Budi dio naše mreže

S. Celestina Gavrić 70-godišnja je redovnica Družbe karmelićanki Božanskog Srca Isusova i misionarka na Islandu koji, sa svojom specifičnom klimom, stavlja specifične izazove i pred naše misionare. S kojim se to izazovima s. Celestina susreće, podijelila je u razgovoru za HKR.

/ mk

“Kada sam se prije 40 godina spremala u misije, prva pomisao bila je – Afrika”, ističe s. Celestina dodajući kako je ipak njezina prva misijska ljubav bila kina jer su u to vrijeme često dobivali informacije kako Crkva u Kini jako trpi. “A onda mi rekoše u Kinu biste išli samo da vas tamo ubiju, ali prije nego umrete morate nešto i raditi”, prisjetila se naša sugovornica početaka svog misionarskog puta koji ju je najprije doveo do Brazila, a onda, nakon 15 godina, do Islanda.

Prije nego umrete morate nešto i raditi

#missioHR

Što se to radi na Islandu? S. Celestina kaže da, dok se u afričkim zemljama i šire bore s lošim putovima, divljim zvijerima, siromaštvom, na Islandu veći problem predstavljaju klimatski uvjeti koji im ne dopuštaju da redovito dolaze do svojih vjernika, a onda i ideologije. “Siromaštvo ovdje izgleda malo drukčije nego na primjer u Africi, ali ga ima i trebamo biti ‘spretnjakovići’ da mu se približimo”, rekla je.

#missioHR

Osim materijalnog siromaštva veliki problem na Islandu predstavljaju i osamljenost, depresija te dezorijentiranost u duhovnom i ideološkom smislu. “Upravo nam je počeo dolaziti na misu 15-godišnjak koji se kao ‘krizma’ u protestantskoj crkvi. Naime, oni taj svoj obred zovu krizma, ali znaju da to kod njih nije nikakav sakrament. On je ostao dezorijentiran kad su mu na pripravi za tu krizmu objasnili da se ne treba baviti paklom jer to ne postoji. On se onda pita: čemu mi to sve zapravo učimo ili čemu uopće život?”, ispričala je s. Celestina.

Čemu mi to sve zapravo učimo ili čemu uopće život

#missioHR

S. Celestina djeluje u Župi sv. Petra Apostola koja obuhvaća područje od 600 kilometara na sjeveru Islanda. Na tolikom području postoji tek jedna župna crkva i jedna kapela. Kako bi održali misno slavlje, primorani su iznajmljivati protestantske crkve i tamo putuju iz župnog središta. Tako veliki broj vjernika ima priliku otići na misu tek jednom mjesečno.

Na tolikom području postoji tek jedna župna crkva i jedna kapela

Također, s. Celestina predvodi i župnu katehezu za sveukupno devet grupa od kojih se za pet održava internetskim putem, a četiri uživo u filijali do koje svakoga tjedna putuje 42 kilometra.

#missioHR

Korizmu su Islanđani započeli, kao i svi katolici po svijetu, Pepelnicom uz sudjelovanje onih vjernika koji stanuju dovoljno blizu crkve. Vjernici su bili posuti pepelom koji je pripremio župnik zajedno s djecom koja polaze župnu katehezu. “Izabere dan kad je najviše djece na vjeronauku u sjedištu župe i onda djeca imaju priliku da se malo užive u stvarnost Pepelnice”, objasnila je.

Djeca imaju priliku da se malo užive u stvarnost Pepelnice

#missioHR

“Dragi prijatelji, bila nam svima sveta korizma da bismo sveto slavili i Uskrs dok pokušavamo sve privesti Spasitelju, Patniku i Uskrslome jer tu je stvarni, ali baš stvarni smisao našega života i postojanja. Bog nas sve blagoslovio”, poručila je s. Celestina.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja