Mali kip Gospe visok četrdesetak centimetara, zaustavio se u mjestu Lujanu u Argentini 1630. te se od tada razvila duboka pobožnost prema "Gospi od Lujana", a osobito je draga i papi Franji.
Poznato je da papa Franjo njeguje posebnu pobožnost prema kraljici svoga srca: Djevici Mariji, koju je stekao zahvaljujući svojoj baki Rosi Margariti koja ga je naučila moliti te ga je poučila o vjeri i o životima svetaca, prenosi portal Aleteia.
Kao i svi Argentinci, posebno se utječe Gospi od Lujana, zaštitnica Argentine koja se slavi 8. svibnja. Još je kao kardinal slaveći misu na blagdan Gospe od Lujana pred ispunjenom bazilikom objasnio priču o njenom liku, značenju te o posebnoj pobožnosti prema njoj.
“Ovdje u Lujanu je Gospa dala znak te je dobro prisjetiti se toga događaja: 1630. jedan je mali kip Bezgrešnog začeća odlučio ostati ovdje. Karavan je trebao putovati dalje, no Gospa ga je zaustivila.
Ovdje, zajedno s Isusovom majkom, dolazimo se odmoriti, predati joj svoje i tuđe živote u tišini i molitvi.
Od toga su trenutka došli mnogi posjetitelji, hodočasnici te su se dogodili brojni susreti s Gospom na ovome mjestu. Od toga je trenutka ova zemlja imala majku… Ovdje učimo kako se zaustaviti i prihvatiti život. Ovdje, zajedno s Isusovom majkom, dolazimo se odmoriti, predati joj svoje i tuđe živote u tišini i molitvi. Ovdje su jednostavni i pobožni mještani naučili ono što odlikuje ovo mjesto: solidarnost i bratstvo.
S tom tišinom i jednostavnosti, naša je Majka ovdje sagradila svetište, dom svim Argentincima. Ovaj je narod odrastao s našom blaženom Majkom, ovdje se nalazi naša Majka.
Na ovome svetom mjestu, puni vjere i pouzdanja, molimo našu Majku da brine o našem narodu, napose za one zaboravljene koji znaju da ovdje uvijek ima mjesta za njih. Ovako je od samoga početka: naša je Gospa brinula iz dubine svoga srca za ovaj narod, započevši s brigom za najsiromašnije, za one koji se drugima čine nebitni… No ovdje ih se uzima u obzir. Zato Gospinoj djeci u ovome narodu nikada ne nedostaje majčinske brige. Lujan je znak da svatko ima mjesto, svi dijelimo nadu i svatko je priznat kao sin ili kćer.
Nemamo pravo odustati, spustiti ruke ispunjeni tjeskobom. Sjetimo se da naš narod ima majku, sjetimo se nje. Gledajmo u nju i molimo ju da nam nikad ne pusti ruku. Hvala ti Majko, što ostaješ s nama.”
Sam je kip Gospe od Lujana visok 40-ak centimetara te je napravljen od pečene gline, iako je početkom 20. stoljeća posut srebrom kako bi ga zaštitili.
Kip je oblikovan u San Pablu, gradiću koji je nekoliko godina ranije osnovao brazilski apostol sv. Josip iz Anchiete. Stigao je brodom do luke glavnog grada, Buenos Aires, u svibnju 1630. te je kip ostao “ukopan” nekoliko kilometara uz rijeku, “odbijajući”, daljnje putovanje, koji ga je trebao dovesti do Santiaga del Estera.
Na njenom tamnom licu ima sjajne plave oči, a o. Jorge María Salvaire, koji je dao sagraditi svetište posvećeno njoj, opisao je da njen lik ima “oštre crne obrve, nos pomalo akvilinskog izgleda, mala usta, crvene usne i ružičaste obraze”.
Obučena je u nebesko plavoj i bijeloj boji – boje Bezgrešnog začeća
Gospa od Lujana se nalazi u stavu molitve te moli druge da joj se pridruže. Obučena je u nebesko plavoj i bijeloj boji – boje Bezgrešnog začeća te se smatra da je argentinska zastava nastala po uzoru na njen plašt. Ispod platnene haljine u kojoj je kip prekriven, koji se mijenja svake godine, nalazi se urezani plavi plašt s bijelim zvijezdama, a ispod se nalazi ružičasta tunika.
Njena je kruna izrađena u Francuskoj te se na njoj nalaze osam minijaturnih grbova: argentinski, urugvajski, paragvajski, španjolski, onaj pape Pija IX., koji se molio pred njom prije nego što je postao papa, pape Lava XIII., koji ju je blagoslovio te grbovi dvojice argentinskih biskupa koji su ju okrunili u 19. stoljeću.
Mariji se pod nogama nalaze oblaci koji pokrivaju polumjesec iz kojega izvire četvero kerubina s krilima. Original se drži u svetištu u Lujanu.