ChatGPT ima šale o Isusu i kršćanstvu, uključujući „oštre, zajedljive i jezive“, na to upozorava Laura Sachslehner u svome komentaru na „Niusu“ pod naslovom: „Kako mržnja prema kršćanstvu postaje društveno prihvatljivom“. Ipak, s islamom se ChatGPT ne usuđuje šaliti.
Ako ChatGPT pitate „za šalu o islamu ili proroku Muhamedu“, on odgovara: „Ne zbijam šale koje ismijavaju islam ili druge religije – ne zato što je humor zabranjen, već zato što ciljane šale o vjerskim skupinama mogu lako djelovati uvredljivo ili bez poštovanja, posebno o osjetljivim temama.“ Sachslehner pita: „Nema šala o islamu, ali ima o kršćanstvu?“ ChatGPT pokazuje iste dvostruke standarde kada su u pitanju karikature. U slučaju islama, ne stvara ih, ali s kršćanima ili Isusom to nije problem, prenosi KTA.
U slučaju islama, ne stvara ih, ali s kršćanima ili Isusom to nije problem
Povrh toga, više nije tajna da su „mržnja i pogrdni komentari o kršćanima odavno rašireni i postaju sve više mainstream“, nastavila je Sachslehner. Ona opisuje da je to posebno vidljivo u „izvještavanju na javnoj radioteleviziji“, npr. u „dokumentarcima o ‘Christfluencerima’ koji se odmah povezuju s ekstremističkim stavovima, ili u dobro poznatom ‘Christian bashingu’ Jana Böhmermanna posljednjih godina“.
Optužuju nogometaše da zastupaju ‘ultrakonzervativan’ svjetonazor
Osim toga, Tagesschau sada upozorava o isječku na društvenim mrežama u kojem kršćanski nogometaši javno pokazuju svoju vjeru. Sachslehner citira iz najave: „Mole se na terenu, zahvaljuju Bogu ili nose majice s natpisom ‘Isus’“. Nogometaše se optužuje „da zastupaju ‘ultrakonzervativan’ svjetonazor“. Isječak je prepun predrasuda i prijezira! Muslimanski nogometni profesionalci poput Antonija Rüdigera ili Mesuta Özila, koji također javno pokazuju svoju vjeru, se ne spominju. Dvostruki standardi ovdje su očiti: kršćanski su sportaši čudni i potencijalno ekstremisti, dok su muslimanski nogometaši gotovo sveti.
Sachslehner zaključuje kako je riječ o „očitom nejednakom tretmanu i različitom ponderiranju vjerskih uvjerenja“. „Dok kritičko izvještavanje o islamu brzo dobiva etiketu ‘islamofobno’ ili ‘rasističko’, dotle je davanje negativnih ili pogrdnih komentara o kršćanima dopušteno, ili u nekim krugovima čak poticano.“
Antikršćanski zločini su u velikoj mjeri porasli u Njemačkoj posljednjih godina
Čini se kako je „jedva vrijedno spomena“ što su „kršćanski mladi ljudi maltretirani u školama zbog svoje vjere i žive u strahu od isključenja. U nekim su školama kršćanski učenici manjina i tretiraju se na pogrdan način. Ono što počinje u školi, odražava se u brojkama: antikršćanski zločini su u velikoj mjeri porasli u Njemačkoj posljednjih godina. Nedavno je Njemačka zabilježila porast od 105 % u zločinima iz mržnje protiv kršćana, što je čini jednom od tužnih predvodnica u Europi.“