Budi dio naše mreže

Tajanstveni Stranac na prašnjavoj cesti priprema dvojicu učenika da prepoznaju Uskrslog Isusa u lomljenju kruha.

/ dz

Evanđelje

Kada se Isus ukazao dvojici “potištenih” (Lk 24,17) učenika na Dan uskrsnuća, nije im se odmah objavio. No, zašto su ti ljudi uopće putovali iz Jeruzalema? To je sigurno bilo zato što ih je Isusova smrt tako duboko razočarala. Oni su se “nadali da će on biti taj koji će otkupiti Izraela” (Lk 24,21), a to se očekivanje za njih naizgled pretvorilo u poraz. Koja je bila svrha ostanka u Jeruzalemu?

Kad im se Isus ukazao, mogao je sve to ispraviti u trenu. Međutim, skrivajući svoj identitet od njih, izabrao je drugačiji put. Ovo bi trebalo odmah privući našu pozornost. Da je Isus otkrio svoj identitet, bi li se mogli usredotočiti na ono što je uslijedilo? Vjerojatno ne. Kako se pokazalo, bili su prikovani za ono što je imao za reći. Imao je njihovu punu pozornost. Trebao bi imati našu pozornost također, piše Gayle Somers s portala Catholic Exchange.

Što ih je naučio? Počevši od Knjige Postanka, prve od pet knjiga koje se pripisuju Mojsiju, a zatim u cijelom ostatku Starog zavjeta, Isus je otkrio učenicima da su Njegova užasna patnja, smrt i uskrsnuće bili dio već zapisanog plana, stoljećima ranije. Ono što je izgledalo kao užasan neuspjeh i kolaps bio je upravo način na koji je Bog namjeravao provesti svoj plan. Možemo li zamisliti utjecaj ove pouke na muškarce koji su je prvi čuli? Bili su Židovi koji su cijeli život poznavali Sveto pismo, ali ni oni ni njihovi učitelji nikada nisu primijetili da će Mesija biti Božji Sin, koji će ući u slavu svoje vladavine kao kralj Izraela i to kroz patnju. Kako su to propustili? Zapravo, nije se radilo o “nestanku”. Ti starozavjetni spisi čekali su da budu otkriveni. Njihovo pravo značenje nije bilo jasno sve do utjelovljenja, iako su bili tamo na stranicama. Sve dok se Gabrijel nije ukazao Mariji u Nazaretu, bili su nijemi, u sjeni i skriveni. Isus je želio da se učenici iz Emausa uvjere da Bog nije izgubio kontrolu nad svojim stvorenjem, čak ni u katastrofi koju su nedavno doživjeli u Jeruzalemu. (Lk 24,13-35)

Oče, nauči me da imam povjerenja u tvoj plan dobrote za sve nas. Moram zapamtiti da Ti znaš što radiš.

Sveti Pavao to doduše sugerira kada piše: “Jer sada u ogledalu slabo vidimo, a tada ćemo licem u lice.” (1 Kor 13,12). Na primjer, kada nam Isus kaže: “Blago gladnima i žednima pravednosti, jer će se nasititi” (Mt 5,6), jesmo li spora srca da vjerujemo? Koja su nam iznenađenja Bog spremio dok čekamo Gospodinov drugi dolazak?

Karin Grenc/Emaus

Učenicima iz Emausa vraćeno je povjerenje u Božji plan da održi svoja obećanja, te su tada bili spremni prepoznati Isusa u lomljenju kruha. Ovdje je Crkva naučila da nas Stol Riječi priprema za Stol Euharistije. Čitanja nam pomažu “vidjeti” Božji plan na djelu kroz mnoga doba i autore i događaje u Svetom pismu; Euharistija nam omogućuje susret s Božjim planom – Isusom.

Euharistija/Foto: Dario Zürchauer

Punina spoznaje Isusa iz Svetoga pisma i Euharistije bila je ono što je zaslijepilo učenike: “Nisu li naša srca gorjela u nama dok nam je putem govorio i otvarao nam Pisma?” (Lk 24,32) Ova “sveta vatra” neka i u nama gori na svakoj misi.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja