"Bolna stvar boli još više ako je zatomljujemo, zato što je duša usmjerenija na nju: dok, s druge strane, ako izbacimo bol, usmjerenost duše se raspršuje kao da je riječ o izvanjskoj stvari, tako da se unutarnja tuga ublažuje", napisao je sv. Toma Akvinski.
Nema osobe koja nije osjetila tugu i vjerojatno smo svi u određene dane bili tužni. Postoji li trik da pobijedimo tugu i vratimo osmijeh? Na to pitanje odgovara jedan od najvećih teologa u povijesti Crkve sv. Toma Akvinski. On je stoga u svojoj Sumi teologije preporučio pet lijekova protiv tuge koji ne zanemaruju povezanost duše i tijela, prenosi Opus Dei.
-
Omogućiti sebi nešto što volimo
Toma Akvinski kaže da je “užitak za tugu isto što i odmor za umor”, pa kao što “odmor tijela donosi olakšanje od bilo kojeg umora”, tako i “užitak donosi olakšanje ublažujući bilo koju vrstu tuge”. Čitajući Sveto pismo teško je oboriti ovu tezu. Ne samo zato što je i naš Gospodin sudjelovao na proslavama te prije i nakon uskrsnuća uživao u dobrim i plemenitim stvarima u životu, nego i zato što Psalam 104 obraćajući se Bogu kaže: “Ti daješ te niče trava za stoku i bilje na korist čovjeku da izvede kruh iz zemlje i vino što razvedruje srce čovječje.”
-
Plakanje
“Bolna stvar boli još više ako je zatomljujemo, zato što je duša usmjerenija na nju: dok, s druge strane, ako izbacimo bol, usmjerenost duše se raspršuje kao da je riječ o izvanjskoj stvari, tako da se unutarnja tuga ublažuje”, napisao je sv. Toma Akvinski. Ne treba posebno naglašavati da je i Isus za zemaljskog života plakao, a i papa Franjo nas je u jednom od svojih obraćanja podsjetio da “određene stvari u životu možemo vidjeti samo očima koje su pročistile suze”. Pozivam svakoga od vas da se zapita: “Jesam li naučio plakati?”
-
Dijeljenje naše tuge s prijateljem
Sv. Toma Akvinski navodi da kada “čovjek vidi drugoga koji je rastužen njegovom tugom, čini mu se kao da taj nosi teret zajedno s njime, nastojeći olakšati njegovu težinu, čime teret tuge postaje lakši”. Vrlo učinkovit način za oslobađanje od boli je otvaranje srca prijatelju. Ponekad su kratka poruka ili telefonski poziv dovoljni da bi se naš pogled na svijet ponovno ispunio svjetlom.
-
Posvijestiti sebi istinu
“Najveći užitak sastoji se od razmatranja istine. Budući da svaki užitak, kao što je navedeno, umanjuje bol, razmatranje istine ublažuje bol ili tugu, tim više što je osoba savršeniji ljubitelj istine”, piše Toma. O ovome govori i sveti Augustin koji kaže da sjaj istine u prirodi, umjetnosti ili glazbi može biti učinkovit balzam protiv tuge.
-
Kupanje i san
Možda nam se ovaj savjet čini besmislenim, ali riječ je o kršćanskom stavu da se zbog spomenute povezanosti duše i tijela, tjelesno olakšanje može prenijeti u duševno, ili kao što bi Toma rekao: “Svako dobro stanje tijela prelijeva se na neki način u srce, kao na počelo i svrhu tjelesnih gibanja.”
Raširena je zabluda da se kršćanstvo temelji na suprotnosti između duše i tijela, pri čemu se na potonje gleda kao na teret ili prepreku za duhovni život. Ali ispravno gledište kršćanskog humanizma je da je ljudska osoba (i tijelo i duša) potpuno “produhovljena” tražeći jedinstvo s Bogom.