Papa Benedikt XVI. pohodio je Hrvatsku 4. i 5. lipnja 2011. godine pod geslom "Zajedno u Kristu" povodom 1. Nacionalnog dana hrvatskih katoličkih obitelji.
Tijekom svečanosti dobrodošlice u zagrebačkoj zračnoj luci Papa je održao svoj prvi govor te se susreo s hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem.
“S velikom radošću dolazim među vas kao hodočasnik u ime Isusa Krista. Srdačno pozdravljam ljubljenu hrvatsku zemlju i, kao nasljednik apostola Petra, velikim zagrljajem grlim sve njezine stanovnike”, pozdravio je u prvom govoru papa Benedikt XVI. sletjevši na hrvatsko tlo.
“Brojimo više od trinaest stoljeća snažnih i posebnih veza, prokušanih i učvršćenih u ponekad teškim i bolnim okolnostima. Ta je povijest rječiti dokaz ljubavi vašega naroda prema Evanđelju i prema Crkvi”, rekao je.
Nakon toga u Apostolskoj nuncijaturi u Zagrebu Benedikt XVI. primio je predsjednicu hrvatske Vlade Jadranku Kosor.
Istoga dana Sveti Otac susreo se s predstavnicima civilnog društva, svijeta politike, znanosti, kulture i poduzetništva, Diplomatskog zbora te vjerskim predstavnicima u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu.
Središnja tema Papina govora bila je savjest. “Tema savjesti je transverzalna glede raznih područja u kojima djelujete i temelj je za slobodno i pravedno društvo, kako na nacionalnoj tako i nadnacionalnoj razini. Naravno, mislim na Europu, čija je Hrvatska oduvijek sastavnica na povijesno-kulturnome planu, a to će doskora biti i na političko-institucionalnoj razini… Ako se savjest, prema prevladavajućem modernom shvaćanju, ograniči u subjektivni okvir, u koji se smješta religiju i moral, onda krizi zapada nema lijeka, a Europa je osuđena na nazadovanje. Ako se naprotiv savjest otkrije kao mjesto slušanja istine i dobra, mjesto odgovornosti pred Bogom i braćom ljudima, što je protiv svake diktature, onda ima nade za budućnost….”
Najupečatljiviji susret toga vikenda bilo je bdijenje s mladima u subotu navečer na zagrebačkom glavnom trgu. Oko 50 tisuća mladih pozdravilo je Svetog Oca povicima “Papa, mi te volimo”.
U procesiji je iz katedrale donesen Presveti Sakrament u pokaznici iz Riznice zagrebačke katedrale iz 18. stoljeća, a svi okupljeni predvođeni Papom zatim su u molitvi i šutnji slavili Gospodina u Euharistiji. Ta je šutnja, “glasovita tišina” postala poznata u svijetu.
Papa Benedikt XVI. tom je prilikom istaknuo kako je mladost vrijeme koje Gospodin daruje “da biste mogli otkriti značenje postojanja”, vrijeme velikih obzora, snažno življenih osjećaja, ali i strahova zbog zahtjevnih i trajnih odluka, teškoća u učenju i radu, pitanja o otajstvu boli i trpljenja. Ali, i više od toga, to divno vrijeme života u sebi nosi duboku čežnju, koja ne poništava sve ostalo, nego ga uzdiže kako bi mu dala puninu. Potpuno poštujući vašu slobodu, nastavio je Papa, Isus se približava svakome od vas i nudi se kao istinski i odlučujući odgovor na onu čežnju koja prebiva u vašem biću, na želju za životom koji vrijedi živjeti.
“Dragi mladi prijatelji, ne dopustite da vas zavedu privlačna obećanja lakog uspjeha, načini života koji daju prednost izgledu, na štetu nutrine. Ne popuštajte kušnjama da se potpuno pouzdate u posjedovanje, u materijalne stvari, odričući se slijediti istinu koja ide dalje, poput visoke zvijezde na nebu, kamo vas Krist želi povesti. Dopustite da vas povede u Božje visine!”, poručio je mladima.
Drugog dana pohoda, u nedjelju 5. lipnja na zagrebačkom Hipodromu Papa je predvodio misu u povodu Nacionalnog dana hrvatskih katoličkih obitelji. U propovijedi je papa Benedikt XVI. pozvao obitelji na angažiran misionarski rad.
“Svakome je dobro poznato da je za izgradnju Crkve važna misionarska nazočnost obitelji u najrazličitijim životnim situacijama… Svakome je dobro poznato da je kršćanska obitelj posebni znak Kristove nazočnosti i ljubavi i da je ona pozvana dati poseban i nenadomjestiv doprinos evangelizaciji.”
Istaknuvši da je blaženi Ivan Pavao II. tri puta posjetio Hrvatsku, koju je nazvao “plemenitom zemljom”, Benedikt je ustvrdio da je kršćanska obitelj pozvana živo i na originalan način staviti se u službu Crkve i društva jer je ona uvijek bila primarni put prenošenja vjere te da i danas posjeduje velike mogućnosti za evangelizaciju.
Tom prigodom je istaknuo potrebu da se promoviraju zakonske odredbe koje bi podupirale obitelji u zadaći rađanja i odgoja djece: “Drage obitelji, budite hrabre i ne popuštajte tom sekulariziranom mentalitetu koji nudi suživot kao pripravu ili čak kao zamjenu za brak!”
Papa je poručio kako je otvorenost životu znak otvorenosti prema budućnosti, pouzdanje u budućnost i znak izgradnje kršćanske obitelji unutar veće obitelji Crkve.
Potom je papa Benedikt XVI. slavio Večernju s biskupima, svećenicima, redovnicima, redovnicama, bogoslovima i sjemeništarcima te se pomolio na grobu blaženog Alojzija Stepinca u katedrali u Zagrebu. Posjetom Nadbiskupskog dvora u Zagrebu zaključio je pohod Hrvatskoj.