Budi dio naše mreže

Obnovom špilje rođenja Isusova zaključit će se veći projekt pod nazivom „Bethlehem Reborn“, započet 2013. godine, u kojem je u gotovo deset godina obnovljena cijela bazilika Rođenja Isusova.

/ mbl

Ovo je posljednji Božić koji smo proslavili u betlehemskoj špilji, gdje tradicija smješta Isusovo rođenje, kakvu poznajemo stotinama godina, piše L’Osservatore Romano.

Po završetku slavlja Božića svih kršćanskih zajednica u Betlehemu (posljednja ga slavi armenska zajednica 18. siječnja po Gregorijanskom kalendaru), počet će važni restauratorski radovi na špilji koji će obuhvatiti cijeli prostor koji uključuje mjesto rođenja i jaslice.

Ovom obnovom zaključit će se veći projekt pod nazivom Bethlehem Reborn, započet 2013. godine, u kojem je u gotovo deset godina obnovljena cijela bazilike.

Projekt obnove imao je veliko arheološko značenje zbog otkrića važnih nalaza iz prve ranokršćanske bazilike i naknadnih rekonstrukcija, uključujući one bizantske i križarske, među ostalim pronađeni su krsni zdenac u bazilici i poznati mozaik anđela na svodu, a ova otkrića imala su svjetski odjek.

Pregled cjelokupnog projekta obnove mjesta objavljen je na izložbi kustosa arhitekta Taisira Hasbuna postavljenoj prije nekoliko dana u Dvorani Pavla VI. u Vatikanu.

Za dovršetak cijelog projekta nedostajala je jedino špilja rođenja Isusova.

Božić u Betlehemu (2024.) / Foto: Facebook Custodia Terræ Sanctæ

Sada, na temelju dogovora postignutih između Latinske, Pravoslavne i Armenske Crkve, Zaklade za razvoj Betlehema i palestinskog Ministarstva kulturne baštine, radovi mogu konačno započeti, najkasnije početkom veljače.

Kao i za baziliku Rođenja Isusova posao je povjeren Piacenti, talijanskoj tvrtki svjetski poznatoj po obnovi crkava i sakralnih objekata, koja u svom poslovanju promiče suradnju između lokalnih radnika i stotina tehničara, restauratora i arheologa iz Italije.

„Iako se radi o ograničenom prostoru, oko 35 četvornih metara, obnova će biti dosta zahtjevna“, objašnjava direktor Giammarco Piacenti.

Obnova će biti zahtjevna.

„Prve radove izvodit ćemo na stropu, koji je uvelike pocrnio od dima uljanica koje su tu gorjele stoljećima, kao i od požara koji je izbio u svibnju 2014. godine. Rezultat će vjerojatno biti povratak svjetlije sive boje koja će dati više svjetla cijeloj špilji.

Radovi na stropu uključivat će i provjeru stabilnosti stijene koja na nekim mjestima ima pukotine koje su vjerojatno nastale uslijed potresa prošlih stoljeća.

Mramorni pod također će morati biti rastavljen, očišćen i popravljen na istrošenim mjestima, ponajviše na rubovima, a zatim će biti ponovno sastavljen. Isto vrijedi i za dvije stube koje vode u špilju i iz nje.

Svi ukrasi i tkanine bit će zamijenjeni novim vatrootpornim materijalima.

Prioritet će biti ne samo obnoviti njegovu drevnu ljepotu, već i osigurati da ga milijuni hodočasnika koji mu svake godine pristupaju mogu posjetiti u sigurnim uvjetima.“

Božić u Betlehemu (2024.) / Foto: Facebook Custodia Terræ Sanctæ

Primjerice, u projektu je predviđeno da se mala pristupna franjevačka vrata u stražnjem dijelu prostorije mogu opremiti kao dodatni izlaz u nuždi.

Stvarna restauracija odnosit će se na oltare jaslica i rođenja Isusova te veličanstveni mozaik postavljen iznad njih.

Kao što je bio slučaj kod radova u bazilici, bit će provedena i arheološka iskapanja:

Glavni cilj bit će shvatiti koji je bio izvorni ulaz u špilju, koji je vjerojatno morao biti dovoljno velik da u njega mogu ući životinje.

„Mislimo da je trebao biti s lijeve strane franjevačkih vrata, ali morat ćemo kopati da to potvrdimo.“

Učinit će se sve što je moguće kako bi se hodočasnicima omogućio pristup špilji tijekom trajanja radova, kako izoliranjem pojedinačnih interventnih prostora, tako i planiranjem intenzivnih noćnih smjena, kao i ograničavanjem ulaska posjetitelja na dvije ili tri osobe u određenim jutarnjim terminima.

Obnovljena ljepota svetih mjesta zasigurno će se upisati u srca svih onih koji iz cijeloga svijeta dolaze u Betlehem tražiti izvore spasenja.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja