo zbog toga" (Po To Wlaśnie), završio je omiljenom pjesmom svetog Ivana Pavla II. "Krist na žalu", koja se često izvodila tijekom hodočašća u Poljsku.
U prigodi 100. obljetnice rođenja Ivana Pavla II. (1920. – 2020.) u Gradskom kazalištu mladih u Splitu je u petak 18. rujna održan koncert “Pepeo i dijamant – Ivan Pavao II. zauvijek s nama” u organizaciji Poljske kulturne udruge “Polonez” i Varšavskog simfonijskog orkestra “Impressione”.
Tijekom koncerta praizvedena je skladba “Allegro ma non troppo” koju je baš za ovu splitsku prigodu napisao Krzesimir Dębski, poznati poljski kompozitor i jedan od najpoznatijih europskih skladatelja i tako je i prvi put i izvedena tijekom koncerta u Splitu, a riječi su preuzete iz pjesme poljske dobitnice Nobelove nagrade za književnost, Wisławe Szymborske.
Krzesimir Dębski je 2010. nagrađen Redom “Ecce Homo” (Evo čovjeka), poljskom nagradom, za opisivanja života uz glazbu, glazbeno retuširanje u liku zemlje i svijeta, prekrasno oblikovanje svakodnevne stvarnosti kroz dobrotu, red i sklad. Ovaj se koncert trebao održati u svibnju, kad se slavila 100. godišnjica rođenja Velikog pape Ivana Pavla II., ali je zbog iznenadne situacije s koronom bio odgođen.
Bio je humanist i čovjek mira!
Na koncertu su, sopranistica Milena Lange, jedna od najtalentiranijih poljskih mladih pjevačica, violinist Maciej Przestrzelski, koncert majstor i zamjenik upravitelja 2. violinske skupine Velikog kazališta Narodne opere u Varšavi te za klavirom Monika Polaczek-Przestrzelska, pijanistica trija Amabile Piano Trio, sastavljenog od glazbenika iz orkestra Velikog kazališta Narodne opere, svi troje glazbenici akademije “Fryderyk Chopin”, uz premijernu izvedbu “Alegro ma non troppo” još su izveli “Ples iz baleta Harnasie”, “Na jezercu – Pjesme iz Kurpia”, “Pogledaj Kuniu”, “Karol i ljubav Karol. Čovjek koji je postao papa”, “Nella Fantasia -Misija”, “Pie Jesu – Requiem”, “Varšava – Vrijeme časti”, “Vokaliza –Deveta vrata”, “Valcer – Obećana zemlja”, dvije “Ave Maria”, “Glavna tema – Schindlerova lista”, “Valcer – Gubavica”, “Pepeo i dijamant”, “Nemojte se plašiti”, “Poloneza – Gospodin Tadija” i “Krist na žalu” koja se na poljskom zove “Barka”. Program su vodili Monika Waligórska-Zymon i Roman Waligórski.
U ime Poljske kulturne udruge “Polonez”, predsjednica Monika Waligórska-Zymon na početku je rekla da je koncert “priređen kako bismo mogli proslaviti tu obljetnicu u Splitu, jer je Ivan Pavao II. tijekom svoga pontifikata imao važan utjecaj na povijest svijeta. Nije se borio samo za slobodnu Poljsku nego je dao svoj doprinos i slobodi drugih zemalja, među ostalima je i država Hrvatska čiju je neovisnost podupirao. Bio je humanist i čovjek mira, a njegova hodočašća su pratili ljudi na svim kontinentima. Želio je ujediniti ljude različitih vjera. Bio je čovjek koji je razumio ljepotu slikarstva, kiparstva, arhitekture i glazbe uz koju je rado meditirao”.
“Crkva treba glazbenika – Ivan Pavao II.”
Voditelj g. Roman Waligórski, jedan od istaknutijih članova PKU “Polinez”, u svom uvodnom govoru prisjetio se papinske konklave 1978. “Kad je Karol Józef Wojtyła postao Papa, u pismu umjetnicima je napisao: ‘Crkva treba glazbenike. Koliko li su djela sakralne glazbe napisali tijekom stoljeća nadahnuti umjetnici… Pjevanje i glazba omogućuju vam da vjeru doživite kao spontanu radost, a ljubav kao samopouzdano očekivanje Božje spasiteljske intervencije’. Današnji koncert je počast Velikom Papi. Umjetnici koje je Ivan Pavao II. tako lijepo spomenuo u svom pismu pripremili su program sastavljen od najomiljenijih Papinih djela, kao što su ‘Ave Maria ili Pie Jesu'”, rekao je g. Waligórski.
Ivan Pavao II. bio je ljubitelj poljskog folklora, posebno gorštačkog, stoga su u programu bila i djela nadahnuta gorštačkom glazbom koja se posebno izvodi u poljskim Tatrama. Papa je, također, bio veliko nadahnuće filmskim redateljima te su o njegovom životu snimljeni igrani filmovi, zbog čega su na koncertu bili uvršteni dijelovi filmskih zvučnih zapisa. Koncert čiji je naziv bio nadahnut pjesmom Cypriana Kamila Norwida “Upravo zbog toga” (Po To Wlaśnie), završio je omiljenom pjesmom svetog Ivana Pavla II. “Krist na žalu”, koja se često izvodila tijekom hodočašća u Poljsku.
Stoga ne možemo ne prisjetiti se uz ovu veliku obljetnicu njegovih riječi: “Upravo me ova pjesma iz Oaze otpratila iz domovine”, koje je Papa izrekao prije mnogo godina nakon jedne mise u kolovozu 2002. kada je publika pjevala “Krista na žalu”. “Sjetio sam se je kad sam čuo odluku konklave i nisam se rastao s njom svih ovih godina. Ona je bila neki skriveni dah Domovine, bila je i vodič kroz razne putove Crkve”.
Na kraju koncerta, u ime priređivača Poljske kulturne udruge “Polonez”, koja djeluje u Splitu od 2007. i broji oko šezdesetak članova, predsjednica Monica Waligórska-Zymon zahvalila se umjetnicima umjetničkog ansambla MS Promotion, sopranistici Mileni Lange, pijanistici Moniki Polaczek-Przestrzelskoj, violinisti Macieju Przestrzelskom, i Dariuszu Damaziku s kojim je pola godine pregovarala o ovom koncertu, jer kad su ga pripremali nisu ni čuli za korona pandemiju te posebno darovateljima (donatorima) Zakladi “Pomoć Poljacima na Istoku”, počasnom konzulu Republike Poljske Josipu Rogliću i slastičarnici “Luka”, GKM-u Split.