Početkom listopada 1991. godine JNA je, uz pomoć pobunjenih Srba, započela snažnu ofenzivu na Novsku iz pravca Okučana. Napokon 6. listopada hrvatski su branitelji uz velike ljudske gubitke zaustavili JNA svega par kilometara od centra Novske. Neprijatelj je zaustavljen, ali je i dalje napadao s crte Jasenovac – Paklenica – Bair – Bujavica. Kada je crta bojišnice napokon stabilizirana započeli su i prvi protunapadi hrvatskih strana, a prvi su se dogodili 14. listopada 1992. godine.
Tog dana na južnom dijelu novljanskog bojišta, uz potporu dva tenka, okupirani Jasenovac napali su dijelovi 1. gardijske brigade „Tigrova“ i borbena skupina HOS-a. U Bročicama je tijekom akcije stradao 39-godišnji Miladin Ćaleta, pripadnik „Tigrova“, a Zagrepčanin Dino Simić kao pripadnik I. satnije HOS-a “Ante Paradžik” poginuo je kada je kod kanala Strug uništen tenk u kojem je krenuo u pokušaj oslobađanja Jasenovca. Zanimljivo, taj je tenk mnogo godina kasnije postavljen na ulazu u selo Čavoglave u Dalmatinskoj zagori gdje stoji i danas.
Iako su hrvatske snage stigle do samog ulaska u Jasenovac akcija nije uspjela. Srbi su se reorganizirali, zaustavili napad i uz potporu tri tenka JNA obranili Jasenovac. Zapovjednik Operativne grupe Posavina Rudi Stipčić u svojoj knjizi „Napokon smo krenuli“ piše:
„Prvi napadi pokazali su i dobru i slabu stranu hrvatskih snaga. Slaba strana bila je taktička; obuhvatna djelovanja bez sigurne veze između postrojba nisu donijela rezultat. Sukladno djelovanje tenka i pješaštva bilo je slabo, a tenkovi su nekvalitetno korišteni. Izvidničko djelovanje bilo je slabo što se vidjelo u neuspješnom pokušaju napada na Jasenovac.“
Ipak na sjevernom dijelu novljanskog bojišta postignuti su značajni uspjesi. Pripadnici 56. samostalnog bataljuna iz Kutine, pričuvne policije „Merčep“ i 2. bojne 105. bjelovarske brigade Zbora narodne garde iz Čazme u jutarnjim satima započeli su akciju oslobađanja sela Bujavica. Radilo se o selu na dominantnom položaju otkuda su konstantno granatirana okolna sela koja se nisu našla pod okupacijom.
Iako nije bio podržan adekvatnom topničkom pripremom, napad na Bujavicu okončan je pobjedom hrvatskih snaga. Nakon nekoliko sati borbe, Srbi su se povukli u Lovsku, a u Bujavicu. Bilo je to prvo oslobođeno mjesto na novljanskom bojištu. U borbi na hrvatskoj strani nije bilo poginulih, tek trojica ranjenih, a neprijatelju su naneseni gubici i zaplijenjena znatna količina oružja i streljiva. Iako je akcija pokazala određene slabosti u organizaciji, oslobađanje Bujavice bilo je od velikog značenja za moral branitelja i lokalnog stanovništva.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.