Svetišta zauzimaju posebno mjesto u katoličkoj tradiciji odnosno u kršćanstvu uopće. Od najranijih dana, ona su mjesta hodočašća, molitve i pobožnosti. Dakako, ta su mjesta povijesno i kulturno važna, i to ne samo za kršćansku tradiciju, već i za čovječanstvo u cjelini, bez obzira nečiju vjeroispovijest.
Zakonik kanonskog prava svetište definira kao “crkvu ili drugo posvećeno mjesto kamo mnogobrojni vjernici, iz osobite pobožnosti, hodočaste s odobrenjem mjesnog ordinarija” (Kan. 1230). Ordinarij je, u ovom slučaju, biskup, piše Aleteia.
Bazilika Naše Gospe Guadalupske
Smještena u Mexico Cityju, jedno je od najpoznatijih svetišta u katoličkoj tradiciji. Baziliku Gospe Guadalupske, zaštitnice Amerike, milijuni hodočasnika posjećuju svake godine što je čini jednim od najposjećenijih katoličkih svetišta u svijetu.
Tilma (plašt) svetog Juana Diega s utisnutom čudotvornom Gospinom slikom, izložen je u svetištu i privlači bezbrojne vjernike koji traže njezin zagovor.
Svetište Gospe Lurdske
Lourdes u Francuskoj, dom je još jednog poznatog, omiljenog katoličkog svetišta. Svetište Gospe Lurdske nalazi se na mjestu gdje je sveta Bernadette Soubirous doživjela niz marijanskih ukazanja 1858.
Od tada je špilja postala mjesto hodočašća poznato po svojim ljekovitim vodama, za koje mnogi vjeruju da imaju čudesna svojstva.
Bazilika svetog Petra u Vatikanu
Ova je bazilika značajno svetište zbog povezanosti sa svetim Petrom, prvim papom. Hodočasnici iz cijelog svijeta dolaze u ovu veliku baziliku kako bi proslavili vjeru i povijest katoličke tradicije u samom njezinu srcu.
Katekizam naglašava važnost svetišta kao mjesta posebne pobožnosti. Određujući neko mjesto kao svetište, Crkva poziva vjernike da se ondje okupljaju u duhu vjere, razmišljaju o otajstvima te da produbljuju odnos kako s Bogom tako i s drugima.