Budi dio naše mreže

U povodu spomendana bl. Ivana Merza, kojeg je sam papa Ivan Pavao II. prozvao istaknutim laikom u svjedočenju Evanđelja, u nedjelju 10. svibnja održat će se nedjeljne mise kod isusovaca u Palmotićevoj te u Župi bl. Ivana Merza u Španskom.

/ at

U povodu spomendana bl. Ivana Merza u nedjelju 10. svibnja kod isusovaca u Palmotićevoj ulici u Zagrebu slavit će se nedjeljne mise s propovijedima o hrvatskom blaženiku. Svečano misno slavlje u 11 sati predslavit će kanonik mons. Zvonimir Sekelj. Grob blaženika nalazi se u upravo u bazilici Presvetog Srca Isusova u Palmotićevoj. Misno slavlje može se pratiti na YouTube kanalu Isusovci HR.

Župa bl. Ivana Merza u Španskom proslavit će također svetkovinu svečanom misom koju će u 11 sati predvoditi rektor Međubiskupijskog sjemeništa na Šalati preč. Matija Pavlaković. Ova župa u Zagrebu organizirala je i e-Devetnicu u čast bl. Ivana Merza uoči njegova blagdana. Od 1. do 10. svibnja svakog dana putem WhatsApp aplikacije na svome pametnom telefonu svi prijavljeni dobivat će molitvene tekstove čiji će naglasak ove godine biti na Euharistiji koju je na poseban način štovao bl. Ivan Merz.

E-Devetnica u čast bl. Ivana Merza

Jedan od najvećih promicatelja liturgijske obnove i euharistijskog života u hrvatskom narodu

Ivan Merz rođen je u Banjoj Luci 16. prosinca 1896., a umro 10. svibnja 1928. na glasu svetosti u Zagrebu. U rodnom gradu Ivan je pohađao gimnaziju i maturirao s odličnim uspjehom. Kroz srednjoškolsko razdoblje na njega je izvanredan duhovni utjecaj ostavio profesor književnosti dr. Ljubomir Maraković. Nakon mature Ivan je pohađao Vojnu akademiju u Bečkom Novom Mjestu gdje je ostao samo tri mjeseca. Zatim je na Bečkom sveučilištu upisao studij prava, no već u ljeto iste godine, u jeku Prvoga svjetskog rata, pozvan je u vojsku. Pošao je na talijansko bojište na kojem je bio sve do svršetka rata. Boravak na ratištu, gdje je svakodnevno gledao smrti u oči, produbio je njegovu vjeru i učvrstio mu kršćanski pogled na svijet.

Studij književnosti u Beču nastavio je 1919., a godinu dana kasnije otišao je u Pariz te nastavio studij na Sorbonni i Katoličkom institutu. Po završetku vratio se u Zagreb gdje je postao profesorom francuskog jezika na Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji. Godine 1923. doktorirao je na temu Utjecaj liturgije na francuske pisce i potom još dvije godine, pod vodstvom isusovaca, privatno studira kršćansku filozofiju, teologiju i sve važnije crkvene dokumente.

Zadnjih šest godina života i boravka u Zagrebu razvio je veliku apostolsku djelatnost za mladež. Izabran je za predsjednika Hrvatskoga katoličkog omladinskog saveza. Prvi u katoličku javnost unio je ideje papinske Katoličke akcije kroz osnivanje Hrvatskog orlovskog saveza. Posebno je širio ljubav i odanost prema Papi i Crkvi.

Razmišljanjem, studijem, a osobito u krvi i plamenu rata, Merz je došao do spoznaje o istinitosti kršćanske vjere. Potpuno se dariva Kristu načinivši kao laik zavjet vječne čistoće. Sve svoje slobodno vrijeme posvećuje odgoju hrvatske mladeži u katoličkoj organizaciji Hrvatski Orlovski Savez kojoj je dao geslo Žrtva – Euharistija – Apostolat. Kao katolički intelektualac riječju i perom oduševljava mlade i odrasle za Krista i Crkvu. Jedan je od prvaka liturgijskoga pokreta i zauzeto promiče liturgijsku obnovu u Hrvatskoj. Sustavno uvodi u Crkvu u Hrvata Katoličku Akciju Pape Pija XI. Iako je bio mlad i kao laik smatran je “stupom Crkve” u Hrvatskoj.

Uzor i ideal kršćanskog života

Papa Ivan Pavao II. nazvao je Ivana Merza istaknutim laikom u svjedočenju Evanđelja u zagrebačkoj latedrali 10. rujna 1994. tijekom prvog dana svoga pohoda Hrvatskoj. Postupak za proglašenje Ivana Merza blaženim i svetim započeo je u Zagrebu još 1958., a od 1986. nastavlja se u Rimu pri vatikanskoj Kongregaciji za kauze svetaca.

Svjestan da će umrijeti mlad, kako je navedeno na stranici ivanmerz.hr, Merz prikazuje na samrti svoj život kao žrtvu Bogu za hrvatsku mladež. Koliko je ova žrtva bila draga i Bogu ugodna pokazale su godine koje su slijedile: Tisućama mladih postao je uzor i ideal kršćanskog života. Njegovo ime značilo je program života i rada brojnim mladim kršćanima. Što je Merz značio za hrvatsku mladež možda su to najbolje izrazili sami mladi kad su mu na grob donijeli vijenac s bijelom svilenom vrpcom na kojoj je pisalo: “Hvala ti orle Kristov što si nam pokazao put k Suncu!”

U njegovo ime, a pod geslom Pomozimo potrebne i marljive! u Splitu je 1. rujna 2006. godine pokrenuta i udruga Ivan Merz s ciljevima promicanja humanitarnog djelovanja, očuvanje kulturnih i društvenih vrednota i religijske kulture – svih onih vrednota za koje se zalagao i blaženik.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja