Sluga Božji Marcel Van - nevjerojatni mladić iz Vijetnama - još za života imao je milost razgovarati, kroz privatne objave, sa sv. Malom Terezijom, s Djetetom Isusom, Blaženom Djevicom Marijom i drugim svecima. Knjiga o njemu, službena biografija, na hrvatskome jeziku izišla je početkom ožujka iz tiska par dana uoči izolacija i karantena, tako da je na simboličan način, baš kao i njegov život o kojemu se inače malo zna, bio dodatno prikriven za čitatelje s hrvatskog govornog područja još nekoliko mjeseci.
Mali brat Marcel Van – kako se sam volio nazivati „od Djeteta Isusa” – bio je skriven jako dugo, kao i toliki drugi sveci, a imao je neobičan put otkrivanja u Hrvatskoj.
Na tome putu u jednoj dionici zaslugu je imao i Hrvatski katolički radio kroz emisiju ‘Budimo mladi’ o čemu se može pročitati uostalom u uvodu knjige koju je objavila u vlastitoj nakladi Katolička evangelizacijska skupina ‘Duhovni kutak’.
Voditelj KES-a ‘Duhovni kutak’ Stjepan Arnuš je u tom uvodu ovo napisao:
“Čitajući knjigu ‘Skriveno dijete Međugorja’, autorice s. Emmanuel Malliard, prvi put u životu susreo sam se s Marcelom Vanom.”
U poglavlju knjige ‘Dijete će ih voditi’ Stjepan je pročitao retke u kojima je zabilježen razgovor 14-godišnjeg Marcela i Isusa. On nastavlja:
“Nešto se pokrenulo u mojoj duši, nisam nikada tako nešto pročitao, poželio sam da se ovo može čitati na hrvatskom jeziku”, piše Arnuš i prisjeća se da je s ekipom iz svoje zajednice ‘Duhovni kutak’ stupio u kontakt s udrugom ‘Les Amis de Van‘ u Francuskoj’, koja je službeno zadužena za njegov kanonski proces i za sva izdanja, i tako je Marcel u konačnici u dvije knjige na engleskom jeziku ‘Autobiografija’ i ‘Razgovori’ stigao u Hrvatsku.
“Mi smo mala zajednica skromnih financijskih mogućnosti. Uzevši kalkulator u ruke i izračunavši broj kartica i cijenu jedne kartice za prijevod ostali smo zapanjeni koliko nam sredstava treba za prijevod. Činilo se nemoguće.”
Ipak, preko jedne njihove prijateljice redovnice dobili su broj prevoditeljice Ivane Krencer.
“Ne mogu se oteti dojmu kako je sve to bila providnost Božja”, kaže Arnuš jer Ivana nije znala puno o ‘Duhovnom kutku’ a baš istog dana kada su je ujutro kontaktirali, već navečer su gostovali na Hrvatskome katoličkom radiju u emisiji ‘Budimo mladi’. To je bilo u vremenu došašća 2019.
Izveli su uživo premijeru jedne svoje nove pjesme ‘Sama sa samim’. Tekst je napisao Kiko Arguello, utemeljitelj Neokatekumenskog puta čiji je prevoditeljica član. Ona ih je naravno slušala, ne baš pretjerano oduševljena i dotaknuta njihovom pričom, ali u trenutku izvođenja te pjesme nešto ju je nevjerojatno pogodilo, dodirnulo i pristala je prevesti knjigu ‘Biografija Marcela Vana’ za 50 % povoljnije, a to je već bilo u okviru mogućnosti KES-a ‘Duhovni kutak’.
“Ovo je još jedno malo svjedočanstvo prepuno naizgled sitnih slučajnosti koje su zapravo prst Božji”, stoji zaključno kao zapažanje Stjepana Arnuša u uvodu ove knjige koja još nije imala svoju službenu promociju. Trebala bi biti krajem lipnja.
No, prevoditeljica Krencer je toliko bila pod dojmom tog dječaka da je već prevela i “Razgovore”, drugu autobiografsku knjigu koja sada čeka svoje tiskano izdanje. Nevjerojatni su ti zapisi i duhovno iznimno poticajni, kaže ona.
