"Volonteri su JRS-a odigrali ključnu ulogu u integraciji osoba iz programa Preseljenja u hrvatsko društvo i to u ulozi socijalnih mentora“, istaknula je koordinatorica volontera Isusovačke službe za izbjeglice JRS-a u Hrvatskoj, Zrinka Tustonjić, predstavljajući pozitivne prakse i izazove na trodnevnoj edukaciju koju je JRS održao početkom mjeseca u Novom Vinodolskom za pedesetak dionika u procesu integracije diljem Hrvatske, iz vladinog, javnog, upravnog i civilnog sektora.
“Volonteri su bili i ostali temelj u ispunjavanju misije Isusovačke službe za izbjeglice JRS-a i to u različitim domenama – od psihosocijalne podrške u integraciji, pomoći u učenju hrvatskog jezika, u igri i druženju s djecom i mladima te u zagovaranju i humanitarnim akcijama za vrijeme kriznih situacija. Tako su volonteri JRS-a odigrali ključnu ulogu u integraciji osoba iz programa Preseljenja u hrvatsko društvo i to u ulozi socijalnih mentora”, istaknula je koordinatorica volontera Isusovačke službe za izbjeglice JRS-a u Hrvatskoj, Zrinka Tustonjić, predstavljajući pozitivne prakse i izazove na trodnevnoj edukaciju koju je JRS održao početkom mjeseca u Novom Vinodolskom za pedesetak dionika u procesu integracije diljem Hrvatske, iz vladinog, javnog, upravnog i civilnog sektora, javlja Vatican News.
Zrinka Tustonjić podijelila je s polaznicima edukacije pozitivne prakse, izazove i praktične savjete u angažiranju volontera kao podrške u socijalnoj integraciji izbjeglica iz Sirije, kako bi informirala organizacija koje će nastaviti ili početi raditi u integraciji izbjeglica i to uz pomoć volontera. Ova dugogodišnja praksa JRS-a pokazala se iznimno uspješnom u aktiviranju lokalne zajednice i prvih susjeda za podršku u integraciji, dok su na ovaj način radu organizacije pomogli i brojni profesionalci i stručnjaci, dajući najbolje od sebe, nesebično i angažirano.
“Volonteri su osobe koje žele doprinijeti društvu na dobro uređen način i kroz organizaciju koja ima iskustva na određenom području pa samim time zna kako je najbolje pomoći osobama u potrebi, u ovom slučaju izbjeglicama. Uz tečaj hrvatskog jezika, strancima je najlakše naučiti jezik pričajući ga, a upravo u komunikaciji s volonterima najbolje uče hrvatski, uz druženje, kroz sportske aktivnosti, dopisujući se putem mobitela i sl., što smo najbolje vidjeli i ovih mjeseci, kada nas je globalna pandemija virusa COVID-19 sve prisilila da promišljamo i koristimo nove načine komunikacije, više no ikada prije”, objasnila je Tustonjić, prenoseći iskustvo JRS-a, u radu s volonterima i izbjeglicama u Sisku, Karlovcu i Zagrebu, u sklopu projekta “Integracija osoba pod međunarodnom zaštitom preseljenih iz Turske te integracija i zbrinjavanje osoba po osnovi drugih oblika solidarnosti s državama članicama Europske unije”, na kojemu JRS djeluje kao provedbeni partner Vlade Republike Hrvatske.
Zrinka Tustonjić je naglasila i kako volonteri zaslužuju iskrenost, pažnju i poštovanje jer svoje slobodno vrijeme daruju upravo društvu. A skupina takvih volontera već godinama svake subote provodi programe podrške u učenju djeci izbjeglicama u Centru za integraciju izbjeglica SOL u Zagrebu, dok su se zbog trenutne situacije stavili na raspolaganje i djeci izbjeglicama u drugim gradovima, putem online instrukcija.
Iva Ivanković, dugogodišnja volonterka JRS-a govori kako je “prekrasno vidjeti motiviranost tih običnih klinaca koji unatoč svim poteškoćama koje im je život donio kreću naprijed, a mi volonteri smo pratioci na tom putu i navijamo za njih baš kao primjerice, navijači na trkačkoj utrci. Sada nakon nekog vremena, mogu reći da smo mi prijatelji, jer ako je prijateljstvo određena formula vremena koje imamo jedni za druge, količina ljubavi i povjerenja koju pružamo međusobno i određeni kontinuitet smatram da to u našoj grupi djece i volontera postoji unatoč velikoj različitosti. Ta njihova utrka gdje mi kao volonteri stojimo sa strane i navijamo za njih je nekakav naš zajednički uspjeh, produkt odgoja i obrazovanja kojem se nadamo i čemu težimo.”
A iskustvo pokazuje kako smo najjači i najbolji kada radimo jedni sa drugima i jedni za druge.