Posljednji susret Hrvatskoga nadzemlja u ovoj kalendarskoj godini održan je u srijedu, 20. prosinca, pod nazivom „Odnosi bez filtera“, a gost predavač bio je Damir Šiljeg.
Šiljeg je predavanje započeo prljavim filterom motora koji je služio za zaštitu motora, a time je istaknuo kako je dobro u životu imati filtere. Sveto je Trojstvo opisao kao jedno obično tijelo koje ima um i živo je. Tijelo je Krist, um je Otac, a život koji nosi to tijelo je Duh Sveti. Bog funkcionira sinkronizirano i daje nam primjer, daje nam sposobnost da se bavimo sobom i da učestalo tražimo načine kako tu sposobnost spoznati. Svi volimo svoju zonu udobnosti, a nismo ni svjesni koliko nas suočavanje i nelagoda odgajaju i uče o stvarnosti i slobodi.
U oprostu se krije lijek – ističe predavač rečenicu našega predavača Petra Jurčevića sa prošlomjesečnoga susreta. Najgora stvar koju danas možemo reći je opravdavanje na 21. stoljeće i na činjenicu da možemo raditi što želimo i koliko želimo bez ikakve odgovornosti. Kad govorimo o padanju u odnosima, prvo padamo u prvom odnosu kojeg imamo u životu: u odnosu sa ocem i majkom. Potrebna nam je sloboda od roditelja kao što je bila i Isusu potrebna kad je počeo služiti svojim roditeljima. Padamo jer odbijamo služiti. Obuzeti smo egocentričnim i narcisoidnim ponašanjem. Padamo kad se igramo Boga, određujemo što je grijeh, čitamo horoskop, kucamo u drvo, ne prihvaćamo kritiku ili bratsku opomenu. Pogrješno je misliti da nam nitko ne treba govoriti kako ćemo živjeti. Samodostatnost i prepotentnost su pogrješne. Gledanje pornografije i dvosmisleno pričanje osuđuju nas na pad. Padamo jer nemamo Strah Božji koji je sedmi dar Duha Svetoga. Nije to strah od Boga nego strah da ne uvrijedimo Boga. Sveti Pavao u Prvoj Korinćanima kaže: „Sve mi je dopušteno! Ali – sve ne koristi. Sve mi je dopušteno! Ali – neću da mnome išta vlada.“
Važno je gajiti i održavati mir među sobom. Mnogo je područja u kojima padamo, a sve to određuje nas i utječe na naš odnos prema nama samima. Muškarci i žene nisu isti, ne mogu biti isti, ne trebaju biti isti, ali to ne znači da ne vrijede isto – naglašava predavač. Teme o kojima bismo trebali međusobno pričati su stvarni problemi bez uštogljenog skrivanja iza maske. Žene često znaju reći da se ne šminkaju zbog muškaraca nego zbog sebe, da bi bile lijepe. Zašto tu nikada ne postavljamo pitanje čemu šminkanje i dodatci za ljepotu ako se svi osjećamo kao ljubljena djeca Božja? Što ovakvo ponašanje čini drugome, mome bližnjemu? Onečišćeno srce zahtjeva pomoć, a otvorenost za pomoć pušta Boga i Božju milost brže i konkretnije da to izliječi. U odnosima, pogotovo u odnosima između muškarca i žene, važna je suradnja.
Predavač je suradnju prikazao na primjeru muškarčevih pogleda i odijevanja djevojaka. Djevojke bi čedno odijevanje trebale shvatiti kao Božju milost, a ne kao pravilo ili nekakvo „moranje“ koje su one dužne ispoštovati. Time štite svoje tijelo od muškarčevih pogleda, a i daju priliku muškarcima da ih upoznaju bez požude. Ako se oboje zadržavaju samo na vanjskome, to ne može nikako dobro završiti. Jednako kao djevojke, i muškarci bi se trebali učiti kako biti kavaliri, dobri muškarci, kvalitetni oslonci, muževi, očevi.