Marcel Van se tako napatio, od najranijeg djetinjstva, u svojoj boli ljudskog nemilosrđa na putu prema svećeničkoj službi, koju u konačnici nije ostvario, ali ga je savjetom pratila jako puno privatnim objavama sv. Mala Terezija od Djeteta Isusa i sam Isus, i to na vrlo zanimljiv način, prilagođavao se dječakovoj dobi, a njihovo odnos je takav da se u jednom trenutku Marcel i duri uvrijeđeno na Isusa koji nikako ne odustaje od tog mučenika Vijetnamca. On je danas zaštitnika Francuske, zemlje koja je bila okupator njegove domovine. Francuze je stoga mrzio i odbijao je na početku svaku pomisao da bi trebao početi moliti za te kolonijaliste.
O svemu je za HKR progovorio i duhovnik KES-a ‘Duhovni kutak’ vlč. Marinko Miličević, generalni vikar Gospičko-senjske biskupije. On, pak, poručuje:
“Marcel Van je izvanredno aktualan. On je odrastao u jednoj jako dobroj i uzornoj katoličkoj obitelji koja je baštinila svoju vjeru još od isusovaca. U njemu kao malom djetetu budi se čežnja ‘biti svet’, ali nije znao kako to ostvariti. Samo je želju imao.”
Na kraju je shvatio da je njegov put ‘biti svećenik’, a dva tri puta je bio izbačen iz svećeničkog konvikta jer je bio veselo i nestašno dijete.
“Ali on je i dalje to htio biti sveti svećenik” – rekao je vlč. Miličević – “i susreo se sa životopisom Male Terezije te kroz njezino iskustvo prepoznaje sebe; da za njega ima šanse, ne samo spasenje, nego i posvećenje u kojem je stalno i ustrajno živio”.
Kod Marcel Vana je bila uporna želja naći svoju sreću u Bogu i ne odustaje od toga. Njegova poruka nama danas je da je Crkva jedna velika obitelj i ne treba biti ništa stoga čudno ili čudesno što je on dobio tu Božju milost komunicirati sa sv. Malom Terezijom, Blaženom Djevicom Marijom, a jednom mu se ukazao i utemeljitelj njegovog reda redemptorista sv. Alfonz Marija de Liguori.
“Ali Marcel nije znao tko je on, pa je pitao sv. Malu Tereziju da mu ona objasni tko je taj svetac”, rekao je za Hrvatski katolički radio vlč. Marinko Miličević, dodatno pojašnjavajući:
I na takav način Bog se poslužio našom stvarnošću, zapravo sv. Mala Terezija od Djeteta Isusa bila je njegova učiteljica, tog puta ljubavi, kojeg je Bog prvotno njoj otkrio.
“Crkva je, dakle, jedna obitelj koje nas okružuje sa svecima, anđelima, Blaženom Djevicom Marijom, na čelu s našim Bogom – Trojedinim – Ocem, Sinom te Duhom Svetim koji je zapravo izvor te obitelji”, poručuje duhovnik ove zajednice mladih koja se ohrabrila i s ovim izdanjima ušla također u svijet nakladništva literature, uz prepoznatljive pjesme i objavljena otprije tri CD-a.
Punim imenom Marcel Nguyễn Tân Văn rodio se 15. ožujka 1928. godine, a umro je 10. srpnja 1958. u dobi od 30 godina kao brat redovnik, među vijetnamskim redemptorisitma, ne dočekavši svoje svećeništvo.
Umro je od posljedica nasilja i mučenja u zatvoreničkom logoru komunističkog Sjevernog Vijetnama gdje je završio jer se u jednom razgovoru usprotivio negiranju katoličkih svetinja i nauka.
Završni smrtni udarac u tom mučenju u logoru dogodio se jer je pokušao doći do posvećenih hostija za vjernike zatvorenike koji su zatražili tu duhovnu okrjepu čiji je neumorni promicatelj sluga Božji Marcel Van bio do zadnjeg dana svog zemaljskog života.
Čitav razgovor za HKR o tom nevjerojatnom mladiću sluzi Božjemu iz Vijetnama poslušajte na donjem linku: