O medicini iz kršćanske perspektive svakog utorka u 9:30 u programu HKR-a u emisiji “Bioetička minuta” govori prof. dr. sc. Jasenka Markeljević. Prva emisija bavila se pitanjem savjesti.
“Zašto smo organizirali bioetičku minutu? Ideja je bila približiti bioetiku našim slušateljima, na jednostavan način analizirati temeljne bioetičke pojmove i principe koji dotiču naš osobni život u području znanosti, zdravstva, kulture i medija”, ističe profesorica na Medicinskom fakultetu u Zagrebu.
Prof. Markeljević naglašava da se emisijom željela približiti bioetika u svjetlu izričaja autentične istine upisane u našu savjest i naša srca: “Osim brojnih drugih elementa koji oblikuju naš život i našu savjest, javno mijenje značajno utječe na naše stavove i mišljenja. Danas se u većini medija promovira stajalište da je vrijednost ljudskog života podložna logici tzv cost/benefita. Prije svega, želimo osvijestiti vrijednost ljudskog života zato što su danas medijski učestalo eksponirane ideje o eliminaciji života nemoćnih i nerođenih. Aktualizira se tema prekida života, eutanazije, prenatalne i postnatalne manipulacije ljudskim bićima, ograničenje priziva savjesti kao nešto što je prihvatljivo i poželjno.”
Spoznaju li ljudska bića glas savjesti kao izvor apsolutne istine, kao Božji glas koji odzvanja u našoj nutrini? Ili svjesno utišavaju glas savjesti izloženi utjecaju etičkog relativizma zapuštajuci vlastito biće?
“Civilizacijski doseg svake države ogleda se u zaštiti nerođenih, nemoćnih i bolesnih I njihovih prava na dostojanstven život”, kaže Markeljević i dodaje: “U kontekstu navedenog, u situaciji gdje dominira potrošačka kultura i transhumanizam, organizirali smo bioetičku minutu kako bi u dijalogu argumenata znanosti, pravne, medicinske i struke promovirali vrijednost ljudskog života. U terminima bioetičkih minuta HKR-a polazimo od istine da je vrijednost ljudskog život podložna logici ljubavi, suosjećanja i svijesti o dostojanstvu svakog ljudskog bića.”
U prvoj emisiji prof. Markeljević bavila se pitanjem: Kako definiramo savjest?
“Odgovor na ovo danas iznimno aktualno pitanje nalazimo u teološkoj interpretaciji savjesti koja glasi: U dubini savjesti čovjek otkriva zakon koji on sam sebi ne daje ali kojemu se mora pokoravati. Taj glas, što ga uvijek poziva da ljubi i čini dobro a izbjegava zlo, kad zatreba, jasno odzvanja u intimnosti našeg srca: čini ovo, a izbjegavaj ono. Čovjek naime ima u srcu zakon što mu ga je Bog upisao. U pokoravanju tom zakonu jest čovjekovo dostojanstvo, i po tom zakonu će mu se suditi.Savjest je naskrovitija jezgra i svetište čovjeka gdje je on sam s Bogom, čiji glas odzvanja u njegovoj nutrini (Gaudium et spes 16, II Vatikanski koncil).
Savjest je kompleksna kategorija ljudskog uma, svojstvena svakom ljudskom biću. Slušajući glas savjesti ljudsko biće svjesno opaža, analizira i preispituje izvor, sadržaj i posljedice svojih misli, namjera, odluka i postupaka. Kao moralna paradigma savjest trajno u dinamičnom i interaktivnom odnosu s voljom kreira, oblikuje, prosuđuje i vrednuje postupke, uočava razliku između dobra i zla. Istodobno isprepiltanje emotivnih i intuitivnih, racionalnih i svjesnih elementa ljudske biti može u skladu s osobnim izborom i odlukom pročišćavati izobličenu savjest.
U tom kontekstu postavlja se više pitanja. Spoznaju li ljudska bića glas savjesti kao izvor apsolutne istine, kao Božji glas koji odzvanja u našoj nutrini? Ili svjesno utišavaju glas savjesti izloženi utjecaju etičkog relativizma zapuštajuci vlastito biće? Zašto pojedinci svjesno biraju izobličavanje glasa savjesti u oblikovanju savjesti i morala?
Polazeći od teološke interpretacije savjesti u kontekstu etičkog relativizma i utišavanja glasa savjesti, postavlja se pitanje o ulozi i djelovanju vjernika laika u javnim političkim i društvenim institucijama, izvan župe, udruga, vjerskih institucija i obitelji. Hoćemo li biti izričaj autentičnog glasa savjesti ovisi o svjesnoj odluci i izboru svakog ljudskog bića koja može poput mozaika oblikovati mentalitet i budućnost naše civilizacije”, zaključuje prof. Markeljević.
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.