Na današnji dan, 22. siječnja 1993. godine započela je jedna od najuspješnijih oslobodilačkih operacija hrvatskih snaga u Domovinskom ratu - operacija Maslenica.
U rujnu 1991. jake neprijateljske snage predvođene JNA zauzele su nadzor nad strateški važnim Novskim ždrilom u zaleđu Zadra. Hrvatski branitelji srušili su maslenički most i uspjeli zaustaviti neprijatelja no nakon toga Paški je most ostao jedina veza između sjeverne i južne Hrvatske. Zbog nevremena često je u prekidu bila trajektna veza kopna i Paga te su započele pripreme za oslobađanje Novskog ždrila i zadarskog zaleđa.
Već prvoga dana oslobođeni su Rovanjska, Maslenica, Novsko ždrilo, Podgradina, Islam Latinski, Islam Grčki i Kašić, a sljedećih dana Babindub, zračna luka Zemunik, Crno, Murvica, Smoković, Paljuv, dijelovi Škabrnje i Podgradine, a strateški vrlo važno bilo je preuzimanje nadzora nad širim područjem Velike i Male Bobije, Tulovih greda i Malog Alana na Velebitu odakle su hrvatske snage mogle kontrolirati Obrovac i Gračac.
Glavni ciljevi operacije ostvareni napadima postignuti su već nakon 72 sata ali zbog pritiska međunarodne zajednice i prijetnji sankcijama 25. siječnja je zaustavljeno napredovanje hrvatskih snaga nadomak Obrovca i Benkovca. To su srpske snage iskoristile da se priberu, dovuku pojačanja i izvedu protunapad, pa su se borbe u zadarskom zaleđu nastavile tijekom prvih mjeseci 1993. godine. U srpnju 1993. na Maslenici je otvoren pontonski most kojim je, uz manje teškoće, promet tekao sve do konačnog oslobađanja Hrvatske i izgradnje novoga betonskog lučnog mosta.
Ova operacija kodnog naziva „Gusar“ ostat će trajno zabilježena u hrvatskoj povijesti po jasno upućenoj poruci neprijatelju kakav ga završetak očekuje. Hrvatskom narodu vratila je ponos, dostojanstvo i nadu u skoro oslobađanje svih okupiranih područja. Značaj operacije očitovao se i prema međunarodnoj zajednici, koja je dotad izražavala duboku sumnju i nevjericu u osposobljenost i snagu hrvatskih oružanih snaga. Ta sumnja ne samo da je demantirana već se nakon operacije međunarodna javnost uvjerila u potpunu spremnost hrvatskog čovjeka i njegovih oružanih snaga da oružano oslobode sav okupirani teritorij.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.