Damir je nekoliko puta u svojem predavanju istaknuo Svetu Obitelj: Josipa, Mariju i Isusa. Djevojke bi svoj primjer trebale pronaći u Mariji: čedno odijevanje, pouzdanje u Boga, sigurna žena i majka otvorena Božjem djelovanju. Dečki i muškarci trebaju svojim životom slijediti primjer svetoga Josipa koji je čestito radio, poučavao se i sazrijevao kako bi mogao dobro odgojiti Isusa jer ga je Bog izabrao da vrši tu ulogu. Na primjeru djevojke koja je od Boga molila najboljeg muškarca, a uz to je imala poroke i često psovala, možemo vidjeti sebičnost i želju da ona dobije najboljega muškarca, a ne vidi da bi ona trebala raditi na sebi kako bi ona bil najbolja za svoga muža. Teško nam je odreći se svojih navika i izaći iz zone udobnosti, to nas mijenja, ulazimo u nelagodu i suočavamo se sa svojim slabim točkama. Poroke u kojima uživamo opravdavamo rečenicom: „Od nečeg se mora umrijeti.“
Predavač ističe kako je to jako glupo opravdanje jer zapravo nismo ni najmanje svjesni činjenice da je naše tijelo hram Duha Svetoga. Muškarcu je važno da bude bauštelac, psiholog i svećenik u obitelji. Ključno je da ispunjava sve tri uloge jer ako ijedna kaska, nešto nije u redu. Primjer svetoga Josipa zorno prikazuje ove tri uloge. Biti ljubljen nije apstraktna želja, normalno je htjeti biti ljubljen, a za očekivati je htjeti ljubiti, učiniti za drugoga, ne zahtijevati nešto zauzvrat.
Muškarac i žena moraju posvijestiti jedno drugome da su u svakom problemu njih dvoje protiv problema, a ne jedno protiv drugog zbog problema.
Suradnja je neophodna – ističe Damir – očekivanja nisu. Nije realno očekivati od nekoga da bilo što napravi, a ne htjeti pristati na kompromis. Jednostavno jedan mora odlomiti od sebe da bi dao drugome. Odlomiti od nekoga da bi dao sebi prije svega je destruktivan čin, a pored toga je i odraz nedostatka ljubavi i poštovanja. Tako, dio po dio, uzimamo i gubimo cijelu osobu pa se pitamo što je to kod nje bilo krivo pa je otišla. Odnos mora biti iskren i zreo, ispunjen komunikacijom i jasnoćom. Muškarac je na raspolaganju i sa svojom ograničenošću doprinosi onoliko koliko vjeruje da treba, a žena čuva obitelj na okupu i sa svojom ograničenošću doprinosi onoliko koliko vjeruje da treba. Muškarac i žena moraju posvijestiti jedno drugome da su u svakom problemu njih dvoje protiv problema, a ne jedno protiv drugog zbog problema. Marija i Josip uspijevali su u ovome i za svaku su svoju odluku imali blagoslov od Boga. Bogu su predavali sve svoje situacije, nisu svojim snagama sve sređivali, nisu bili ni tjeskobni ni uznemireni. Prepustite Bogu svoje brige i terete i ne bojte se!
Damir je u svojemu predavanju istaknuo da je važno čitati kvalitetnu literaturu kako bismo bolje upoznali odnos u kojemu se nalazimo ili ulogu koja nam je namijenjena. Zato je istaknuo neke od naslova koje bi bilo dobro pročitati. Prije svega, moliti 30 dana svetome Josipu, a uz to čitati: Kršćansko udvaranje u svijetu naglašene spolnosti, Udaj se i budi podložna, Oženi se i umri za nju, Ljubav i Poštovanje, 5 jezika ljubavi, Snaga ljubavi, Tri koraka do prave ljubavi, Granice, Nasljeduj Krista, Odrastanje Kaina te Katolici su hipsteri. Nakon predavanja uslijedio je razgovor s predavačem u kojemu je Damir odgovorio na pitanja iz publike.
Susret je glazbeno animirao Stjepan Lach u pratnji VIS Veritas Aeterne, a za dramske, voditeljske i ostale uratke odgovorno je i zaslužno Hrvatsko nadzemlje.
Sljedeći susret Hrvatskoga nadzemlja održat će se 17. siječnja, a tema će biti radost.