„Još uvijek nedostaje udomitelja i još uvijek velik broj djece ostaje u neprikladnim obiteljskim okruženjima“, istaknula je voditeljica Županijskog tima za udomiteljstvo Područnog ureda Slavonski Brod prilikom promoviranja projekta udomiteljstva u Župi Svete Obitelji.
Pilot projekta Podrška i osnaživanje udomiteljstva, koje provodi Bračno i obiteljsko savjetovalište Đakovačko-osječke nadbiskupije u Slavonskom Brodu sa Županijskim timom za udomiteljstvo Područnog ureda Slavonski Brod Hrvatskog Zavoda za socijalni rad promoviran je u nedjelju 15. prosinca u Župi Svete Obitelji u Slavonskom Brodu.
Stručna podrška u udomljavanju
„Udomiti znači u svom domu osigurati smještaj, hranu, skrb o zdravlju i toplinu obiteljskog doma djetetu ili odrasloj osobi jer znamo da je život u obitelji najprikladniji za razvoj svih ljudskih potencijala i daje priliku osobi živjeti u dostojanstvu. Da bi to udomitelji mogli prvenstveno trebaju dobiti dozvolu za rad udomitelja, tijekom postupka izdavanja dozvole naš stručni tim procjenjuje kako vi kao osoba funkcionirate, koji su vaši kapaciteti, motivi i kako vi općenito za sebe nalazite smisao u životu“, obratila se župljanima voditeljica Županijskog tima za udomiteljstvo Marinela Smolčić.
Još uvijek nedostaje udomitelja i još uvijek velik broj djece ostaje u neprikladnim obiteljskim okruženjima
Županijski tim u cijelom postupku udomljavanja daje stručnu podršku. Prije dobivanja same dozvole za udomljavanje organiziraju edukaciju u kojoj se udomitelji upoznaju s potrebnim informacijama i strategijama za suočavanje s teškoćama na koje mogu naići pri udomljavanju.
„Ja vjerujem da među vama ima jako puno osoba koji već sada neformalno brinete o svojim starijim i bolesnim članovima obitelji i za sebe imate iskustvo biti blizak osobi u potrebi kao način da se vi ostvarite kao čovjek i vjernik ili vas koji su bez iskustva roditeljstva, a sa željom djetetu osigurati sigurnu obitelj ili oni koji unutar svojih obitelji imaju želju i mogućnost udomiti jedno dijete“, dodala je.
Svjedočiti kršćansku vjeru
„Udomljavanje tj. prihvaćanje jednog djeteta ili više njih, koji su ranjeni radi odvojenosti od biološke obitelji, u vlastiti dom, te im osigurati ozračje obiteljskog sklada i topline, znači svjedočiti kršćansku vjeru i služenje Bogu koji se i sam rodio kao dijete za kojeg nije bilo mjesta u svratištu“, istaknuo je domaći župnik Domagoj Lacković.
Dodao je kako je posebno važno u došašću „osvijestiti se kako uloga darivanja nije podijeliti jedan ili dva poklona onima koji nemaju, pa ih često darivamo i od svoga viška. Pokušajmo biti poput udomitelja i donijeti odluku darovati sebe svakodnevno svih 365 dana u godini. Tako možemo ostaviti trag ljubavi u životu nekog djeteta ili druge potrebite osobe, a taj trag ljubavi će zasigurno imati odjek i u Božjem kraljevstvu.“
Hrabro svjedočanstvo župljanke
Svoje svjedočanstvo s okupljenima podijelila je i župljanka Dragica Kovačević koja sa svojim suprugom ima četvero biološke djece, a na udomljavanje su se kao obitelj odlučili kada su njihova vlastita djeca odrasla.
Do sada su udomili 4 djece, a životna situacija svakog djeteta je vrlo potresna i tužna: od nepovoljnih uvjeta, zanemarivanja, ozljeđivanja, zlostavljanja i napuštanja djeteta. Vlastite nutarnje borbe, promišljanja i sumnje su uz pomoć obiteljskog zajedništva i vjere prevladane, pa su se odlučili posvojiti dvoje udomljene djece, a i treće dijete je u postupku posvojenja.