Istaknuti hrvatski dirigent i pedagog Vladimir Kranjčević preminuo je u nedjelju, 9. veljače nakon teške bolesti u 84. godini života. Posljednji ispraćaj maestra Kranjčevića bit će u petak, 14. veljače, u 12,50 sati na zagrebačkom Krematoriju. A u programu Hrvatskoga katoličkog radija poslušajte In memoram: Vladimir Kranjčević - Klasični vrt u četvrtak, 13. veljače u 22,30 sati.
Glazba je sveta umjetnost”, citirao je maestro na pozornici Richarda Straussa. Govorio je o glazbi kao umjetnosti koja neizmjerno puno daje, oplemenjuje i obogaćuje um, dušu i srce, a svojim djelom najbolje je te riječi sam svjedočio.
Maestro Kranjčević, rođen je 1936. u Zagrebu. Tijekom šest desetljeća bogate i plodne karijere bio je dugogodišnji ravnatelj Glazbene škole Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Gotovo tri desetljeća bio je profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Zaslužan je za golem broj praizvedbi i izvedbi djela hrvatskih autora svih razdoblja koje je tijekom karijere studirao i uvrštavao u svoje koncertne programe. Za svoj doprinos hrvatskoj glazbenoj kulturi odlikovan je odličjima Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića te Redom hrvatskoga pletera. Među brojnim stručnim nagradama i priznanjima ističu se godišnja i nagrada za životno djelo Vladimir Nazor, Porin za životno djelo i dva godišnja Porina te nagrada za životno djelo ‘Lovro pl. Matačić’ Hrvatskoga društva glazbenih umjetnika. Prije dvije godine oprostio se od duge i plodne karijere nizom koncerata s brojnim zagrebačkim ansamblima s kojima je surađivao, među mnogima i s opernim Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu i Simfonijskog orkestra Hrvatske Radiotelevizije kojima je bio ravnatelj.
Dakako i sa svojim Goranovcima, članovima Akademskog zbora Ivan Goran Kovačić s kojima je postigao svoje najveće uspjehe u domovini i u inozemstvu. Mladi, učenici, studenti i generacije Goranovaca jako su ga voljeli i mnogo od njega naučili, rekao je sadašnji umjetnički voditelj Akademskog zbora Ivan Goran Kovačić Luka Vukšić.
On je u sebi objedinjavao cijelu jednu eru zagrebačkoga glazbenog života, sjećajući se svih koncerata, razgovora, svih bitnih, ali i manje bitnih anegdotski štosnih trenutaka koje su donijela prošla desetljeća.”
Između ostaloga, bio je jedan od utemeljitelja i dugogodišnji ravnatelj Varaždinskih baroknih večeri te predsjednik Oratorijskoga društva sv. Marka – Cantores Sancti Marci. “Kao člana tog zbora za Kranjčevića me vežu lijepe uspomene”, rekao je Josip Hrastić. “Još kao mladi student dirigiranja, imao sam priliku puno naučiti od njega i dakako svaki savjet koji mi je dao – mogao sam i primijeniti.” Najviše će Hrastiću ostati u sjećanju kada su s maestrom Kranjčevićem i Zagrebačkom filharmonijom pripremali Mozartov Requiem u sklopu Festivala sv. Marka. “Iz probe u probu mogao sam upijati sve ono znanje koje je maestro “sipao” pred nas zboraše”, kaže s puno zahvalnosti Hrastić.
Manje je poznato da je maestro Vladimir Kranjčević bio i jedan od utemeljitelja Udruge „Dr. Stjepan Kranjčić“ u Križevcima. Po majci Kranjčević je Križevčanin, a uz Kranjčića je povezan još od mladosti kao zborovođa u crkvi u kojoj je Stjepan Kranjčić bio župnik. “Moj župnik je osoba sveta života”, posvjedočio je za njega i u knjizi svjedočanstava “Ili jesi ili nisi”, podsjetila je predsjednica te Udruge Tanja Baran. Maestro Kranjčević je u mnogim prigodama govorio o svojim danima i godinama koje je kao dječak i mladić proveo u Križevcima vodeći župni zbor u vrijeme župnikovanja Stjepana Kranjčića. Govoreći o Kranjčiću isključivo u superlativima na svim razinama življenja, posebno je istaknuo Kranjčićev glazbeni talent, smisao i brigu za umjetnost. Baran je podsjetila i da je prema Kranjčevićevu svjedočanstvu, skladatelj klasične crkvene glazbe mo Ivan Žan napisao oratorij i pjesme na Kranjčićeve stihove kao zahvalu nakon milosnog uslišanja koje je primio po zagovoru Kranjčiću. Maestro Kranjčević se zauzeo da se taj oratorij i skladbe izvedu, što je učinio upravo Oratorijski zbor crkve Sv. Marka evanđelista Zagreb “Cantores sancti Marci” pod njegovim umjetničkim vodstvom.