Na svojoj redovitoj javnoj audijenciji 30. kolovoza Papa je govorio o indijanskoj svetici u kontekstu kateheza o apostolskom žaru.
“Sveta Kateri Tekakwitha uči nas živjeti “običnu” svetost i strpljivo se suočavati s patnjom u životu, rekao je u srijedu papa Franjo”, javlja CNA.
Strpljivost, tako “teška” vrlina
„Život Kateri Tekakwithe pokazuje nam da se svaki izazov može savladati ako otvorimo svoje srce Isusu koji nam daje potrebnu milost, prije svega strpljivost. To je recept za dobar život”, rekao je u dvorani Pavla VI.
Papa je opisao intenzivne poteškoće s kojima se svetica suočavala – uključujući gubitak roditelja i brata u dobi od 4 godine, te progon nakon krštenja i obraćenja na kršćanstvo.
“Sve je to Kateri dalo veliku ljubav prema križu, konačnom znaku ljubavi Kristove, koji se predao do kraja za nas”, rekao je. „Doista, svjedočenje evanđelja nije samo u onome što je ugodno; moramo također znati nositi naše svakodnevne križeve sa strpljivošću, povjerenjem i nadom.”
Papa je naglasio da je “strpljivost velika kršćanska vrlina” – potrebna da bi se bio dobar kršćanin.
Život Kateri Tekakwithe pokazuje nam da se svaki izazov može savladati ako otvorimo svoje srce Isusu koji nam daje potrebnu milost, prije svega strpljivost. To je recept za dobar život.
“Volio bih da i mi, poput svete Kateri Tekakwithe, crpimo snagu od Gospodina i naučimo činiti obične stvari na izvanredne načine, svakodnevno rastući u vjeri, milosrđu i revnom svjedočenju za Krista”, rekao je.
Sveta Kateri Tekakwitha bila je prva rođena sjevernoamerička žena koja je proglašena svetom u Katoličkoj crkvi.
U svojoj katehezi na općoj audijenciji papa Franjo ispričao je ukratko o njezinu životu.
Doista, svjedočenje evanđelja nije samo u onome što je ugodno; moramo također znati nositi naše svakodnevne križeve sa strpljivošću, povjerenjem i nadom.
Rođena je oko 1656. godine u saveznoj državi New York, a bila je kći nekrštenog poglavice Mohawka i majke kršćanke Algonquina, koja je Kateri naučila moliti se i pjevati himne Bogu.
O njenom životu
„Evangelizacija često počinje na ovaj način: jednostavnim, malim gestama, kao što roditelji pomažu svojoj djeci da nauče razgovarati s Bogom, ili kada im govore o njegovoj velikoj i milosrdnoj ljubavi. Temelj vjere za Kateri, a često i za nas, postavljen je na ovaj način”, rekao je.
Dok je još bila dijete, epidemija velikih boginja ubila je Katerinog mlađeg brata i roditelje, a njoj je ostavila ožiljke i probleme s vidom.
Krštena je kao katolkinja na Uskrs 1676., s oko 19 godina.
Zbog progona i prijetnji smrću nakon krštenja, “Kateri je bila prisiljena potražiti utočište među Mohawcima u isusovačkoj misiji u blizini grada Montreala. Ondje je svako jutro išla na sv. Misu, provodila vrijeme pred Presvetim, molila krunicu i živjela pokorničkim životom.
Volio bih da i mi, poput svete Kateri Tekakwithe, crpimo snagu od Gospodina i naučimo činiti obične stvari na izvanredne načine, svakodnevno rastući u vjeri, milosrđu i revnom svjedočenju za Krista.
Kateri je također poučavala djecu u misijama molitvama, a uz to se i brinula za bolesne i starije osobe.
“Ovdje vidimo kako životni odnos s Gospodinom donosi plodove u obvezi vršenja jednostavnih, svakodnevnih djela milosrđa, materijalnih i duhovnih, prema braći i sestrama, osobito prema siromašnima i najpotrebnijima”, rekao je papa Franjo.
“Vjera”, dodao je, “uvijek se izražava u služenju.”
Papa Franjo rekao je da Katerin život pokazuje da apostolska revnost treba podrazumijevati “životno jedinstvo s Isusom, hranjeno molitvom i sakramentima, te želju za širenjem ljepote kršćanske poruke kroz vjernost vlastitom pozivu”.
Vjera se uvijek izražava u služenju.
Također je istaknuo ljepotu njezinih posljednjih riječi prije smrti: “Isuse, volim te.”
“Ne zaboravimo: svatko je od nas pozvan na svetost, na svetost svakidašnje, na svetost zajedničkog kršćanskog života”, zaključio je papa Franjo.