Budi dio naše mreže

Kaštel-Sućurac je u tihoj i mirnoj prosinačkoj noći doživio povratak u neka davna vremena, kada su kaštelanske kalete odzvanjale od srčano otpjevanih kolendi i božićnih pjesama, baš kao što govore stihovi „Mir se svitu navišća“ u jednoj od najstarijih hrvatskih tradicionalnih božićnih pjesama „U se vrime godišća“.

/ mbl

Pod naslovom „Mir se svitu navišća – došli smo Van kolendati“ nakon okupljanja u Kuli na Glavici u Kaštel-Sućurcu, brojni okupljeni kolendari pristigli iz Sućurca i svih sedam Kaštela, ali i okolnih mjesta, krenuli su u  kolendavanje po kućama uz pjevanje stare sućuračke kolende i pjevanje tradicionalnih hrvatskih božićnih pjesama.

Pjevanje ispred kuća i po kaletama u predbožićno vrijeme prije je bilo uobičajeno u svih sedam Kaštela, kao i u skoro svim mjestima u Dalmaciji.

Kolenda se spominje još u 13. stoljeću, a dominikanac Serafin Crijević je 1744. zapisao: „Običaj je da uoči nekojih glavnih svetkovina idu navečer mladići iz puka pred kuće plemića i građana pjevati razne popijevke za koje ih nagrađuju kakvim darom.“

Gradskoj knjižnici Kaštela kao organizatoru su se u očuvanju ovog starog običaja, u srijedu 18. prosinca, pridružili Pučki pivači Župe sv. Jurja iz Kaštel-Sućurca, vrsni glazbenici u sastavu: Nedjeljko Kovačev, Miroslav Miše i Radenko Lovre Jokić (harmonika, gitara i mandolina) te brojan puk.

Kolendari su pred svakom kućom ispred koje su pjevali, poželjevši domaćinima mir, veselje, radost i blagoslov, i navješćujući rođenje Maloga Kralja, dočekani s oduševljenjem, a počastilo ih se, baš kao u starim vremenima, „pršuratama, kroštulama, pandoletiman, orahnjačon, aranciniman, suvin smokvaman, bobićiman, mandulaton, orijiman, omendulan, narančama i jabukaman“.

Gusta grana od orija,
Faljen Isus i Marija.

Dobra večer ovon stanu
I od kuće gospodaru.

Došli smo Van kolendati
Da nan date marendati.

Joli bobić, joli grozdić,
Na dobro Van doša Božić.

Ovi stihovi stare sućuračke kolende pjevani su pred vratima Frizerskog salona Dijana smještenog u kuli Andrije Benzija sagrađenoj davne 1392. godine, u starinskom dvoru Jere Alfirevića prepunom cvijeća i šparožine posađene u starinskim „važiman od marmelade“, pred kućom pučkog pivača Jere Božina koji je kolendare dočekao u skladu sa sućuračkom tradicijom.

Prije blagovanja „spize“ izmoljene su molitve Oče Naš, Zdravo Marijo i Slava Ocu, na rivi ispred kafića Matela, čiji je vlasnik pripremio stol sa „starinskon spizon i sa starinskon zdravicon“, u dvoru Bosiljke i Branka Kovača usred stare sućuračke kalete okružene kamenim kućama s „balaturaman i skalaman okićenin pitariman sa cvićen“, i u Gospojskoj štradi, ispred kuće Anamarije i Zdravka Kelava, gdje su ih, uz starinsku spizu, dočekali starinski fenjeri i jaslice u kojima su magarčić i kravica svojim dahom grijali Malog Isusa i Svetu Obitelj.

Pjevalo se i nazdravljalo pred kućom svakog domaćina koji je kroz sućuračku kolendu prozvan po imenu, i razgovaralo se o nekadašnjim običajima u vrijeme Božića, s oduševljenjem što je u Sućurac ove godine vraćen običaj kolendavanja.

Kolendavanje je završeno ondje gdje je i počelo, u Kuli na Glavici, uz „starinsku spizu – slane inćune, zericu sira, koju maslinu i domaći kruv“ te uz pjevanje hrvatskih božićnih pjesama čiji su se stihovi razlijegali Sućurcem navješćujući nadolazeći Božić.

U kolikoj mjeri je oživljeni običaj kolendavanja u Kaštel-Sućurcu oduševio pratitelje Gradske knjižnice Kaštela, baš kao i sve ostale do kojih je videozapis stigao dijeljenjem objave, najbolje govore broj pregleda i komentari na Tik Tok profilu Gradske knjižnice Kaštela.

@gradskaknjiznicakastela

U Kaštel Sućurcu Gradska knjižnica Kaštela je oživjela starinski običaj kolendavanja pred Božić. #caroling #advent #bozic #carol #knjiznica #knjige #duhovnost #kastela #gradskaknjiznicakastela #christmas

♬ original sound – Gradska knjižnica Kaštela

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja