Znate li kako prepoznati vjerodostojne informacije? Kako razlikovati pouzdane od nepouzdanih izvora? Jesu li fotografije i audio-vizualni sadržaji uvijek vjerna preslika stvarnosti? Kako pronaći kvalitetne medije i medijske sadržaje? Gdje pronaći točne i provjerene informacije, osobito o vjerskim temama? Prenose li i vjerski portali netočne i nepotpune informacije? Znate li razliku između dezinformacija i misinformacija? Sve su to samo neka od pitanja kojima će se baviti projekt Kritička Analiza dezinformacija o vjerskim Temama, odnosno skraćeno KAT, koji od rujna 2023. zajednički provode Hrvatsko katoličko sveučilište, Hrvatski katolički radio te Hrvatsko društvo katoličkih novinara.
Naime, s ciljem suzbijanja dezinformacija u hrvatskome medijskome prostoru, Agencija za elektroničke medije i Ministarstvo kulture financiraju provedbu projekata u sklopu mjere „Uspostava provjere medijskih činjenica i sustava javne objave podataka“, a koja se provodi u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Pritom je za navedeno osigurano gotovo šest milijuna eura. U prvoj je fazi odabrano 12 projekata koji će provjeravati dezinformacije u području zdravlja i medicine, turizma, energije, tehnologije i računarstva, klimatskih promjena, ravnopravnosti spolova, mladih, tema vezanih uz povijesne, kulturne i društvene teme 19. i 20. stoljeća pa do vjerskih tema s naglaskom na katoličku vjeroispovijest.
Iako dezinformacije u medijskom prostoru nisu novina, proteklih su godina one učestali predmet rasprave kako samih medija, tako i čitave znanstvene i stručne zajednice, pa čak i one političke. Najviše su tome doprinijele društvene mreže i činjenica da smo danas, više nego ikad prije, izloženi informacijama te sve teže postaje provjeriti njihovu vjerodostojnost i pouzdanost. Ta je tema osobito postala popularna za vrijeme američkih predsjedničkih izbora 2016. godine kada su na društvenim mrežama dijeljene brojne dezinformacije o političkim kandidatama te su čak kreirani i u potpunosti lažni profili s ciljem širenja dezinformacija i manipuliranja javnošću.
S ciljem razotkrivanja upravo takvih medijskih sadržaja, a s naglaskom na vjerske teme, kreiran je projekt KAT. Naglasak u projektu primarno će biti provjera aktualnih (dez)informacija u tom području. Naime, upravo će Hrvatski katolički radio, zajedno s Hrvatskom katoličkom mrežom na kojoj je i kreirana posebna rubrika Glas istine – Vox Veritatis, posvećena projektu i analizi dezinformacija, postati središnje mjesto u Hrvatskoj, u idućih 17 mjeseci, kada je u pitanju analiza (dez)informacija o vjerskim temama. Novinari Hrvatskog katoličkog radija redovito će provjeravati točnost informacija iz domene vjerskih tema koje su objavljene u javnom medijskom prostoru, primarno one od velikog interesa za širu javnost, a osobito za vjernike. Naime, s obzirom na to da se 79% hrvatskih građana izjašnjava katolicima (DZS, 2022), riječ je o vrlo značajnoj temi jer takvi sadržaji potencijalno itekako mogu imati snažan (negativan) utjecaj na pojedinca. Osim provjere dezinformacija, ova će rubrika postati i središnje mjesto objave materijala proizašlih iz projekta. Tako će se u u njoj dva puta mjesečno objavljivati stručni tekstovi vezani uz dezinformacije, a s ciljem upoznavanja javnosti o utjecaju koje takvi sadržaji imaju na medijske korisnike, kao i predstavljanju korisnih alata za provjeravanje točnosti informacija, a koji su dostupni svima, neovisno o prethodnom znanju i iskustvu u tom području. Sve će sadržaje pisati stručnjaci s Odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta koji imaju bogato znanstveno i praktično iskustvo. Navedeni bi sadržaji svakako trebali doprinijeti podizanju medijskih kompetencija medijskih korisnika.
Osim razotkrivanja aktualnih dezinformacija, u sklopu projekta će se analizirati i svi sadržaji vjerske tematike objavljeni u informativnom hrvatskom digitalnom medijskom prostoru tijekom 2022. te 2023. godine s ciljem utvrđivanja karakteristika dezinformacija o vjerskim temama, a rezultati istraživanja koristit će se primarno za izradu alata za provjeru dezinformacija. Uz navedeno, planirana je provedba istraživanja javnoga mnijenja na ovu temu, a s ciljem analize povjerenja građana u svjetovne i vjerske medije kada su u pitanju vjerske teme te prepoznavanja dezinformacija.
Važan dio projekta bit će i edukacije za različite dionike. Od novinara koji prate vjerske teme i budućih medijskih profesionalaca do predstavnika Tiskovnih ureda biskupija i župnih suradnika. Cilj je navedenih edukacija dodatno osnažiti sve navedene dionike u provjeri informacija te ih upoznati s načinima provjere i dostupnim alatima za provjeru online informacija. Pritom će se veliki naglasak staviti na buduće medijske profesionalce, studente komunikologije, te će se u okviru studija pokrenuti izborni predmet koji će u potpunosti biti posvećen medijima i dezinformacijama, a sukladno tome će se izraditi i prvi sveučilišni udžbenik u Hrvatskoj na tu temu.
Uz brojne planirane diseminacijske aktivnosti, od medijskih priloga do okruglih stolova, nadamo se da će projekt i njegovi rezultati doprijeti do što većeg broja kućanstava u Hrvatskoj. Važnu ulogu u čitavom ovom procesu mogu imati i sami medijski korisnici koji mogu prijaviti dezinformacije na koje su naišli, a koje će potom članovi redakcijskog tima Hrvatskog katoličkog radija detaljno analizirati. Na taj način svi medijski korisnici mogu postati sukreatori medijske scene i pomoći u razotkrivanju onih loših strana novinarstva, a dezinformacije to svakako jesu.
Spomenimo na kraju i da će svih 12 projekata surađivati na suradničkoj platformi koja će postati jedinstveno mjesto u Hrvatskoj s ciljem razmjene informacija, ali i objavljivanja provjerenih informacija u svim navedenim projektima, neovisno o temi kojima se bave.
***
Rubriku Glas istine u sklopu projekta KAT – Provjera dezinformacija o vjerskim temama Hrvatski katolički radio radi u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Hrvatskim društvom katoličkih novinara. Metodom činjenične provjere, projektom “Glas istine – Vox Veritatis” želi se ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke crkve u Hrvatskoj i svijetu kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili manipuliranje izjavama katoličkih poglavara. Projekt financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije, Europske komisije ili Agencije za elektroničke medije. Europska unija, Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.