Budi dio naše mreže

Sveta Cecilija umrla je mučeničkom smrću u 3. stoljeću, a različiti izvori tvrde da je njezino tijelo pronađeno neraspadnuto nakon više stoljeća.

/ mbl

Prirodnim tijekom događaja, kada netko umre, njegovo tijelo neizbježno se vraća u prah: „Sjeti se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah vratiti.“

Ipak, kroz povijest Crkve, poznati su brojni slučajevi kada je tijelo sveca pronađeno neraspadnuto, s minimalnim znakovima ili bez ikakvih znakova raspadanja.

Potvrđena autentičnost neraspadnutosti tijela, smatra se čudesnim događajem, posebice u slučajevima kada su sveci bili pokopani desetljećima ili stoljećima prije, a njihovo tijelo ostalo je potpuno netaknuto zbog Božje nadnaravne intervencije.

Sv. Cecilija / Foto: santiebeati

Sveta Cecilija, mučenica koja je umrla iz ljubavi prema Kristu u 3. stoljeću u Rimu, također je uvrštena na popis „neraspadnutih svetaca“.

Uz brojne legende o njezinu životu, postoje i svjedočanstava o tome kako je njezino tijelo pronađeno očuvano nakon mnogo stoljeća, prenosi Aleteia.

Albert Kuhn pripovijeda u svojoj knjizi „Rim: drevni, podzemni i moderni Rim, u riječi i slici“ sljedeće:

„Ondje je Cecilija počivala do 821. godine.

Tada je papa Paskal prenio relikvije 2300 mučenika iz katakombi u bazilike u gradu da bi ih očuvao od oskvrnuća.

U šupljini jednog zida, papa Paskal pronašao je lijes od čempresovog drveta u kojem je ležalo tijelo svetice točno onako kako ju je predaja opisivala: odjevena u haljinu obrubljenu zlatom, s ranama na grlu, a na nogama položeni ubrusi s njezinom krvlju.“

Tijelo je bilo neraspadnuto.

Sarkofag s tijelom sv. Cecilije (kip Stephana Maderna) u bazilici sv. Cecilije u Rimu / Foto: Wikipedia

Godine 1599. lijes je ponovno otvoren tijekom obnove bazilike:

„Kardinal je podigao tanki poklopac lijesa i ondje je ležala sveta Cecilija u neizrecivoj veličanstvenosti i ljepoti mučeništva, osam stoljeća nakon što ju je Paskal gledao na isti način, s istim dubokim poštovanjem.“

Kip koji je moguće vidjeti nad njezinom grobnicom u bazilici sv. Cecilije predstavlja kako je njezino tijelo izgledalo 1599. godine. Identičan kip postavljen je u kriptu sv. Cecilije koja se nalazi u katakombama svetog Kalista.

U novije vrijeme, rekognicija relikvija svetice suvremenim metodama još nije provedena.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja